Рецепт од едноставни состојки за намалување на холестеролот во крвта

Познато е дека зголемувањето на холестеролот во крвта може да доведе до многу здравствени проблеми. Најчести се болест на срцето, зголемен ризик од срцев удар, мозочен удар, дијабетес и слично. Некои од најчестите причини се нездравата исхрана и дебелината, но има решение кое ќе ви помогне да го надминете овој проблем. Ова е едноставен и […]

Чај од магдонос одличен лек против рак на белите дробови

Ракот на белите дробови е главна причина за смрт кај мажите така и кај жените низ целиот свет. Повеќе луѓе умираат од рак на белите дробови, отколку рак на панкреасот, дебелото црево и рак на дојка. Постојат два вида на рак на белите дробови и двата вида растат и се шират на различен начин. Првиот […]

Златна маска со златен ефект! 10 години помлади за само 5 минути – смрт за досадните брчки!

Оваа маска веднаш ги отстранува трагите од умор! Рецептот ни доаѓа од Индија, каде куркумата се користи не само како зачин за подготовка на храна, туку и како ефективно средство за убавина. Куркумата ја подмладува кожата. Благородната златна маска содржи сода – еден од најактивните компоненти кој стимулира циркулацијата на крвта во кожата и ја […]

Слики од природата кои не можат да се опишат со зборови

Ние сме дел од природата, а не господари на светот, но за жал, ние луѓето често забораваме на тоа. Секоја минута, ние можеме да и се восхитуваме на нашата планета, сонце, море, океан, сите животни, и сето она што го прави нашиот живот среќен. Мислам дека треба да се почитува силата на природата, ние треба […]

Решение против непријатното чувство од убод од комарец

Со нетрпение ги очекуваме топлите денови. Но, со нив доаѓаат и инсектите и ситните натрапници. Повеќето од вас се соочиле со каснување од комарец, кое остава трага на кожата, а истовремено предизвикува непријатно чувство. Најдобро средство против комарци се креми кои содржат кортикостероиди, кои не се препорачуваат без консултација од медицинско лице. Спротивно од медицинските […]

Одберете живи бои за вашите нокти оваа сезона

Секој период во годината носи нови изненадувања. Оваа сезона во мода се кратки нокти со различни текстури и апликации. Поиграјте си со боите и внимавајте вашите нокти секогаш да бидат уредни.

4 сигурни знаци дека човекот што го сакате, ќе го скрши Вашето срце (подобро е да се знае однапред)

Со гестовите луѓето секогаш ги издаваат своите мисли. Ви нудиме четири сигурни знаци кои ги издаваат намерите на Вашиот партнер. Обидете се да ги забележите, за да го заштитите Вашето срце. 1. Го сака Вашиот телефонски број, но никогаш не се јавува Доста жени страдаат од таков тип разочарување. Страсна ноќ и долга тишина потоа. […]

Нов тренд на чевли за оваа пролет – се надеваме ќе ви се допаднат!

Полуотворени чевли со ремени, во светли и темни бои. Поголемиот дел од нив со остар преден дел, идеални во комбинации од макси здолништа и фармерки. Едноставни и лесни за носење, а со нив можете да правите безброј комбинации.  

10 грешки во негата на косата кои ги прават сите жени

Убавината е комплексна работа. Сите припаднички на понежниот пол ќе се сложат дека убавината се состои не само од негата на лице и тело, туку и негата на коса. Косата е битен фактор во комплетната слика, па затоа бара правилна грижа и внимание. 1.Избор на соодветен шампон за коса Изборот на соодветен шампон за косата […]

10 начини како да го организирате накитот

Секоја дама ќе се согласи дека накитот и модните додатоци завземаат голем дел од просторот, не поради својата големина, туку поради  фактот што најчесто и не се знае неговото идеално место во домот. Иако за негова организација најдобро е да се има тоалетна маса со фиоки, каде ќе ги собере сите гердани, ланци, нараквици, обетки, […]

