Работи кои не треба да им ги забранувате на децата

Психолозите веруваат дека поставувањето граници го прават детето да се чувствува многу заштитено и спокојно. Сепак, некои одредени ограничувања можат да го предизвикаат спротивното, да го направат детето несигурно и да го забават неговиот развој. Затоа никогаш не забранувајте ги на детето овие работи. Ова ќе биде најдобриот подарок за него. 1. Да поставуваат прашања […]

Ослободете се од потемнети колена и лакти на природен начин

Не е страшно да имате потемнета кожа во пределот на лактите и колената, тоа е само здебелена и мртва кожа, како резултат на триење, сонце и притисок. Еве неколку природни начини како да го решите овој проблем и со задоволство да го облечете омилениот фустан во летото што следи.

Која е вистинската позиција на спиење за секој од овие здравствени проблеми?

Спиењето игра важна улога за целокупното здравје. Многу здравствени проблеми се предизвикани од недостатокот на сон и одмор. Просечно човек спие 7-9 часа во текот на ноќта, што значи повеќе од 25 години поминати во спиење, што јасно покажува колку е важен сонот. Според новите истражувања, сепак, не е важен само сонот, туку и позицијата […]

Секојдневниот живот на еден пар

Јехуда Ади Девир е илустратор, стрип уметник и дизајнер кој создава симпатични стрипови за неговите домашни авантури со неговата сопруга, Маја. Таа му ги дава сите инспирации за тој да ги создаде неговите симпатични стрипови. Погледнете некои од неговите прекрасни дела

Како до прекрасна кожа на лицето?

Ако имате акни, митесери или друг вид кожни проблеми, најдобри лекови се оние на природна основа. Еве неколку предлози, а Вие изберете го она што ви одговара: Зелен чај Зелениот чај ќе ја заштити вашата кожа од различни неповолни надворешни влијанија. Подготовка: Во зовриена вода ставете зелен чај и оставете го така 10 до 12 […]

Храни кои дејствуваат како лекови

При бројни болести ако не можете да се излечите, тогаш барем обидете се да ја ублажите состојбата со помош на правилна исхрана. Тука на помош доаѓа храната, која може да бидат не помалку ефикасна од лековите кои се продаваат во аптеките, но без штетните несакани ефекти. За да се добие максимална корист од производите, потребно […]

Хороскоп за денес, 26 мај

Овен Денот ќе ви понуди многу искуства, од кои некои може да не ви се допаднат. Денот e склон кон конфликти, затоа е важно да ги избегнувате активните оптоварувања, кои им штетат на психата и здравјето. Ако се импресионирате од желбата за успех и поверувате дека би можеле да успеете дури и преку измама, тогаш […]

Семки од диња – зошто се корисни?

Овој производ е со многу висока содржина на калории, што е изненадувачки. Главната придобивка на семките е за прочистување на дигестивниот систем, тие помагаат да се нормализира функционалноста на цревата и ја стабилизираат функцијата на црниот дроб. Во исто време тие го зајакнуваат имунолошкиот систем на целиот организам, односно ја зголемуваат отпорноста кон болести. Главните […]

Маската од 3 состојки која брише до 10 години од Вашето лице!

Уште по првата употреба, ќе го почувствувате импресивниот ефект. Оваа маска ќе стане алтернатива на многу козметички процедури во салони за убавина. Освен дека е економична и ефикасна, нејзиниот ефект е еквивалентен на прославениот ботокс. Маската е сосема природна и всушност ја затегнува кожата и подобро отколку Ботокс! Состојки: 1 белка од јајце половина лажичка […]

Хороскоп за денес, 25 мај

Овен Четврток ќе биде доста тежок и непријатен ден за поголемиот дел од Вас. Ќе се јават остри расправии со некого по повод финансиските обврски. Во некои случаи може да дојде до тешки и крајно непожелни последици. Внимавајте! Денес сте загрозени и од смешни повремени повреди. Бик Потребата од активност е повеќе од задолжителна за […]

8 причини да ги засакате доматите уште повеќе

На пазарот ги има преку целата година, на трпезата – секојдневно. Точно, немаат многу заедничко со доматите од градината на баба, но без нив ниту салатата е “Шопска” ниту салатата со моцарела е “Капрезе”. Црвениот плод во ботаничка смисла на зборот е повеќе од состојка во салатата. Доматот е суперхрана, богата со антиоксиданси, витамини, минерали, […]

Кога ќе дојде време за спиење ќе пеам алелуја

Прекрасна изведба која ќе ве расплаче и ќе ви даде енергија за целиот ден

За што помага лимоновата вода?

Ако сакате да бидете доволно хидрирани, а не сте љубител на обичната вода без разлика дали е од чешма или од најблискиот минерален извор, веќе има алтернатива и на тоа. Водата, зачинета со лимон, нуди илјадници добри аргументи за исхрана. Освен што е вкусна, поздрава е и нема никакви калории. Го зајакнува имунолошкиот и нервниот […]

Хороскоп за денес, 24 мај

Овен Промените на ситуациите околу Вас ќе наметнат донесување на брзи одлуки. Полната месечина во денешниот ден Ви ги зголемува емоциите и Ве прави подложни на искушенија. Среда е погодна за контакти со луѓето од блиското опкружување, но контактите со познаници од јавните средини или со партнери од бизнисот ќе мине во услови на остри […]

Вратете ја вашата енергија со помош на црни сливи

Познато е дека сливите се богати со калиум, а тоа е минерал кој е од големо значење за одржување на рамнотежата во организмот.

