Мислевте дека мачките се плашат од вода?

Кога се работи за јадење стравот се губи

Хороскоп за денес, 08 мај

Овен За повеќето од вас понеделникот е полн со среќа – професионалниот ден е позитивен, работите ќе се движат квалитативно и доволно брзо, ќе имате можност за финансиски бенефиции. Оние кои се зафатени со бизнис, денес ќе патуваат. Не комуницирајте со ваши партнери или соработници, бидејќи е многу веројатно да се случи конфликт. Ќе добиете […]

Едноставен начин да се ослободите од главоболката и проблемите со синусите

Наместо да страдате и да фрлате пари за скапи лекови, обидете се да го подобрите здравјето со природни состојки. Главната состојка на рецептот што ви го нудиме е рен.

Народен рецепт за долговечност со само 3 состојки

Оваа лековита мешавина се подготвува од четвртина лажичка куркума, се додава 1/2 лажичка квалитетно маслиново масло и малку бибер. Овие состојки се мешаат добро, за да се добие хомогена смеса и се зема како додаток на јадења, салати, а може и да се користи самостојно. Доколку го конзумирате самостојно лекот, додадете и малку вода, промешајте […]

Рецепт со кисело млеко, против надуеност и нормализирање на шеќерот во крвта

Смесата од кисело млеко со брашно од хељда ги прочистува цревата и крвните садови, го нормализира метаболизмот и спречува заболувања на панкреасот. Овој лек го намалува нивото на шеќерот во крвта, помага при варењето во текот на целиот ден и ја запира надуеноста.

Кои се Холивудските „џуџиња“

Велат дека скапите парфеми се во мали пакувања. Ви ги претставуваме најпознатите актерки и пејачки со низок раст, кои ги разбија манекенските стереотипи и го зазедоа Холивуд. Меѓу нив се Шакира, Лејди Гага, Ева Лонгорија и многу други. Видете ги сите познати „џуџиња“ задно со нивниот раст во галеријата: Кортни 1,52 и Ким 1,58 Џенифер […]

Уништете ги цистите и миомите со помош на две состојки

Неверојатна мешавина составена од само две состојки, но таа е исклучително ефикасна во борбата против многу различни здравствени проблеми, особено цисти и миоми.

Претворете го вашиот балкон во мала оаза

Со неколку едноставни чекори балконот можете да го претворите во пријатно и убаво место за одмор и седенки во вечерните часови. Зелените растенија и цвеќиња се најдобрата декорација за балкон. Закачете ги на ѕидовите, за да создадете вертикална градина, може и саксии на оградата, комбинирајте различни по големина и боја. Ако имате мал балкон, тоа […]

Вечерни ритуали за утринска убавина

Грижете се за косата секоја вечер Ако ви се мрси косата брзо, користете шампон за сува коса. Ставете бебешка пудра околу корените, пудрата ќе држи до утрото, а вас ќе ви треба значително помалку време да се подготвите. Далеку од мезето Дури и пуканките не се добри, ако ги јадете со многу сол. Ако навистина […]

Заборавив што е стоматолог, откако си ја правам оваа домашна паста. Престанаа да ми крвават непцата и кариес не сум имала со години

Посетите кај стоматологот се важни. Тие треба да се планираат и да се прават навреме. Превенцијата е многу важна при секое едно заболување. Не смееме да заборавиме дека забите исто така имаат потреба од грижа. Треба да ги следиме упатствата на специјалистите. Но, исто така можеме да си помогнеме сами. Рецептот што ви го нудиме […]

Како да ги вадите цвеќињата кога не сте дома?

Земете едно стаклено шише и добро измиете го Наполнете го шишето со вода, ставете ја тапата и направете дупка во неа Осигурајте се дека водата тече по малку. Почвата треба постепено да се наводнува. Ако тече многу вода ставете крпа. Ставете го шишето во саксијата Со овој лесен и ефтин начин можете да ги наводнувате […]

Лечење на вагинален исцедок со помош на природни средства

Третман за белиот исцедок со јаболков оцет Има две варијанти – да се пие секојдневно по 2-3 пати на ден вода со една лажица јаболков оцет и лажичка мед. Освен што добро го прочистува организмот, оваа мешавина е идеална за превенција на белиот исцедок. Вториот начин е да пиете јаболков оцет растворен со вода во […]

Кварцни нокти – нов тренд во маникирот

Новиот тренд е апсолутно неверојатен, кажете му здраво на ‘кварцните нокти’.

Неверојатни тетоважи, кои лузните ги претвораат во уметнички дела

Тетоважите имаат различно значење за луѓето од целиот свет. За некои тие се ништо повеќе од мода, многу од нив се како спомен на едно време, место, или лице. Но, некои луѓе се одлучуваат да направат тетоважа од сосема различни причини, како на пример за да ги прикријат лузните на телото.

За што служат браќата

Вадењето заб е страшно за сите деца, но изразот на лицето на крајот е бесценето

Девојката мислеше дека, како и секој ден, само ќе вежбаат јога со нејзиниот дечко, НО…

Алек Хоран (25) спремил изненадување за својата партнерка Стеф Гартнер (24).

