Ставив 1 лажичка од овој зачин во саксијата со цвеќето, а резултатот беше фантастичен

Циметот е зачин кој е многу корисен за здравјето! Го забрзува метаболизмот, има антисептично дејство и е со пријатен мирис … По јадење кифли со цимет, вие уште долго време го чувствувате мирисот на овој зачин. Сето тоа ни е добро познато на сите нас, но тоа дека циметот е одлично ѓубриво и стимулатор за […]

Хороскоп за денес, 18 април – Денот ветува многу нови правци, но само од вас зависи која патека ќе ја одберете

Овен Плоден ден за претставниците на овој Хороскопски знак, кои се фокусираат на деловни состаноци и професионални обврски. Несомнено постигнувате значителен успех. При реализација на личните цели, сепак ситуацијата е поинаква и не гарантира остварување на очекуваното. Бик И за претставниците на Бик, овој ден е прилично поволен за деловни преговори и договори за реализација […]

Оваа жена измислила нова професија, со заработка од 200 евра на ден

Жаклин Семјуел (29) од Њујорк за време на своите студентски денови започнала да се занимава со оваа професија, ако може така да се нарече. Нејзината работа  би се нарекла прегрнувач, човек кој ве прегрнува и ви дозволува вие да го прегнете. Како студент на Универзитетот Рочестер, во насока на когнитивни науки и функции на мозокот, таа […]

Прекрасни 3D подови за Вашиот дом

Со 3D ефектите, на собата и давате ексклузивен изглед. Бањата може да се претвори во морско дно, спалната да биде пустина, а ходникот дел од егзотична дестинација. И сето тоа само со помош на 3D подни облоги. Реализацијата трае помеѓу 7 и 10 дена. Прво изберете ја сликата, по што таа се трансформира во 3D […]

Зедов 6 јајца и направив нешто од што гостите беа воодушевени, а на децата им беше забавно (видео)

Велигден е еден од најголемите и најубави празници. Домаќинките многу се трудат и на трпезата има секаква храна. Голем дел од нас сака да изненади со кулинарските способности. Ако сакате и вие да го изненадите и да го воодушевите Вашето семејство со нешто невообичаено, погледнете го ова видео. Оваа домаќинка покажува чудесен рецепт со 6 […]

Хороскоп за денес, 17 април – дефинитивно успех за некои Хороскопски знаци

Овен Денес некои од Вас ќе почувствуваат олеснување за некои проблеми, тоа значи крај на неповолниот развој на некои случаи. Станува збор за лични дела и лична самодоверба, за некои станува збор за здравствената состојба. Денес бидете поактивни во контактите со пријателите на работното место. Бик Успесите се категорични кога вниманието ви е насочено конкретно […]

Ретко кој знае: Ловоровиот лист и неговите лековити својства

Само некои луѓе знаат дека ловоровиот лист, кој се користи во кујната, може да биде многу корисен за нашето здравје. Ловоровиот лист се користи за подготовка на лековито масло кое содржи многу корисни својства за здравјето, а можете да го приготвите и во домашни услови. Лековити ссвојства:  го смирува нервниот систем  го подобрува имунолошкиот систем  помага […]

Хоби кое ќе ве врати во детството

За дамите кои водат активен живот, проследен со многу обврски, им советуваме да одвојат време кое ќе го посветат лично за себе и за свои креативни активности. Ова хоби не само што ќе ве врати во детството, туку ќе ја разбуди вашата уметничка природа. Можеби не се сите родени со талент за цртање, но познато […]

10 правила во изборот на гардероба со кои ќе изгледате послаба

Иако звучи невозможно, но дамите кои имаат вишок килограми можат да изгледаат послаби следејќи ги овие 10 правила. Единствено што треба да знаете која гардероба одговара на вашата големина.   1. Одберете гардероба во една боја, без додатоци и дополнителни апликаци.   2. Одберете парчиња гардероба со истакнати вертикални линии, на тој начин визуелно ќе […]

Изглед на празнично расположение

Во овој видео туторијал ви претставуваме еден поинаков начин како да ги истакнете линиите на лицето, притоа да ги изразите очните капаци со едноставно повлекување на една линија.