Само за 10 дена ќе се ослободите од каменот во бубрезите

Овој едноставен рецепт ќе ви заштеди и пари и време, а ќе ве спаси од маките кои што ги имате. Ќе ги исчистите бубрезите, ќе го елиминирате песокот, цистите и други женски болести.

Растението кое лечи реума, тромбоза и бронхитис

Доколку ги прашате вашите баби тие ќе ви кажат дека оваа растение е лек за сите болести. Но како што избледува народната медицина така и оваа растение останало заборавено.

Рецепт од нашите предци со кој ќе заборавите на голем број болести

Со помош на овој рецепт ќе го нормализирате притисокот, помага при импотенција, заболувања на белите дробови, проблеми со синусите, атеросклероза, гастритис, хемороиди, а корисен е и за оштетен вид и слух.

Совети за домот од нашите мајки и баби

Еве неколку идеи кои ги практикувале нашите баби и мајки во кујната. Сигурно ќе ви бидат корисни. 1. За да ги зачувате свежи максимално време свежите зачини, оставете ги околу 10 минути во сад со ладна вода. Потоа исечете ги на ситно и ставете ги во добро затворен стаклен сад во фрижидер. 2. Салатата од […]

Застрашувачко видео: Морски лав го влече девојчето во вода

За оваа фамилија ова требаше да биде само уште едно пријатно попладне поминато во хранење морски лавови и уживање во друштво на животните. Сепак, застрашувачкото видео покажува како морски лав го граба девојчето и го влече во вода – сето тоа се случува во само едно трепкање на окото! Видеото е снимено од страна на […]

Трогателно: Како на еден обичен ден гледа мајката, а како ќерката

Покрај секојдневните обврски и извршување на задачите, мајките често забораваат дека токму малите нешта се најважни. Да, шопинг, правење торта и промената на пелени не ни се чинат како неверојатни, грандиозни подвизи, но всушност малите моменти го исполнуваат животот на децата со магија. Блогерката Естер Андерсон создала трогателно видео “Еден нормален ден”, во кое ќе […]

71 – годишната Шер на „Билборд“ наградите

71 – годишната пејачка Шер се појави на наградите на списанието „Билборд“ со првокативен фустан. Таа ја зеде наградата за „музичка икона“.

Познат рецепт од д-р Мермерски, за третман на ракот и прекумерна тежина

Овој лек е направен од страна на бугарскиот научник, професор д-р Христо Мермерски, а многумина сметаат дека треба да биде револуционерен лек кој излечил илјадници кои страдаат од рак. Овој рецепт ги чисти крвните садови, го лечи срцето, го обновува имунолошкиот систем, го чисти црниот дроб и бубрезите, ја подобрува меморијата, не штити од инфаркт […]

5 причини зошто е добро да се пие ракија: неспорни аргументи, зошто ракијата е непроценлив пијалак

Пиењето ракија може да донесе здравствени придобивки, се разбира, ако не се претера со количината. Прекумерните количини ракија, како и секој друг алкохол, дефинитивно ќе го намали векот на животот, но со умерена количина, тој може да биде продолжен. И тоа е така затоа што антиоксидансите помагаат за борба против слободните радикали, кои се главна […]

Хороскоп за денес, 23 мај

Овен Имате потреба од промена. Обидете се да најдете поинаква опција за работите кои не Ви се допаѓаат. Размислете дали барате премногу од околните кои Ви даваат, ако не се, тогаш повеќето од работите кои ги барате од нив. Бик Во овој ден пазете се од сериозна грешка. Тоа може да се случи без интервенција […]

Секогаш успева, а резултатот е траен: Маска која уништената коса ја претвора во силна и здрава

Имате оштетена коса од фарбање, сушење и пеглање? Ние ви нудиме рецепт за маска која ќе ви помогне да ја обновите и зајакнете вашата коса! Погоден е за сите типови коса, а исто така помага и за намалување на опаѓањето. Оваа маска го стимулира растот на косата, што не треба да е чудно, со оглед […]

Oва масло може да уништи 93% од ракот на дебелото црево!

Само за два месеци една неверојатно лесна и достапна комбинација би можела да се соочи со ракот на дебелото црево Вие ќе бидете шокирани откако ќе дознаете дека ракот на дебелото црево е еден од најчестите видови на рак, како кај мажите така и кај жените! Да, тоа е многу лошо, бидејќи оваа ужасна болест […]

Сакате да ја подобрите Вашата меморија и да го вратите здравјето на коските и видот?

Рузмарин Рузмаринот е една од најмоќните состојки за кои е познато дека ја подобруваат концентрацијата и меморијата. Цвекло Цвеклото го подобрува протокот на крв во мозокот и телото. Јајца Јајцата ја подобруваат нашата меморија, бидејќи тие поседуваат голем број својства кои се корисни за здравјето на мозокот. Риба Рибата содржи омега-3 масни киселини, кои се […]

Како врската со нашите мајки се менува со текот на времето

Како дете немаш друг избор освен да си целосно зависен од својата мајка. Потоа, кога навлегуваш во тинејџерските години, и се лутиш постојано, а кога ќе се преселиш разбираш колку е важна всушност таа за тебе. И двете знаете дека вашата врска никогаш не била и никогаш нема да биде целосно совршена, но љубовта што […]

Природни средства против менструални болки

Ако не припаѓате на оние кои не ни знаат кога им почнал месечниот циклус, тогаш прочитајте ги овие природни средства кои ќе Ве спасат од менструалните болки. Камилица Оваа билка е една од беспрекорните лекови, кога имате менструација. Благодарение на антиспазматичните и антивоспалителните својства, камилицата ги ублажува грчевите и води сметката за надуеноста. Се што […]