25 начини да останете позитивни на работа

На работното место поминувате значителен дел од денот. Многу е важно да се зачува позитивното размислување во канцеларијата, за да не се разочарате во даден момент. Ние Ви предлагаме 25 трикови кои ќе ви помогнат да си ја зачувате позитивната енергија кога сте во работна средина: 1. Избегнувајте ги луѓето кои ви одземаат од времето […]

Оваа билка ја подобрува меморијата

Едно истражување покажа дека мирисот на рузмарин ја подобрува меморијата. Научниците откриле дека студенти, кои работат во соба која мириса на рузмарин, постигнуваат од 5% до 7% повисоки резултати на тест на меморијата. Шефот на истражувањето – д-р Марк Мос раскажува дека рузмаринот е поврзуван со меморијата уште во антиката. Интересен факт е дека античките […]

Хороскоп за денес, 04 мај

Овен Одлично се справувате со работата и наскоро ќе се радувате на заслужено и соодветно наградување. Ќе имате контакти со влијателни луѓе, финансиска благосостојба, вести и успешни активности во областите на вашите интереси. Оваа карактеристика за денес дава доволно јасност дека претставниците на Овен ќе регистрираат еден премногу успешен ден од оваа недела. За некои […]

Едноставен лек против најстарата болест, артритис- Гихт

Гихтот е познат како најстарата болест на светот – постоењето на овој вид артритис се забележува уште од времето на древниот Египет. Станува збор за воспаление, проследено со силна болка, црвенило и оток предизвикан од акумулација на урична киселина.

Природен сок против лошиот здив и миризбата на пот

Бидејќи секој ден консумираме преработена храна и немаме многу време и пари за да се посветиме на здравиот начин на живот, често се случува последиците да се чувствуваат во воздухот. Ако сакате веќе никогаш во животот да не мирисате на пот, ниту да се грижите дали имате лош здив пред важен состанок, пробајте го овој микс наутро.

Рецепт за срце, кој се пренесува од генерација на генерација веќе 800 години

Овој рецепт е дело на Калуѓерка Хилдегард фон Бинген која живеела пред 800 години. Подоцна со рецептот се запознаваат голем број на познати лекари кои го препорачуваат на своите пациенти. Се користи кога ќе почувствувате срцеви проблеми кога ве “сече” срцето, чувствувате тресење, прескокнувања, стрес.

Дигитална уметност, која ја покажува напнатоста во човечкото тело

Сликарството и камерата се совршена алатка за бескрајно експериментирање. Длабоко инспирирана од флората и нејзините комплексни форми, Марсела Боливар со помош на скенер почна да ги спојува своите цртежи со фотографиите. Во тропските земји природата е нескротлива, немилосрдна и безмилосно хаотична и злобна.

Облека која одговара на околината

Облеката на Мишел во 2013 година случајно одговарала на околината. Девојката има завршено историја на уметност и одсекогаш ја сака модата, па тоа и дозволило да ги комбинира двете. Предизвикот за наоѓање облека која ќе одговара на околинаа е тежок, но резултатот е секогаш интересен.

Превенција против бронхитис

Mоже да си помогнете ако направите неколку мали, но значајни измени во стилот на живот. Истите “рестрикции” ќе помогнат за подобрување на здравствената состојба, ако веќе ви е зафатена од досадни болести. Престанете да пушите Лесно е да се каже, ама да се направи не е толку едноставно. Избегнувајте чад, кој го зголемува ризикот од […]

Превенција против болки во грбот

Вежбајте Одењето и пливањето се добар избор за прицврстување на мускулите на грбот. Стомачните вежби помагаат на мускулите во областа на половината и грбот да се справат со својата улога. Флексибилноста на бутовите и колковите и помага на хип коската да го подобри чувството во грбот. Одржување на здрава тежина Ако имате неколку килограми повеќе […]

Превенција против мамурлак

Пред да пиете алкохол – јадете Алкохолот се апсорбира побрзо, ако стомакот е празен. Ако не сакате да се држите за масата уште по првиот пијалок, прво јадете. Пијте бавно Пиењето не е трка. Смирете ја малку жедта. Ограничете се со пијачките. Пијте вода помеѓу пијалоците Пиењето вода ќе ви помогне да останете хидрирани. Покрај […]

Превенција против главоболка

Избегнувајте ги работите кои ја предизвикуваат Ако не сте сигурни што предизвикува главоболка, почнете да водите дневник. Тоа ќе ви помогне да се потсетите: Што сте правеле во тоа време? Што сте јаделе во текот на денот? Како сте спиеле претходната ноќ? Колкаво е нивото на стрес и колку трае главоболката? Одговорите на овие прашања […]

Хороскоп за денес, 04 мај

Овен Некои од Овните се загрижени за односите со човек на чија помош се потпираат. Ова ќе Ви претставува пречка да бидете доволно активни на работното место. Обидете се да не подлегнувате на состојбата и дејствувајте разумно. Бик Голем дел од пречките кои ќе се појават за деловни и лични прашања, се ваша вина. Пропуштате […]

4 производи од домаќинството кои помагаат при забоболка

Забоболката може да варира од блага болка до неподнослива мачна болка. За среќа постојат неколку природни лекови кои можете да ги користите за да ја ублажите болката, пред да одите на забар.