Традиционалното печено јагнешко месо со нов вкус

Одберете соодветно парче јагнешко месо, по можност јагнешки бут или плешка. Поставете ја во тава за печење, маринирајте ја со потребните зачини, истурете го пивото и покријте ја со алуминиумска фолија. Поставете го во рерна на 200 степени. По 1 час извадете го месото од рерна, посипете го со сусам и додајте ги претходно излупенине […]

Неочекуван пресврт во нивните животи – овој брачен пар бил разделен кога дознале дека очекуваат принова

Никол Бедвел (19) и нејзиниот сопруг Весли Бедвел (21) од Тексас, накратко по нивната свадбена церемонија дознале дека ќе имаат принова. Како и сите родители тие биле бескрајно среќни за новата вест. Веста ја споделиле со најблиските, по што следеле првите докторски прегледи.   По првиот месец од бременоста, Весли кој работел во воената морнарица, […]

Вашата коса ќе ви биде благодарна: 2 рецепти како да направите природен шампон за коса

Секоја дама сака да го зачува природниот изглед на својата коса, да го задржи квалитетот на влакното и неговата цврстина. Широката палета на козметички препарати за одржување на негата на косата, имаат најразлични својства, убав мирис кое дава чувство на свежина. Наспроти сите добри карактеристики, шампоните и регенераторите сепак во себе содржат хемиски својства кои […]

5 работи кои ги прават мажите кога се заљубени

Секој припадник на посилниот пол знае да ја почитува љубовта, најчесто преку неговите ставови и подршката која безрезервно ја дели со својата избраничка. Дури и оние кои се однесуваат како мали деца, пред вистинската избраничка го менуваат своето однесување. Ако се прашувате како изгледа кога тој го менува својот поглед кон светот, еве неколку примери: […]

Ќе се изненадите од тоа што можете да направите од вашите стари врати

Понекогаш имате идеја за промена во домот,  но не знаете како да ја реализирате. Ви претставуваме неколку елементи, кои можете да ги направите со вашите стари врати. Независно дали се изработени од дрво или метал, со вдлабната површина или површина од стакло, овие врати добиле нов лик со помош на вешти и креативни раце. 1. […]

Погледнете го најновиот тренд за коса – холографска боја!

Талентирани фризери од фризерскиот салон ‘Ross Michaels’ први го воведоа терминот “холографски” во светот на фризурите. Смеса од розова и светлосина боја до саканиот метален холографски ефект . Еве како изгледа најновиот тренд ова лето : Ви се допаѓа ли овој тренд? Дали сте подготвени да експериментирате со косата? Кажете ни во коментари!

Дали би носеле ваква чанта? – Ве советуваме да ги погледнете овие 10 модели!

Секоја дама сака да остави свој единствен печат во личниот стил на облекување. Дали тоа ќе биде парче накит или моден додаток, тоа ќе ја претстави неа во најдобро светло. Оваа дама решила да создаде цела колекција чанти за дами со префинет вкус. Елена Милославевска, од Русија ни ги претстави минијатурните чанти наменети за дами […]

Тест! Изберете еден цвет и проверете ја тајната на вашата женственост!

Ви нудиме едноставен пролетен тест кој не само што ќе го зголеми вашето расположение, туку ќе ја открие тајната на вашата женственост. Едноставно изберете еден цвет, и ние ќе ви кажеме нешто интересно за вашата личност. Цвет број 1 Немате поим колку сте женствена и секси! Каде и да се појавите, вие секогаш ќе го […]

ЗАГАТКА: Помогнете ѝ на домаќинката да го испече велигденскиот колач

Домаќинката требало да испече велигденски колач строго по рецепт. Колачот требало да се пече точно 15 минути, но домаќинката немала обичен часовник. Таа имала само 2 песочни часовници и тоа едниот од 7 минути а другиот од 11. Помогнете ѝ да ја реши ситуацијата само со помош на двата песочни часовници. Како да го изведе тоа?

Ноктите престанаа да се кршат, здрави се и долги! 4 супени лажици и готово!

