Дали би носеле ваква чанта? – Ве советуваме да ги погледнете овие 10 модели!

Секоја дама сака да остави свој единствен печат во личниот стил на облекување. Дали тоа ќе биде парче накит или моден додаток, тоа ќе ја претстави неа во најдобро светло. Оваа дама решила да создаде цела колекција чанти за дами со префинет вкус. Елена Милославевска, од Русија ни ги претстави минијатурните чанти наменети за дами […]

Тест! Изберете еден цвет и проверете ја тајната на вашата женственост!

Ви нудиме едноставен пролетен тест кој не само што ќе го зголеми вашето расположение, туку ќе ја открие тајната на вашата женственост. Едноставно изберете еден цвет, и ние ќе ви кажеме нешто интересно за вашата личност. Цвет број 1 Немате поим колку сте женствена и секси! Каде и да се појавите, вие секогаш ќе го […]

ЗАГАТКА: Помогнете ѝ на домаќинката да го испече велигденскиот колач

Домаќинката требало да испече велигденски колач строго по рецепт. Колачот требало да се пече точно 15 минути, но домаќинката немала обичен часовник. Таа имала само 2 песочни часовници и тоа едниот од 7 минути а другиот од 11. Помогнете ѝ да ја реши ситуацијата само со помош на двата песочни часовници. Како да го изведе тоа?

Ноктите престанаа да се кршат, здрави се и долги! 4 супени лажици и готово!

Скапите салони веќе имаат корист од едноставната желба на многу жени да имаат силни и долги нокти. Денес ќе ја споделам со Вас тајната за тоа како да ги пораснете ноктите до саканата должина! Користејќи го ова испитано средство, Вие не само што ќе ги зајакнете ноктите, туку и ќе заборавите на проблемите со ноктите! […]

Никој не успеа да ја пронајде голата жена на сликата! Можете ли Вие?

Луѓето обично сакаат да решаваат загатки, особено ако станува збор за скриени работи на цртежи и фотографии. Можете ли да ја пронајдете жената меѓу корените?

Kако ли живеат во 30 квадрати? Толку е мојата дневна соба! Но, би го дала целиот стан за нивните 30 квадрати!

Домот од соништата не секогаш треба да изгледа како дворец за да се чувствувате удобно во него. Ова уметничко дело покажува дека е можно да се живее удобно и во 30 метри квадратни. Нема да поверувате, но овој дом има сè што е потребно за среќен живот . Внатре во оваа магична куќа човек се […]

Хороскоп за денес, 14 април-Специјален и пријатен ден

Овен Овој петок извадете го на виделина само најдобото од Вас што го поседувате. Денот е посебен и навистина вреди да покажеме и да обрнеме внимание само на доброто. Бик Можно е да не ви се комуницира денес. Не е потребно да се преправате дека сте забавни. Немојте да го расипувате расположението на другите. Близнаци […]

Се разделивме со сопругот, но не и со нашето дете!

Вистинската љубов може да е само мит, за некои луѓе. Приказната за еден млад брачен пар имала неочекуван пресврт во настаните. Нивната разделба не била тешка само за нив, туку и за нивниот син.   Адам Дејсон и Викторија Болдвин биле момче и девојка кои на млади години одлучиле да стапат во брак.  По некое […]

Вкусен карфиол со бешамел сос

Карфиолот е идеален како прилог на главно јадење, но овојпат ви предлагаме да го приготвите како главен оброк.   Во сад со вода поставете го карфиолот, претходно исчистен и искршен на мали парчиња,  потребно е да се обари во период од 15 до 20 минути. Обарениот карфиол претурете го во тава за печење и прелијте […]

Правило на “50 – 30 – 20” – ако сакате пеперутките во стомакот да траат подолго!

Познатиот ефект на пеперутки во стомакот е проследен со постојана насмевка на лицето и резултат на тоа дека врската штотуку почнала. Ова позитивно чувство на вљубување не мора да трае само на почетокот, напротив, ова се неколку правила кои можат да придонесат постојано да се чувствувате како да се заљубувате одново и одново. Фазата меден […]

Подгответе се за топлите вечерни излегувања!

