Превенција против бронхитис

Mоже да си помогнете ако направите неколку мали, но значајни измени во стилот на живот. Истите “рестрикции” ќе помогнат за подобрување на здравствената состојба, ако веќе ви е зафатена од досадни болести. Престанете да пушите Лесно е да се каже, ама да се направи не е толку едноставно. Избегнувајте чад, кој го зголемува ризикот од […]

Превенција против болки во грбот

Вежбајте Одењето и пливањето се добар избор за прицврстување на мускулите на грбот. Стомачните вежби помагаат на мускулите во областа на половината и грбот да се справат со својата улога. Флексибилноста на бутовите и колковите и помага на хип коската да го подобри чувството во грбот. Одржување на здрава тежина Ако имате неколку килограми повеќе […]

Превенција против мамурлак

Пред да пиете алкохол – јадете Алкохолот се апсорбира побрзо, ако стомакот е празен. Ако не сакате да се држите за масата уште по првиот пијалок, прво јадете. Пијте бавно Пиењето не е трка. Смирете ја малку жедта. Ограничете се со пијачките. Пијте вода помеѓу пијалоците Пиењето вода ќе ви помогне да останете хидрирани. Покрај […]

Превенција против главоболка

Избегнувајте ги работите кои ја предизвикуваат Ако не сте сигурни што предизвикува главоболка, почнете да водите дневник. Тоа ќе ви помогне да се потсетите: Што сте правеле во тоа време? Што сте јаделе во текот на денот? Како сте спиеле претходната ноќ? Колкаво е нивото на стрес и колку трае главоболката? Одговорите на овие прашања […]

Хороскоп за денес, 04 мај

Овен Некои од Овните се загрижени за односите со човек на чија помош се потпираат. Ова ќе Ви претставува пречка да бидете доволно активни на работното место. Обидете се да не подлегнувате на состојбата и дејствувајте разумно. Бик Голем дел од пречките кои ќе се појават за деловни и лични прашања, се ваша вина. Пропуштате […]

4 производи од домаќинството кои помагаат при забоболка

Забоболката може да варира од блага болка до неподнослива мачна болка. За среќа постојат неколку природни лекови кои можете да ги користите за да ја ублажите болката, пред да одите на забар.

Природна крема со која ќе ги решите проблемите со проширените вени

Крема за третман на проширени вени можете да направите и со природни состојки. Оваа крема можете без проблем да ја приготвите во вашиот дом, без да фрлате пари на скапи препарати. Мелемот се прави според специјален рецепт.

Болката во коските и зглобовите е минато со помош на овој брз и едноставен рецепт

Според лекарите неправилното спиење и седење се едни од главните причини за болките во грбот, зглобовите и нозете. Поради тоа од клучно значење е да внимаваме на овие работи. Со следниот домашен рецепт ќе си ја ублажите болката во коските и зглобовите.

Фотографии кои докажуваат дека кратката коса е прекрасна

Не треба да се плашите од промени, бидејќи како долгата коса, така и кратката може да изгледа фантастично. Значи, ако сонувате за нова и кратка фризура – дејствувајте, осмелете се и експериментирајте. Жените во нашата галерија се доказ дека кратката фризура може да е одличен, а понекогаш и најдобар избор.

12 грешки поради кои не излегувате добро на фотографиите

Многу луѓе мислат дека работата на професионалните фото – модели се состои само во тоа да изгледаат добро и едноставно да гледаат кон камерата. Но фотографиите да бидат успешни, зависи од вештината на позирање и застанувањето правилно пред фотоапаратот. Погледнете ги овие 12 совети за да изгледате совршено на фотографиите.

Неколку комбинации на бои со кои ќе изгледате совршено

Клучен елемент за добар изглед е правилното комбинирање на бои, што воопшто не е лесно! Многу често си поставувате прашања како: “Што одговара на овие кафеави панталони?” Како одговор на ова и други слични прашања, Ви нудиме неколку прекрасни комбинации на бои со кои ќе изгледате зачудувачки. Внимавајте, оваа галерија може да предизвика неконтролирана желба […]

Вкусни ќофтиња од компири со кашкавал

Ви нудиме супер рецепт за ќофтиња од компири со кашкавал . Стануваат крцкави однадвор и меки од внатре. Потребни состојки: 7 – 8 компири, 80 мл масло 100 гр кашкавал 3 јајца 2 лажици брашно 1 глава кромид црн пипер сол по вкус магдонос Прво излупете ги компирите, исечете ги на коцки и сварите ги. […]

Хороскоп за денес, 03 мај

Овен Денес ќе имате можност да се ослободите од некакви психолошки проблеми кои доволно долго го труеле вашиот живот. Ќе имате успех во секое поле. Искористете ги вашите знаења и вештини. Бик Ако ви се чини дека денес воопшто нема да бидете во чекор со времето, тоа веројатно е затоа што одите премногу брзо и […]

Со црн боз и мед до подобар имунитет

Црн Боз е силно лековито растение кое се користи како моќно закрепнувачко средство за имунитетот. Тој го спречува развојот на рак во телото, преку чистење на токсините и стимулирање на производството на бели крвни зрнца (леукоцити).

