4 нешта кои не треба да ги споделувате со вашите пријатели

Додека сте млади, вашите пријатели ги знаат сите детали од вашиот живот, од причина што вашите секојдневни животи се испреплетени со многу мигови поминати заедно.   Во зрели години тоа не е така, бидејќи вашите патишта на некој начин се разделуваат. Секој си има свои интимни моменти, лични сатисфакции кои не мора да бидат тема на […]

Oдбирате несоодветна долна облека, еве на што да обрнете внимание при изборот!

Гинеколозите препорачуваат неколку совети кои ќе ви помогнат при изборот на долна облека, која пред се треба да создава чувство на пријатност, без притоа да му штети на вашето здравје. Избегнувајте ги танта гаќичките! Иако овие гаќички се корисни кога сакате да облечете тесно и припиено здолниште или светла боја на панталони, тие се штетни […]

Зошто да трошите време и пари на маникир?!

Убави нокти кои изгледаат како да се дело на вешт специјалист. Ова се неколку техники кои можете да ги примените во домашни услови со малку труд. Селекција на  стилски и едноставни модели за декорација на нокти. Со помош на мал сунѓер можете да нанесете неколку нијанси на бои на вашите нокти. Транзицијата на боите ќе биде […]

Само овие 5 работи ќе ви бидат потребни за лето 2017!

Во летниот период, сè се врти околу лесните, транспарентни материјали кои блескаат со свежина и едноставност. Колку и едноставно да звучи, тешко е  да се постигне идеален баланс помеѓу лежерен и стилски изглед. Независно од тоа каков стил преферирате, ви откриваме 5 парчиња модни додатоци кои секоја девојка треба да ги има ова лето во својот гардеробер! […]

Сопругот и пријателките ѝ се смееле затоа што донела цел најлон камчиња од морето, но останале изненадени од резултатите!

Можеби несвесно сте колекционер на украсни салфетки, пакетчиња засладувачи, изгубени – најдени предмети, монети…  Ако се одлучите да продолжите со овие колекции тие можеби и ќе ве чинат пари, со оглед дека местата и ресурсите од каде можете да ги добиете предметите се ограничени. Џоана започнала да собира камчиња на едно летување со семејството. Набрзо тоа […]

7 трикови со кои ќе ги изгубите маснотиите во телото

Отстранување на вишокот маснотии е тешко и е потребен подолг период. Ова се неколку трикови кои што ќе ви помогнат значително да го забрзате овој процес.   Вода Конзумирајте доволно вода, таа ви помага да ги отстраните штетните отпадоци од вашето тело и ја одржува температурата на телото. Оваа се најдобрите моменти за внесување на […]

Никогаш не фатила игла и конец, но за 2 часа направила нешто неодоливо! Кога ќе видите и вие ќе посакате да си го направите истото

Да си направите летен фустан во неколку потега. Потребно е само едно парче ткаенина со димензии 2 x 2 метри и ножици.

Стана ѕвезда на интернет откако кажа колку години има!

Ви се верува ли дека Ху Мин од Кина е 50-годишна пензионерка и има 25 годишна ќерка. Нејзиниот младешки изглед е одлика на нејзиниот начин на живот.

5 природни и лесни начини за зацврстување и обликување на вашите гради

Поголем дел од женте сакаат совршен изглед на градите, но многу мал дел од нив размислуваат и за нивното здравје. Ова се неколку корисни совети кои ќе ви помогнат да ги одржите вашите гради убави и цврсти на подолг временски период. Туширајте се со ладна вода Ладниот туш можеби не е многу пријатен, но е […]

9 корисни совети за уредување на градината за почетници

Ви пренесуваме совети од неколку експерти, кои би било убаво да ги знаете пред да ги засукате ракавите и да тргнете во мисија за разубавување на вашата градина.

Зошто треба да спиете на вашата лева страна?