Познатиот стил “Sмokey eyes” – затемнети очни капаци

Во следниот видео тутиријал Хајли Вајт ни ги претставува познатите затемнети очи, со нанесување на црна сенка која постепено се развлекува кон внатрешноста на очните капаци. За дамите кои сеуште не го испробале овој тренд, еве што треба да направите:  

Рај за очите: 15 раскошни дрвja

Дрвјата имаат посебна убавина, раскошни кошници прекриени со широка палета на бои и мириси. Одвоивме 15 дрвја од светот кои пленат со неверојатна природна убавина. Канада Јапонија Бука прекриена со мов, Орегон, САД Нов Зеланд Јапонски јавор, Орегон, САД Цреша во цут, Германија Даб, Јужна Каролина Бразил Јемен Тунел, образуван од јаворови дрвја, Орегон, САД […]

Во едно мало периферно ресторанче пробавме ваква полнета пита. Го спремав дома – добив прекрасно јадење

Потребни производи: 4 тркалезни лебови сварен пилешки бут или гради 2 глави кромид 1 лажичка брашно 6 лажици кисела павлака 50 грама рендан кашкавал Начин на приготвување: Исечете го кромидот на тенки полукругови и ставете на тивок оган во малку масло. Кога ќе омекне и ќе го намали обемот, ставете лажичка брашно, промешајте и тргнете […]

6 пијалоци кои ќе ви помогнат да ги намалите вишокот килограми

Пролетта е идеално време за да започнете со здрава исхрана. Овие 6 пијалоци можете да ги подготвите во домашни услови, а ќе ви помогнат полесно да ги намалите вишокот килограми. Зелен сок од краставица 1 краставица 1 снопче магдонос 1 лимон 1 лажица рендан ѓумбир 1 лажица алое вера сок ½ чаша вода Сите состојки […]

Како да ја заштитите тироидната жлезда на природен начин

Тироидната жлезда е сместена во предниот дел на вратот, таа го обвиткува дишникот и произведува тироидни хормони потребни за регулација на метаболизмот и телото. Двата најзначајни хормони се тироксинот и тријодтиронинот. Тироидната жлезда се нарекува уште и акцелератор, бидејќи има улога на орган кој го забрзува и го контролира снабдувањето на потребното ниво на шеќер во […]

Симпатични фотографии од миленици кои спијат со своите играчки

На многу начини домашните миленици се како децата, опседнати со играчки. За некои миленици, кои премногу рано се одделени од своите мајки, играчката може да им го обезбеди потребното чувство на удобност и безбедност. А понекогаш ги чуваат своите плишани играчки само за топлината и мекоста кои тие ги имаат. Без оглед на причините, едно […]

Копривата и нејзините благотворни дејства

Копривата расте на пролет, нејзините листови се берат во текот на целата година. Повеќето знаат дека допирот на нејзините листови предизвикува појава на осип проследен со иритациона болка, но токму во тоа лежи нејзината лековите моќ. Копривата е природен извор на витамини Ц, А, Б2 и К,  богата со флавоноиди, пантотенска киселина, стероли, хлорофил и […]

2 состојки кои помагаат за повлекување на темните дамки на кожата

Хиперпигментација е појава која е проследена со менување на бојата на кожата, на делови од кожата се јавуваат дамки во облик на темни точки и пеги.  Најголема причина за тоа е зголеменото производство на меланин. Тоа може да биде предизвикано од подолга изложеност на сончева светлина, изложеност на одредени хемиски соединенија како  бетаксолол или миноциклин, […]

Откровенијата на еден маж, кој се научи да ги разбира жените

Научив како е да се живее со една жена, не е како во љубовните романи. Научив дека долгата коса на жена ми не е само убавина, женственост и шарм. Таа значи и многу внимание и грижа – најмногу од моја страна. Сега знам дека кога си легнуваме прво треба да ја тргнам нејзината коса од […]

Овие 6 работи ви пречат за да имате среќна врска

Ако имате проблеми во врската, сигурно се прашувате што е причината и во кого е вината. Всушност може да ги спасите односите со партнерот, само ако научите да комуницирате подобро со него. Исто така, ако продолжите да верувате во овие митови, не очекувајте да бидете среќни во љубовен план. Застанете и ќе видите како ќе […]

