Хороскоп за денес, 22 мај

Овен За Овните понеделникот е многу добар ден. Успешен развој во професијата, бизнисот и финансиите. Има промени кои ќе завршат непосредно околу вас. Треба да бидете повнимателни, бидејќи се уште не сте се стабилизирале. Добро е да го насачите своето внимание кон гости кои ќе го посетат Вашиот домот. Бик Биковите нема да имаат причина […]

Спасете се од настинките и грипот со помош на овој кинески еликсир

Циметот се смета за една од најздравите состојки во народната кинеска медицина. Најчесто циметот се употребува во комбинација со чај и свеж ѓумбир. Рецептот со цимет помага во зајакнување на имунитетот и помага при варењето.

Ослободете се од сите отрови во телото со овој ефикасен рецепт

Во нашите црева се складираат голем број на токсични материи поради различните видови на намирници кои ги консумираме, поради тоа од голема важност е редовно да ги прочистуваме. Овој природен лек ќе ви помогне во тоа.

Спречете го опаѓањето на косата на природен начин

Најчесто до опаѓање на косата доаѓа поради неправилна исхрана. Просечен раст на коса за еден месец изнесува 1,2 центиметри. Доколку имате недостаток на витамин Б6 најверојатно имате и проблем со опаѓање на косата. А ќелавоста е застапена кај луѓето кои имаат недостаток на фолна киселина. Исто така загриженоста, стресот како и наследниот фактор можат да бидат причина за оваа болест. Еве неколку начини на кои можете да го спречите опаѓањето на косата.

Со помош на куркума отстранете ги засекогаш несаканите влакна од лицето

Куркумата е многу ефикасна при чистење на кожата, таа ги отстранува мртвите клетки и нечистотиите, со што се намалуваат и акните на лицето и се зголемува сјајот на кожата.

Ефикасен лек против жолтица!

Жолтица всушност е последица на зголемување на нивото на билирубинот во крвта, кое се манифестира со пожолтување на склерите, кожата и слузокожата. Симптомите на жолтица се екстремна слабост, главоболка, треска, губење на апетит, интензивна констипација, гадење и жолта обоеност на очите, јазикот, кожата и мочта. Чајот од растението змиско млеко е ефикасен при лекувањето на жолтицата и при други вирусни заболувања.

Необична свадбена фотосесија

Гледајќи ги сликите од невести со своите другарки, насмеани, облечени во иста облека, Ребека од Бразил многу се натажила, бидејќи не е во можност да направи такво нешто за нејзината свадба. Таа е компјутерски техничар и нема другарки, но, дојде до одлична идеја. Таа ги покани своите другари, за да ја направи својата свадбена фотосесија. […]

15 Совети за подобар сон и лесно будење

Дали некогаш Ви се случило да се чувствувате изморени цел ден и само сакате да си легнете, но кога ќе легнете на креветот… не ви се спие! Постојаниот стрес и штетните навики водат до проблеми со спиењето, а од несоница страдаат милиони. Но не очајувајте, можеби има решение за Вашиот проблем. Ние избравме 15 совети […]

Со овој рецепт Вашиот стомак ќе биде совршен

Сакате да го намалите стомакот? Да имате потенка половина? Да го исчистите телото од масти? Овој рецепт ќе направи чудо за Вас. Најважно е дека оваа витаминска бомба чисти масни наслаги и секакви остатоци, отпад од цревата, па надуеноста видливо исчезнува, а совршен Вие по само три дена, ќе изгледате многу послаби! Состојки: – зелка […]

Со овие две состојки, кашлицата е минато

Нашите баби се ослободувале од кашлицата секогаш на природен начин. Постојат повеќе домашни рецепти против кашлицата, но овој рецепт е еден од наједноставните.

Подгответе си лек со домашна ракија и кажете збогум на болките во зглобовите

Во летниот период не е невообчаено да забележите отекување на зглобовите. Затоа преземете превентивни мерки и направете лек кој ќе ве спаси од оваа мака.

Болките во увото можат да исчезнат на сосема природен начин, со помош на овие домашни рецепти

Болката во ушите е честа и појава и секој од нас барем еднаш барем еднаш во животот ја почувствувал. Степенот на болка може да биде различен, од лесна до неподнослива. Доколку не сакате да трошите време и пари по лекари, еве неколку едноставни начини да се ослободите од болката.

Како на најлесен начин дијабетичарите да го намалат шеќерот во крвта?

За жал бројот на дијабетичари константно се зголемува, поради се почеста консумација на слатки и брза храна. Дијабетесот е метаболичка болест, во која нивото на шеќерот во крвта е поголемо од нормалното. Покаченото ниво на шеќер во крвта го зголемува ризикот за губење на видот, проблеми со срцето, бубрежни заболувања и слично.

Близначки го слават својот 100-ти роденден

Погледнете ја прекрасната фотосесија од сестрите близначки, Марија и Паулина, кои го слават својот 100-ти роденден

Куп одлични идеи за функционални тавански соби

Речиси секоја куќа има таван, но поради некоја причина, повеќето луѓе го користат како магацин за различни работи и во исто време се жалат на мал простор. На таванот се крие речиси цел кат. Всушност таму може да се направи најубавото и удобно катче во куќата.

Имагинарниот свет на децата

Талентираните родители со помош на фотошоп ги носат децата во нивниот имагинатен свет.