Одличен лек против надуеност, гасови во цревата и отежнато мокрење

Билката „ѓаволска уста“ претставува тревно растение, високо меѓу 60 и 100 см, со остри ромбоидни лисја и со цвет на врвот во розова или виолетова боја. Токму цветот(и понекогаш лисјата) се користи за подготовка на чаеви, напивки, облоги. „Ѓаволска уста“ се користи при лекување на анемија, гасови во цревата, тешко мокрење, главоболка, замор, стрес, за […]

Рецепт од шипинки за здрава и сјајна коса

Во есен шипинките можете да ги најдете во изобилство. Најмногу содржат витамин Ц и тоа кога плодовите се светло црвени и цврсти. Во исушена состојба плодовите на шипинките можат да се чуваат и до две години, но само во добро затворени садови.

Работи кои не ви требаат, а веднаш ќе посакате да ги имате

A’ Design Award & Competition е магнет за креативност и секоја година се натпреваруваат мислители и пронаоѓачи од целиот свет. Со нивните иновации би можеле да го променат светот или барем да се направи пофункционален.

Домашни соленки со маслинки

Ако сте љубители на домашни соленки, грисини, пуканки и секакви други видови на грицки, денешниот предлог сигурно ќе ви се допадне. Ви нудиме еден лесен рецепт за крцкави интегрални домашни соленки со маслинки и семки, која се подготвува за не повеќе од половина час. Потребни производи: 100 гр Интегрално брашно или друго по избор 2 […]

Најдобрите родителски совети од целиот свет

Знаете дека родителството воопшто не е лесно и има многу предизвици. За да ви помогнеме, ви нудиме неколку вредни совети од целиот свет. Италија: Игнорирајте Кога детето се однесува како мал терорист, Италијанците се однесуваат ладно кон него, го оставаат да си игра додека не се умори и научи дека таквото однесување не му помага […]

Со овие пронајдоци животот на родителите е полесен

Благодарение на широкиот спектар на нови пронајдоци на пазарот, на родителите им е полесно да ги растат своите деца, од било кога . Погледнете ги најновите иновации што ќе посакате да ги имате и Вие.

Претворете ги старите палети во прекрасен замок за Вашите деца

Изненадете ги Вашите деца, искористете ги старите палети и направете нешто прекрасно

Чај кој го регулира шеќерот во крвта и е одлично природно решение за дијабетичарите

Доколку вашата дијагноза е дијабетес, тогаш обичната медицина ве третира како да имате неизлечива болест од која нема спас. Овој пристап е погрешен. Дијабетесот се развива како резултат на начинот на живот и фактори на животната средина. Природата, исто така може да го држи дијабетесот под контрола. Одличен начин да го направите тоа, е со чај од босилок.

Хороскоп за денес, 02 мај

Овен Имате многу прашања за појаснување, кои зависат од Вашите активности, затоа внимавајте. Ќе имате службени тешкотии. Многумина ќе направат вистински потег на финансиски план, ќе добијат големи приходи. Бик Денес сте во одлична форма, многумина се заљубени и добро им оди. Ова расположение е добар поттик за Вашата активност. Ќе бидете доста добри во […]

Домашен лек против слуз на белите дробови, кој се користел во древна Кина

Облоги од ѓумбир ја лекуваат постојаната кашлица и ги прочистуваат белите дробови на пушачите. Облоги од ѓумбир е решението кое мора да го пробате доколку страдате од болести на дишните патишта. Ова е прородно средство кое со сигурност ќе ви помогне да ги надминете вашите здравствени проблеми од ваков тип.

Лек, со помош на кој ќе ја стопирате псоријазата

Луѓето со псоријаза имаат генетска предиспозиција за оваа болест, која најчесто се одразува со промени на кожата на лакотот, коленото, скалпот ,половинат и сл.

Хороскоп за денес, 01 мај

Овен Денес е важен ден за Вас. Многумина ќе имаат работа со жени во однос на бизнис и финансии. Позициите Ви се стабилни а дејствијата успешни. Но денес овој факт нема да биде доволен за некој од администрација, кој ќе Ви договори еден куп лаги за да ве донесе до заблуда дека е на Ваша […]

Оваа смеса ќе Ви помогне да се ослободите од мокрите пазуви

Не секогаш дезодорансите и антиперспиранти може да помогнат. Овој едноставен, но многу ефикасен антиперспирант ќе ве спаси од незгодни ситуации и непријатни чувства. СОСТАВ 1 литар вода 30 г камилица 1 лажичка сода бикарбона ПОДГОТОВКА Во зовриена вода ставете сува или свежа камилица. Тргнете го садот од огнот и оставете да се олади, па прецедете. […]

Од надвор мала вообичаена куќа, а внатре луксузен дизајнерски дом

Оваа мала куќа е дело на еден дизајнер. Има 18 квадратни метри површина, просторот е ограничен, но има спална соба, кујна, бања.

Нов живот на старата машина за шиење

Ќе се изненадите какви прекрасни предмети можат да се направат од старата машина за шиење. Резултатот е импресивен: убав, удобен и оригинален мебел! Еве неколку идеи!

Се врати стариот тренд и изгледа уникатно!

Овие шарени дезени во комбинација со бела кошула, се идеално модно решение. Додадете златен накит, сандали и плик чанта и ќе изгледате прекрасно, а и многу модерно.