Хороскоп за петок, 21 април

Овен Пријатна средба ќе Ви го разубави денот и ќе ја зголеми вашата самодоверба. Денот ќе биде одличен за пријателски разговори. Ќе го добиете тоа што ви е потребно, благодарение на кавгите од другите, и во наредните денови ќе ја надминете конкуренцијата. Секој ден можете да бидете практични, денес бидете инспирирани и мислете позитивно. Бик […]

15 корисни употреби на вазелинот

Вазелинот се користи како маст во козметичката индустрија, притоа е основна состојка на сите креми и лосиони за нега на лице и тело. Ви претставуваме 15 начини како во домашни услови да го користите вазелинот, без посебни процедури на обработка: 1. Природено средство за сјај на кожата:  Пред да нанесете пудра на лицето, добро би било […]

Забележувате нешто чудно на фотографијата?

Девојчето по име Мајлин има 4 години и живее во Грузија. Таа тренира во локален фудбалски клуб за девојчиња. На фотографиите може да се забележи дека таа го носи дресот со број 37. Но, она што е интересно е тоа дека иако нејзините родители се разведени и живеат со други партнери, тие секојдневно ја поддржуваат […]

Свадба од бајките: Овој пар блесна на својата свадбена свеченост!

Невестата по име Интан Азахра и нејзиниот избраник Зенди Заен од Џакарта организираа свадбена церемонија во гламурозен стил налик на свечен бал.  На позадината од местото каде тие ги пречекуваат гостите може да се забележи рачно изработена макета од замок, со сите автентични елементи како кули и кована ограда украсена со раскошни цветни детали.   […]

Природен лек за исфрлање на камен од бубрезите

Појавата на камен и ситен песок во бубрезите е критична и болна состојба, која може да биде проследена со силни болки и крварење. За оваа состојба се препорачуваат алтернативни и природни лекови со чија помош полесно се отстрануваат создадените форми. Во прилог на тоа ви претставуваме еден рецепт, кој содржи: 100мл. лимонов сок 100мл. маслиново […]

Пророкот Мухамед рекол дека кога народот ќе дознае за моќта на ова семе, ќе започне да го мери во злато!

Семето од грчката детелина се претпоставува дека е едно од најстарите лековити растенија. Во источните култури се користи како главна состојка за изработка на популарниот зачин кари, но и како додаток во медицински и козметички препарати. Семето од грчка детелина има голем број лековити својства, меѓу кои стимулирачки ефект при алергии, стабилизирање на крвниот притисок, […]

Џулија Робертс повторно најубава во светот

Џулија Робертс е избрана за најубава жена во светот, од страна на списанието People. Актерката е на чело на листата по петти пат. “Поминаа 26 години откако Џулија Робертс за прв пат се појави на насловната на People во бројот посветен на листата” Најубавите во светот “. Таа се уште е нашата најомилена убава жена”, […]

Нејзиниот сопруг целото лето го поминал во викендичката, кога таа пристигнала се изненадила од тоа што го видела

Ричард Флатц, од Висконсин, САД престојувал во семејната викендичка, се занимавал со нејзина реставрација и уредување. Тоа што го направил е прекрасно ремек дело.

Тајниот свет на мачките

Повеќето од животните во сликите на овој самоук фотограф се бездомници. Секогаш носи храна во својата торба за бездомните мачки и се надева дека со своите фотографии ќе помогне за подобар третман кон животните. Животните се составен дел од нашиот живот и треба, колку што е можно повеќе, да им се помогне.

Познатата маска за лице од краставица, која веднаш ја омекнува кожата

Едноставна и брза за подготовка, делува со неверојатни ефекти врз кожата на лицето. Ја потхранува, ја омекнува, ја освежува кожата и ги прекрива пределите со видливи пукнатини и брчки. Исто така придонесува за балансирање на природната боја и пигмент. Подготовка: Краставицата се ренда ситно за да испушти доволно течност и се нанесува на лицето, поголемите […]