Ви претставуваме уште еден видео туторијал како да направите впечатлив изглед на вашите очи, совршен за вечерно излегување. Без многу детали, потребно ви е само црно моливче за очи и смел, темноцрвен кармин.  

Правила за избор на соодветни модни додатоци! – За 6-то сигурно не сте знаеле!

Секоја дама сака да го дополни изгледот со додатоци како накит, соодветен ремен, чанта или марама. Но ова се 10 основни правила по кои треба да се водите кога е изгледот во прашање! 1.Не носете повеќе од 3 – 4 парчиња накит или додатоци!   2.  Горниот дел од палтото не треба да биде прекриено […]

Тренд во кој сигурно ќе се вљубите оваа сезона!

Романтичните блузи со паднато рамо, без сомнение, е еден од најголемите трендови за оваа пролет, но и за летото 2017. Можеме да ги најдеме во сите бои и варијанти. Тие се идеални за бизнис состаноци, за излегување, љубовни средби и со оглед на фактот дека тие сами по себе се доволно украсени со детали, не […]

Заборавена македонска традиција: Оваа сол се подготвува еднаш годишно, ноќта на Велики Четврток и носи среќа во домот цела година!

По повод христијанскиот празник Велигден постои обичај за кој се верува дека ќе го чува домот и ќе донесе среќа.  Ноќта на Велики Четврток се подготвува така наречената четвртошка сол која има силна енергија, а може да се посее во земјата како таа би била породна,  да се истури во неколку агли во домот за […]

Јадете го ова 3 последователни дена, резултатите ќе Ве изненадат многу!

Производите кои ви се потребни се лесно достапни и евтини. Зошто не пробате? Ви нудиме рецепт за храна, која ги чисти мастите во цревата и на тој начин се намалува тежината , а исто така ја регулира киселината во стомакот . Главните состојки кои го збогатуваат нашето тело со витамини и минерали се влакна и […]

Моден погодок за секој знак во зодијакот

Во прилог на секој хороскопски знак ви претставуваме идеална комбинација која најдобро ќе го  претстави вашиот карактер и лични особини, кога се работи за свечени прилики. Овен Дамите во знакот на овен најдобро би било да избираат жолти и црни бои. Да го избегнуваат длабокото деколте и моделите со додатоци. Така тие најдобро ќе ја […]

Хороскоп за денес, 13 април – Динамичен четврток ги очекува поголемиот дел од знаците

Овен Денот е поволен и носи успех. Има извесна неодлучност, но не е тешко да се надмине. Во состојба сте да одлучите за некои прашања кои ве мачат подолго време. Ќе имате доста лични обврски, но не треба да ја одложувате работата за нив. Бик Денес ќе имате можност да решите многу проблеми. За некои […]

Неколку причини зошто имате нередовна менструација

Ако често ви се случува да ви доцни месечниот циклус, не сте единствени. Многу жени од различни возрасни групи го делат истиот проблем. Еве неколку причини кои со невнимание ги прифаќате, но во суштина предизвикуваат менструацијата да доцни. 1. Често конзумирате храна со бела боја Ако храната која ја внесувате има бела боја, тоа значи […]

5 работи на кои треба да внимавате кога организирате свадба

Кога станува збор за организација на вашата свадба, потребни се посебни логистички вештини за да можете да ги реализирате сите ваши идеи.  Крајниот резултат треба да ви се допадне најпрво вам, а потоа и на сите поканети гости. Означете организатор: Доколку сте подготвени да издвоите одредена сума на пари, ангажирајте професионалец, кој ќе се погрижи […]

Исповед на една мајка: 10 проблеми со кои се соочува мојот 2 годишен син

Како и секој родител на мало дете, кој е сведок на проблемите од  ”животно прашање” со кои се справува неговото дете, така оваа мајка одлучила да ги сподели со нас: Тој почна да плаче кога ги облеков своите папучи бидејќи сметаше дека тие се негови и тој треба да ги носи. Се растажи во моментот […]

12 храни со кои слабеам

Кисели краставички, јаболка, ореви и житарки се само дел од храната кои ќе ве заситат подолго, а желбата за друга храна ќе биде минимална. Чили Најновите истражувања покажуваат дека лутите зачини помагаат за намалување на апетитот. Оние кои во своето јадење додале ¼ лажица лут црвен пипер брзо се чувствуваат сити и задоволни. Научниците во […]

Се обидувате да забремените ? – Не е битна позата!