Збогувајте се со брчките со помош на оваа домашна крема

Оваа крема има традиција која трае веќе 2.000 години и сеуште е популарна кај понежниот пол. Не ви се потребни скапи креми и препарати, само со помош на неколку едноставни состојки ќе имате квалитетна и ефикасна крема за брчки.

Генијални идеи за да го искористите стариот кујнски прибор

Имате кујнски прибор кој само стои во кујната и Ви зафаќа простор,но не сакате да го фрлите?
Ние Ви нудиме одлични примери како да го рециклирате, со што ќе го претворите во прекрасни уникатни предмети.

Нов тренд: Поранешните парови да го објават својот развод со… СЕЛФИ?!

Кога ќе се спомне развод, првите неколку работи кои Ви доаѓаат на ум веројатно се борби, карање, горчина… Меѓутоа, новиот тренд што се шири помеѓу модерните парови, сепак, може само да го промени начинот на кој луѓето го гледаат крајот на бракот.

Хороскоп за денес, 19 мај

Овен Имате многу нови идеи за работа, но засега ќе треба да се задоволите со тековните работи. Денот е погоден за надминување на сомнежи и ослободување од насобраниот товар. Ова ќе биде доста тежок ден за Овните. Карактеризира со многу нервози, кои за повеќето од зодијачкиот знак се поврзуваат со прашање од деловен тип. Бик Ќе […]

Една млада жена повикува: Драги мајки, ве молам, одгледувајте мажи, не мамини синови!

Дали сте го забележале овој тренд во начинот на кој мајките денес ги одгледуваат своите деца: девојките се воспитуваат да се однесуваат како мали дами, а момците … како мамини синови. Можеби немам право да им давам “совети” на мајките и не се обидувам да го правам тоа. Но, сигурно можам да го кажам следново […]

Фотографии кои прикажуваат фитнес трансформација

Топлите месеци се веќе тука и можеби се почесто размислувате дали е дојден моментот да почнете редовно да ја посетувате фитнес салата. Ако не можете да најдете доволно голема мотивација во себе, ние ќе Ве инспирираме со неверојатни фотографии од фитнес трансформации. А, најдобриот дел е дека сликите ќе ве убедат дека прекрасно тело може […]

Лути мали мачиња

Многу нешта можат да го уништат расположението на една мачка – непознати луѓе, нова атмосфера, звуци, други мачки… Воопшто можностите се бескрајни. Ако твојата мачка има лош ден, не е воопшто разумно да и се доближувате! Дајте и малку време и простор за да се смири, инаку ризикувате да добиете неколку каснувања и гребнатинки. А […]

Најдобрите свадбени фотосесии во светот

Многу парови сакаат да ја прослават свадбатасо импресивна фотосесија, но малку имаат можност да работат со исклучително добри фотографи. Паровите во нашата галерија сепак ја имале таа среќа. Во овогодинешниот конкурс на Junebug Wedding’s, за најдобра свадбена фотосесија, пристигнаа 5000 фотографии од целиот свет. Погледнете ги најдобрите фотографии од овој конкурс.

Таа нема потреба од скапи подароци …

Таа нема потреба од скапи подароци. Таа нема потреба да ја водиш во луксузни ресторани. Таа нема потреба од огромни букети со рози. Таа има потреба од Тебе. Од вистинскиот Ти. И најскапиот подарок не може да го надомести тоа што си бил до Неа кога и требаш. И најлуксузниот ресторан не може да го […]

Морски прасиња со прекрасна коса

Овие мали суштества се прекрасни, но бараат многу грижа за нивниот неверојатен изглед. Погледнете ги овие фотографии од морски прасиња со прекрасна коса и гласајте за најдобрите “фризури”!

Отстранете ги брадавиците на безболен и едноставен начин

Брадавиците се израстоци на кожата кои не се опасни по здравјето, но изгледаат грдо и поради тоа луѓето бараат секакви начини да се ослободат од нив. Постојат повеќе начини да се ослободите од брадавиците, но овој е наједноставниот:

Ја исфрлив оваа храна од мојата исхрана и мозолчињата почнаа да исчезнуваат!

Сега и тенот ми е многу подобар и ќе продолжам да се грижи за исхраната, како и за здравјето на кожата. Решив да го споделам својот експеримент во лекувањето на акни, но и за проблемите со кои бев соочена поради осуда и потсмев. По долго омаловажување, решив да направам нешто за себе и конечно да […]

Рецепт со цвекло за одличен вид и здрав црн дроб

Цвеклото има необичен вкус и поради тоа не е многу омилено кај луѓето. Но тоа е богато со хранливи материи и лековити својства. Цвеклото може да ги отстрани мастите во црниот дроб, да го подобри видот, како и да ве излечи од анемија. Најчесто се консумира свежо, преку салати. Оваа салата од цвекло ќе ви помогне да ги надмините вашите здравствени проблеми и ќе го освежи вашиот организам.

Корисни рецепти со урми кои значително ќе ви го подобрат здравјето

Препорачливо е да јадете 7 урми дневно, на празен стомак. Со оваа количина вие ќе го ослободите телото од акумулираните токсини во ќелиите, како и тешките метали, на пример, олово. „Лебот на пустината“ е второто име на урмите. Тие имаат голема хранлива вредност, содржат 80% јаглехидрати, како и протеини, минерали, витамини, малку маснотии, немаат холестерол и многу се здрави. Постојат околу 100 вида на урми.