Направете сами: Корпа за велигденски јајца од балон

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, ви претставуваме еден вид декорација за вашата трпеза.  Креативен начин како сами да изработите корпа за јајца од балон и тестенини. Потребно : Голем балон Лепило Чинија за еднократна употреба 2 саксии за цвеќе Тестенини во различни форми и големини Спреј во боја Надувајте го балонот Нанесете лепило […]

Гуру – козметичарка открива како да го забавите процесот на стареење

Чизу Сееки (73) од Јапонија, работи како гуру – козметичарка и претставува нов вид на нега на кожата со користење на лосион за лице како маска. Таа препорачува лосионите да се користат како маска за лице. Овој метод на нега на лицето овозможува максимална хидратација на кожата на лицето. Според Чизу, најдобро е однапред  да […]

Хороскоп за денес, 11 април – Прекрасен ден за три знаци

Овен Овој вторник ќе се соочите со предизвикот да откриете скриен дел од себе. Тоа не штети никому, затоа нема причина да се срамите. Бидете искрени! Бик Некој ве брка премногу долго. Ако целта ви е да се умори и откаже, на пат сте да успеете. Но, ако сепак бил добронамерен со вас, дали не […]

10 модели на фустани кои секоја дама треба да ги има во својот гардеробер

Кратки или долги, фустаните се симбол на елеганција и отмен изглед. Докажано и низ историјата, дамите секогаш облекувале фустани со различни мотиви. Во последно време, се повеќе дамите одбираат панталони како едноставно парче гардероба кое дава чувство на комодитет, фустаните сепак го задржуваат местото на идеален избор кога станува збор за специјална прилика, со оглед […]

Видео: Ставете ластичиња на палецот и за 10 минути ќе се случи нешто прекрасно! Уште вечерва ќе пробам!

Секогаш имајте при рака обични ластичиња и кога ќе ви притребаат, едноставно ставете околу палецот и по 10 минути ќе почувствувате разликата. Станува збор за еден фантастичен трик кој помага при несоница. Намотајте ластичиња околу палецот и по десетина минути ќе почувствувате релаксација.

Новата мода, по која полудеа илјадници жени. Би пробале ли и Вие?

Луѓето со пеги се доста шармантни, поради тоа сѐ повеќе жени си тетовираат пеги на лицето. Козметичките пеги, наречени freckling, се привремени – се прават со природно мастило што постепено исчезнува за неколку месеци.

Докторите и го одземале детето откако виделе како таа му ги менува пелените

Ана Бахур од Белорусија, имала тежок живот откако нејзините родители ја напуштиле од нејзиното раѓање. Таа се родила со горни и долни екстремитети кои не биле доволно развиени. Никој не сакал да се грижи за неа, па така таа израснала во дом за деца без родители. Таа го завршила своето средно образование и појавила интерес […]

Започнете уште денес да го користите овој зачин и нема да имате проблеми со срцето

Многу луѓе го мешаат овој зачин со магдоносот. Иако станува збор за вид на растение од истата фамилија на магдоносот . Се користи како зачин, прилог на јадење и лек –  тоа е коријандерот,  (оваа трева се нарекува уште и кинески магдонос). Коријандерот  цути кон средината на летото, а потоа формира тркалезни плодови со жолто-кафеава […]

Како да носите макси здолништа, а да бидете поженствена од било кога

Макси здолништата се омилени парчиња гардероба во топлите денови. Тие даваат чувство на комодитет и леснотија во движењето, а одговараат на секоја фигура. Можете да ги комбинирате со едноставни маички, кошули, тексас јакни, наметки и кожни палта. Ви претставуваме неколку модели на совршени комбинации, кои ќе ви помогнат да се одлучите околку нивниот избор.   […]

Изглед на пролетен сјај на вашите очи

Со нежни бои, дајте им на вашите очи изглед сјаен изглед. Идеален во мигови кога сакате да бидете ненаметливи, за на работа или дневни прошетки.