Скапите салони веќе имаат корист од едноставната желба на многу жени да имаат силни и долги нокти. Денес ќе ја споделам со Вас тајната за тоа како да ги пораснете ноктите до саканата должина! Користејќи го ова испитано средство, Вие не само што ќе ги зајакнете ноктите, туку и ќе заборавите на проблемите со ноктите! […]

Никој не успеа да ја пронајде голата жена на сликата! Можете ли Вие?

Луѓето обично сакаат да решаваат загатки, особено ако станува збор за скриени работи на цртежи и фотографии. Можете ли да ја пронајдете жената меѓу корените?

Kако ли живеат во 30 квадрати? Толку е мојата дневна соба! Но, би го дала целиот стан за нивните 30 квадрати!

Домот од соништата не секогаш треба да изгледа како дворец за да се чувствувате удобно во него. Ова уметничко дело покажува дека е можно да се живее удобно и во 30 метри квадратни. Нема да поверувате, но овој дом има сè што е потребно за среќен живот . Внатре во оваа магична куќа човек се […]

Хороскоп за денес, 14 април-Специјален и пријатен ден

Овен Овој петок извадете го на виделина само најдобото од Вас што го поседувате. Денот е посебен и навистина вреди да покажеме и да обрнеме внимание само на доброто. Бик Можно е да не ви се комуницира денес. Не е потребно да се преправате дека сте забавни. Немојте да го расипувате расположението на другите. Близнаци […]

Се разделивме со сопругот, но не и со нашето дете!

Вистинската љубов може да е само мит, за некои луѓе. Приказната за еден млад брачен пар имала неочекуван пресврт во настаните. Нивната разделба не била тешка само за нив, туку и за нивниот син.   Адам Дејсон и Викторија Болдвин биле момче и девојка кои на млади години одлучиле да стапат во брак.  По некое […]

Вкусен карфиол со бешамел сос

Карфиолот е идеален како прилог на главно јадење, но овојпат ви предлагаме да го приготвите како главен оброк.   Во сад со вода поставете го карфиолот, претходно исчистен и искршен на мали парчиња,  потребно е да се обари во период од 15 до 20 минути. Обарениот карфиол претурете го во тава за печење и прелијте […]

Правило на “50 – 30 – 20” – ако сакате пеперутките во стомакот да траат подолго!

Познатиот ефект на пеперутки во стомакот е проследен со постојана насмевка на лицето и резултат на тоа дека врската штотуку почнала. Ова позитивно чувство на вљубување не мора да трае само на почетокот, напротив, ова се неколку правила кои можат да придонесат постојано да се чувствувате како да се заљубувате одново и одново. Фазата меден […]

Подгответе се за топлите вечерни излегувања!

Ви претставуваме уште еден видео туторијал како да направите впечатлив изглед на вашите очи, совршен за вечерно излегување. Без многу детали, потребно ви е само црно моливче за очи и смел, темноцрвен кармин.  

Правила за избор на соодветни модни додатоци! – За 6-то сигурно не сте знаеле!

Секоја дама сака да го дополни изгледот со додатоци како накит, соодветен ремен, чанта или марама. Но ова се 10 основни правила по кои треба да се водите кога е изгледот во прашање! 1.Не носете повеќе од 3 – 4 парчиња накит или додатоци!   2.  Горниот дел од палтото не треба да биде прекриено […]

Тренд во кој сигурно ќе се вљубите оваа сезона!

Романтичните блузи со паднато рамо, без сомнение, е еден од најголемите трендови за оваа пролет, но и за летото 2017. Можеме да ги најдеме во сите бои и варијанти. Тие се идеални за бизнис состаноци, за излегување, љубовни средби и со оглед на фактот дека тие сами по себе се доволно украсени со детали, не […]

Заборавена македонска традиција: Оваа сол се подготвува еднаш годишно, ноќта на Велики Четврток и носи среќа во домот цела година!

По повод христијанскиот празник Велигден постои обичај за кој се верува дека ќе го чува домот и ќе донесе среќа.  Ноќта на Велики Четврток се подготвува така наречената четвртошка сол која има силна енергија, а може да се посее во земјата како таа би била породна,  да се истури во неколку агли во домот за […]