Сонот е неопходност. Секој го знае тоа. Не само што е потребен за основниот опстанок, туку и начинот на кој спиете кажува многу за вашето ментално здравје. Доколку сакате да го подобрите вашиот сон, не мора да трошите богатство на некој посебен душек или перница. Подобрувањето на сонот може да се оствари и со едноставно […]

4 утрински ритуали кои во голема мера ќе ви го подобрат здравјето

Сите ние имаме утрински ритуали и некои се понездрави и помалку продуктивни од другите. Нештата кои ги правиме наутро ни го диктираат денот. Па така, еве четири утрински ритуали со кои денот ќе ви започне добро.

Домашно изработен сапун

Можеби се сеќавате како вашите баби правеле домашен сапун со свинска маст. Правењето на сапун е мошне едоставен процес при кој сами можете да ги изберете состојките кои ќе ги користите и миризбата кој сакате да ја добиете. Единствената состојка која не се менува при правењето на сапуни е „живата сода“ или NaOH, која е […]

Како да направите миризлива свеќа

Свеќите се одличен начин да се додаде светлина и топлина на собата и да се направи таа да изгледа посебно.  Со нив  домот добива свој карактер  и постојано мириса свежо.  Правењето на миризливи свеќи дома е полесно отколку што мислите.  Можете сами да ја направите вашата омилена миризба и боја, давајќи му на свеќата свој […]

Бруки

Нека не ве лаже името. Со овој рецепт нема воопшто да се посрамите, напротив, сите ќе ги воодушевите. Името е изведено од англиските brownies и cookies – brookies – двата различни слоеви од кои е направен овој десерт. Потребни состојки: За прв слој ¾ шолја бел шеќер ¾ шолја кафеав шеќер 1 шолја стопен путер […]

Плочки од житарки и јаболка

Како да направите едноставни и меки житни плочки. Имаат одличен вкус и е се прават неверојатно лесно.

Полнети печени компири

Загрејте го маслото на средно висока температура, додајте ја сланината и пржете 2-3 минути. Потоа, додајте ги лукот и црниот пипер и мешајте уште 1 минута. Ставете го виното и…

Својот волчјак го носам на епски авантури, затоа што мразам да гледам заклучени кучиња

Често се изненадувам од тоа колку кучињата можат да донесат среќа во нашите животи. Уште повеќе, среќата којашто произлегува од здравиот однос со нив е навистина чудесна. Тоа е тешко да се опише, па така јас вообичаено не се ни трудам да го сторам тоа. Инстаграм профилот на Локи е производ на тоа чувство кое […]

Приказната за Нала, најпознатата мачка на Инстаграм, која има 2.3 милиони следбеници

Сопствениците на ова прекрано маче со слатко заоблени очи го дале во засолниште за животни уште кога било мало маченце. За среќа, било посвоено од Варисири Матачитифан и сега може да ужива и преде во својот совршен мачешки живот. „Иако јас и немав намера да посвојам маче тој ден, кога го виодв, едноставно знаев дека […]

Човеков направил специјален кајак за да може и своите кучиња да ги носи на авантури

67-годишниот Дејвид Бенсон сфатил дека може да го модифицира својот кајак за во него да смести куче, откако видел како неговото куче Сузи може лесно да го смести во багажникот. Кога Бенсон и неговата сопруга го набавиле второто куче Џинџер, тие знаеле што треба да направат. „Кога ја зедовме Џинџер, само направив уште една дупка“, […]

Несаканото маче станало чувар на ова момче, следејќи го насекаде

Запознајте се со мачорот Лари, од когошто неговиот сопственик се откажал бидејќи му упаднал во шкафот со храна. Бил посвоен од жена со име Мишел, и набргу станал чувар и заштитник на нејзиниот син Абел. Лари се вљубил во Абел уште од моментот кога се запознале. „Кога Абел плаче, Лари дотрчува да го теши“, раскажува […]

Ова е Роко, дога тешка 75.7 килограми, кој исправен на задните нозе е висок 2,3 метри и јаде по 8 чинии храна