Вознемирувачка вистина за бракот на Џенет Џексон и катарскиот бизнисмен

Фотографиите на кои се гледа како Џенет Џексон е облечена од глава до пети во црна облека, пончо со качулка и широки палнталони,  се далеку од она по што беше таа препознатлива. За разлика од тоа како ја памти јавноста, по настапи во високи чизми,  кратки здолништа и тесни маички.     Џенет Џексон и […]

Изглед како за вашиот омилен рок концерт

Хајли Вајт, овојпат приготви еден туторијал за шминка, кој ќе ви помогне да изберете соодветни бои и нијанси за вашето излегување на омилениот рок концерт.

Летна кујна во вашата градина

Дворната површина е идеална за повеќе семејни активности, меѓу кои и готвењето. Ако сте љубител на семејни дружби во вашата градина, ова е идеален проект кој треба што поскоро да го реализирате. Ви претставуваме идеја за летна кујна во вашиот двор. Простор во кој можете да поставите маса и столици за седење, едно импровизирано огниште […]

4 сигурни знаци дека треба веднаш да ја прекинете врската

По неколку месеци врска и љубовни моменти, следува прашањето: Каде води сето тоа? Ако добиете одговор:  „не знам”, тогаш внимателно размислете. Потрошеното време не можете да го вратите, доколку во врската имате повеќе лоши спомени од добри, тогаш треба да превземете мерки со кои ќе се заштитите себе. Доколку се препознаете во барем една од […]

Домашен лек за воспалени непца

Воспалените непца можат да создадат непријатна болка во усната шуплина, но и непријатен изглед кога ќе ја отворите устата. Причина за оваа состојба може да биде недостаток на витамин Ц, недоволна грижа за забите, едновидна храна, четка за заби со груба текстура, несоодветна паста за заби или пак несоодветно поставена забна пломба. Ова се неколку […]

Необичен маникир кој ќе ви се допадне

Во 90-те години се појави трендот на продупчен маникир. Се прави мала дупка на еден нокт и во неа се поставува синџир или светликави украси. Овој метод се прави на еден или два нокти на раката, како не би се создал нападен ефект. Ви претставуваме неколку идеи, од модели со мали алки и нежни бои, […]

Печено свинско месо со суво грозје, суви сливи и кајсии

Потребни состојки: 1 кг. Свинско месо (бонфиле) 4- 5 главици кромид 50 гр. сушени кајсии 50 гр. сушени сливи 50 гр. сушено грозје 200 мл. темно пиво Зачини: вегета, црвен пипер, мелен бибер, 20 зрна бибер, ловоров лист, сол по желба Потребно време за подготовка: 3 часа Свинското месо се мие, се суши со крпа […]

Ви претстои свадба, а не сакате да потрошите богатство за украсување и декорација?!

Свадбените свечености се романтични во секој поглед.  Вие го споделувате судбоносното  „Да” со вашите најблиски, во убава атмосфера.  Подготовките за самата свеченост се далеку покомплицирани од самата свеченост. Следејќи ги американските трендови, многу млади добиваат најразлични идеи за украсување на домот и ресторанот каде е планирана свеченоста, но тие идеи се скапи доколку повикате лице […]

Најдобриот избор на кошула за оваа пролет

Кошулата е неизоставен елемент од женскиот гардеробер. Независно дали ја комбинирате со панталони или здолништа, таа е парче кое флексибилно се вклопува во изборот на гардероба. Во овој период од годината, најголем хит се кошулите со цветни мотиви. На светла или темна основа, тие можат да најдат примена во вашите дневни и вечерни излегувања. Ви […]

Исповед: Го изневерив сопругот со друга жена

Тој ден откако го одведов синот во градинка, мајка на негово другарче ме викна на кафе кај неа дома и ме запозна со својата сестра, која и беше на гости. Бјанка. во тој момент ме привлече со нејзината срдечност, отвореност и смисла за хумор. Никогаш не ме привлекувале жени, но таа ми се допадна на […]