Доколку подолг период се обидувате да забремените, сигурно сте слушале многу препораки за тоа која поза е најдобра да се примени за да останете бремена.  Во една студија, професорот Ален Пајзи од Универзитетот во Шефилд, посочува на една клучна навика која треба да се применува.   Тој смета дека забременувањето не е поврзано со позите […]

За 7 дена, 7 килограми помалку! – Дали е можно?

Можеби сте уморни од читање совети за слабеење и брзо губење на вишокот килограми. Оваа диета не е една од нив,  напротив служи како начин на исхрана кој можете да го практикувате само 1 недела во месецот.  Не само што помага да се намалат вишокот килограми, туку го ослободува телото од токсините и штетните материи. […]

Ме болеше главата премногу, имав чувство дека ќе пукне. Зедов лимон и сол, тоа што го направив буквално за минута ја излекува

Што се случува ако имате важни задачи во текот на денот, а главоболката не престанува да ве измачува? Луѓето кои страдаат од мигрена знаат што е вистинска болка. Тоа е болка поради која не можете да ги вршите и наједноставните работи. Пиеме апчиња, болката поминува, а потоа повторно се враќа. Има еден многу лесен, докажано […]

Заборавете на пеглањето, со овој трик ќе заштедите време и труд!

Жените oд Азија не само што се разликуваат од нас во нивната култура, тие имаат и различни навики во однос на водење на домаќинството. Тие практикуваат да поминуваат многу малку време во своите домови, чистејќи и проветрувајќи. Напротив, оставаат работите да се одвиваат спонтано.   Кога се работи за одржување на хигиената и чистење на […]

Кога ја правам сите доаѓаат кај нас на гости, нема човек на кој не му се допадна на вкус, сите ја обожаваат

Во нашето семејство подготвуваме торта од палачинки со фил од пилешко и печурки, но не ограничувајте се – можете да користите само печурки или пак некој сладок фил. Изборот е ваш. Денес, ние ќе ви покажеме како да приготвите торта од палачинки со пилешко и печурки. Потребно ви е: 12 тенки палачинки по вашата омилена […]

Собирала ситни речни камења, потоа направила нешто што сигурно ќе ви се допадне!

Речните камења во различни бои и форми можат да се искористат на многу начини. Во продолжение ви претставуваме неколку идеи како да ги искористите доколку сакате да направите мозаик во вашата градина. Секако ќе ви биде потребна поголема количина од овие ситни камења, но со малку труд можете да направите вистински ремек дела.   Патека […]

Направете сами: Чудотворен руски мелем

Во прилог на алтернативната медицина, оваа крема наоѓа место во лекувањето на неколку состојби на организмот, од воспаление на синуси, воспаление на јајници, до отворени рани, иритации на кожата и пукнатини на кожата.   За подготовка на оваа домашна крема, потребни се: 1 јајце 400 мл. маслиново масло 60 гр. пчелин восок На оган се […]

Хороскоп за денес, 12 април-Успешен ден за еден хороскопски знак

Среда ќе биде еден од најдобрите денови во оваа работна недела за еден од знаците. Ќе постигнете речиси целосна реализација на сите поставени цели.Ова ќе ве натера да се издигнете над ситуацијата и да погледнете од подобра перспектива! Овен Непријатен ден, карактеристичен со многу тешкотии, остри конфликти и непријатности од различни страни. Може да бидете […]

Тренд во кој ќе се вљубите оваа пролет

Добро познатиот модел на маникир т.н. месечина или обратен француски маникир, оваа пролет се очекува да стане хит оваа пролет.  Овој тренд беше претставен уште пред 10 години во колекција на Кристијан Диор. Ноктите се украсуваат на тој начин што се црта полукружна линија во горниот дел, во облик на месечина. Овој модел визуелно ги издолжува […]