Запознајте се со Роко, големата дога. Висок 2,3 метри исправен на задните нозе и со нозе долги еден метар од шепата до рамото – Роко се бори да влезе во Гинисовата книга на рекорди како највисокото живо куче на светот. За неговите сопственици Ник Хелмс и Џесика Вилијамс нивното џиновско милениче – кое е со […]

Мачето со најубави очи на светот

Запознајте го Коби, мачето чиишто сини очи собраа повеќе од 200.000 допаѓања на Инстаграм. Во комбинација со неговото отмено бело-сиво крзно, ова маче не може а да не го привлече вашето внимание. На нему посветениот Инстаграм профил пишува: „Јас имам големи сини очи, и уште поголема личност. Обожавам туна, да крадам покривки и да си […]

Овој човек самиот си направи уникатен мозаичен мијалник

Кога ќе си помислите на проект кој точно ќе ја отслика вашата вештина, креативност и умешност, слободно можеме да кажеме дека првата мисла нема да ви биде „мијалник“. Па, време е да ги проширите вашите видици. Има многу начини како да ја изразите вашата оригиналност, па така и изработувањето на мијалник е една од нив. […]

Спасено маче посвоено од семејство ласици мисли дека и тоа е ласица

Ова напуштено мачи било најдено кога имало само пет месеци. Мачето Комари било посвоено од семејство коешто веќе имало пет ласици, и преку нивната љубов и грижа, тоа повторно закрепнало во добро здравје. Петте машки ласици веднаш ја прифатиле Комари, и мачето почнало да се однесува како нејзините посвоени братчиња, раскажуваат членовите на семејството. Со […]

Семејство од Шведска го опкружи својот дом со стакленик за да ja одржува неговата топлина

Еве што ви се вика идеја! Одгледувајте си храна низ текот на целата година и топлете си ја куќата за време на зимските месеци така што ќе го сместите вашето живеалиште во стаклена градина. Токму тоа го сторило едно семејство од Шведска. Како што известува Екосол, едно семејство од близината на Стокхолм ја реновирало својата […]

Човек сам си направи масиче со аквариум и LED светилки

Со вистинската комбинација на креативност, планирање и вештина, луѓето можат да постигнат некои навистина неверојатни нешта. Таков е примерот со овој навистина восхитувачки „направи сам“ проект кој би бил украс за сечиј дом. За уникатниов аквариум биле потребни месеци на планирање и обмислување, но резултатот го оправдува сето тоа. За да се сместат сите пумпи […]

Позитив: Кученце со „невообичаен изглед“ посвоено од семејство на кое не му е грижа за неговите лузни

Изобличените животни вообичаено потешко се посвојувани од засолништата, но на ова кутре му се посреќило. Лиса, кутре старо десет недели, била донесена во Хуманото здружение на силиконската долина со лузни по целото лице и со воспалени очни капаци за кои била неопходна хируршка интервенција. Персоналот на засолништето не верувале дека ќе успеат да ѝ најдат […]

Лебдечките бонсаи дрвја сега се реалност

Јапонците решиле нивните мали бонсаи дрвца да не бидат само симпатични, туку и волшебни, па така направиле да можат да лебдат во воздухот како магија. Дизајнерите од тимот Хошинчу своето дело го нарекле „Воздушно бонсаи“. Тоа се состои од долна половина наречена „енергетска основа“ и лебдечка топка наречена „мала ѕвезда“. И двете половини имаат поставено […]

Уметник нашол падната гранка на патот и ја претворил во полица за книги

Салон за мебел не секогаш мора да биде одговорот кога ви е потребна нова полица. Понекогаш и падната гранка која ќе ја најдете на патот може да заврши работа. Чилеанскиот уметник Себастијан Еразуриз нашол една додека се шетал низ градот Сантјаго, Чиле и ја претворил во прекрасна полица. Природниот облик на гранката ја определил формата […]