Вкусно печено месо со печурки и топен кашкавал

Потребни состојки: 1 кг. свинско месо 2- 3 главици кромид 500 гр. кашкавал 650 гр. свежи печурки Зачини:  оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 2 часа   На загреано масло се пржи кромидот, претходно ситно исецкан. Постепено се додаваат месото и зачините. Кога малку ќе се запржат се додаваат печурките. […]

Кога тетка ми ме повика да ја видам нејзината градина, останав изненадена од нејзините идеи

Ако живеете во куќа, вие сте многу среќен човек. Се разбира, грижата за дворот бара многу време и напор, но неговата убавината не може да се опише со зборови. За да го декорирате дворот, не мора да користите скап декор. За пример, погледнете ги  дворовите на жителите во Холандија или Белгија, тие се украсени само […]

Според месечниот циклус може да се утврди колку долго ќе живеете

Жените кои подоцна добиваат менструација имаат помалку здравствени проблеми, како на пример коронарни болести на срцето, а со тоа и подолг животен век. Покрај тоа, жените кои подоцна влегуваат во менопауза имаат одлично здравје. Од досегашните истражувања е јасно дека здравите навики и здравата менструација значат долг и здрав живот. Можеби вашиот биолошки часовник подранил, […]

На сестра ми косата и стана како од реклама на шампон!

Повеќето жени се соочуваат со проблеми со опаѓање на косата. Главни причини за тоа се неправилната исхрана, загадувањето на животната средина и неправилна нега на косата.За да ја заштитите косата од оштетување и да го спречите нејзитното опаѓање, ќе треба да се храните здраво, помалку да употребувате алатки за навиткување и исправување на косата и […]

Можете да јадете што сакате и пак да слабеете – препорака од српска докторка

Српската нутриционистка Д-р. Ана Грифинг го следи  примерот на францускиот Др. Алан Делабос, кој ја измислува програмата на хроно исхрана. – Колегите го прашале зошто неговите пациенти живеат подолго, неговиот одговор го промени светот Ана Грифинг инаку е основач на Дијагностичкиот центар Грифинг, отворен во 2003 година во Белград.  Центарот бил отворен со цел примена на медицината […]

На што да ставите акцент кога е модата во прашање оваа 2017 година

Ако сакате да бидете во чекор со најновите модни трендови за оваа година, ви нудиме неколку предлози кои се тотален хит!   Широки кошули и тесни фармерки Црни модели на фустани Широки ракави и здолништа Цветни мотиви Модели на маички кои ги откриваат рамената

10 идеи за клуб масички кои можете да ги направите сами

Клуб масичките се неизоставен дел од животниот простор, независно дали станува збор за ентериер или екстериер. На пазарот можат да се најдат многу модели, направени од различни материјали и во различни форми. Ви претставуваме 10 модели кои можете да ги изработите сами, а ќе ви заштедат време и пари.   Клуб маса направена од дрвен […]

Направете сами драматичен изглед на очите со ефект на метален сјај

Хајли Вајт приготви еден туторијал за шминка кој ќе ви помогне да го добиете посакуваниот ефект на метален сјај на очите.

Сопруга, мајка, пријателка –жена! Семоќна и единствена!

Таа учи и се образува Таа неуморно работи Таа раѓа и одгледува деца Таа гради кариера Таа се грижи за својот сопруг Таа се грижи за домот, чисти, пере, пегла и готви Таа создава хармонија, организира, проценува, размислува и наоѓа решенија Таа е верен пријател, дава совет и подршка Таа е нечија ќерка и внука […]

Најголемите грешки што ги правите при изборот на долна облека и си мислите дека е секси, а тоа е токму спротивно

Долната облека може да ја расипе целата визија, ако не е одбрана соодветно. Еве неколку грешки при изборот, кои не треба да си ги дозволите.   Задникот нема да ви изгледа помал доколку одберете долна облека која е за два броја помала од вашиот конфекциски број.  Само ќе добиете облик на “гасеница” со преливање на […]