15 луѓе чии очи се толку убави што никогаш нема да можете да ги заборавите

Човечките очи се убаво и мистериозно огледало на душата. Тие се првата работа која ја забележуваме кога се запознаваме со некоја личност. Тие во основа ни го откриваат светот. „Магијата“ на меланин во нашите очи диктира каква боја на очи ќе имаме, а некои од нас имаат очи во различни бои.

11 паметни идеи со кои малата кујна ќе изгледа поголема

Многу станови и куќи имаат мали кујни. Најчесто, просториите каде што се готви не се доволно големи, па мораме да импровизираме. Еве неколку кретивни начини како вашата кујна да стане функционален простор.

Урнебесни фотографии кои покажуваат дека децата понекогаш можат да бидат мали „дивјаци“

Децата можат да бидат многу мили и слатки, но кога ворасните ќе ги нема на видик (а понекогаш и кога тие се тука), ја покажуваат својата „дива“ страна и создаваат неволји по кои не знаеме дали да се смее или да плачеме. Тие се претвораат во непознати суштества и не се будат со коњ во нашата соба или со хаос во кујната.

Научни совети како да го одржиме лимфниот систем во одлична форма

Кога вашиот лимфен систем е затнат, тоа може да доведе до многу болести. Телото започнува да се обидува да ги отстрани сите токсини и може да почувствувате главоболки, надуеност и ладни екстремитети. Во овој случај, можете да му помогнете на вашето тело и да преземете некоја акција за детоксикација на системот, со што ќе го подобрите вашето целокупно здравје.

На овој уметник му здодеало да слуша предрасуди за „полничките“ девојки и решил да ги претвори во супер-херои

Бразилскиот уметник Едуардо Сантос познат како Едул верува дека секој може да биде силен како и секој може да биде силен како ликовите на Марвел. За да го покаже тоа, Едул креирал ислустрации во кои модели со „плус“ големина се ставени во улога на супер-херои.

Еве како шминката ќе се промени во 2019 година (На мажите ќе им се допаднат новите трендови)

Се чини дека сите „инфлуенсери“ веќе го нашле својот совршен црвен кармин, научиле како да го контурираат лицето како Ким Кардашијан и можат да си нанесат туш без да гледаат во огледало. Сепак, овие вештини нема да бидат корисни во 2019 година, бидејќи има и други трендови кои ќе ги заменат оваа година и ќе ги најдете во оваа статија.

Потребна ви е само 1 минута: Неверојатна јапонска техника со која очите ќе ви изгледаат помлади

Посебна масажа наречена Шиатсу може да помогне во подмладување и „враќање“ на областа околу очите во нивната почетна состојба. Името на масажа доаѓа од 2 јапонски зборови – „притисок“ и „прст“. Создадена е од Токуиро Намикоши на почетокот на 20 век. Масажата се базира на познавање на анатомијата и тајните на тибетската медицина, а креаторот ја користел за лекување на артритис. Ако зборуваме за зоната околу очите, оваа масажа ќе помогне да:

16 познати личности кои им пркосат на годините

Често слушаме дека детокс, јога и медитација се новите јаболка на бесмртноста. Но, некои научници се збунети околу тајната на вечната младост, а изгледот на некои познати личности не се сменил со текот на годините. Многумина им се восхитуваат затоа што изгледаат уште помлади од пред 10 години.

Овие жени одбиваат да ја бојадисуваат својата коса, а можеби и вие ќе посакате да го следите овој тренд

Во минатото седата коса била поврзана со мудрост и знаење. На многу места, се уште е така, барем за мажите. Но, нашето општество сѐ уште има колективен проблем со процесот на природното стареење на жените па така бојадисувањето на косата по првото седо влакно се смета за „неопходно“ за огромното мнозинство жени на возраст под 60 години.

20 атрактивни лекари поради кои секоја жена би сакала да оди на преглед

Според американскиот Универзитет во Антигва, постојат 7 важни квалитети што секој лекар треба да ги има. Тие се: сочувство, силна работна етика, професионалност, знаење, доверба, понизност и страст – ова е импресивна листа! Иако, се чини дека атрактивноста е заборавена. Како што покажуваат студиите, се верува дека атрактивните луѓе се поубедливи и се смета дека даваат поверодостојни совети. Дами што мислите вие, дали би сакале ваков матичен лекар?

Апликација за вашиот мобилен која ќе ви овозможи денот да го започнете со најдеталниот дневен хороскоп во Македонија

Хороскопот е важен аспект во животите на многу луѓе и без разлика колку и некој да тврди дека не верува во наклонетоста на ѕвездите, сите од љубопитност барем еднаш провериле што им подготвила астрологијата. Ние ви го претставуваме најдеталниот дневен хороскоп во Македонија, преточен во практична апликација која можете да си ја симнете тука, со помош на кој ќе проверите што ви предвидуваат планетите за денес и утре.

Вашиот мозок – брилијантна креација на природата

Сигурно сте слушнале дека користите само 10% од капацитетот на вашиот мозок. Ова не е случај само кај Вас, туку и кај повеќето возрасни луѓе!

20 животни кои поради нивната „лутина“ изгледаат неодоливо

Животните, како и луѓето, можат да имаат лош ден, но некои животни изгледаат како да немаат добри намери кон нивните сопственици и тајно планираат злобни планови. Постои голема традиција на социјалните медиуми, каде што луѓето споделуваат фотографии од нивните животни, кои навистина имаат потреба од неколку сеанси за управување со гневот.

Мајките ги претвораат папочните врвци во накит и чувствата за овој тренд се измешани

Неодамна се појави нов неверојатен тренд кај младите родители кои сакаат да останат блиски до своите бебиња засекогаш и секогаш. Овие родители бараат од производителите на накит да создаваат ѓердани, прстени, па дури и манжетни кои ја содржат папочна врвка на нивните најмили. Некои сметаат дека оваа идеја е интересна, други мислат дека е прилично бизарна. Погледнете и одлучете сами.

Стоп за опасните манипулации со храната!

Некои луѓе немаат ни ронка совест и сѐ ќе направат само за да продадат и да дојдат до лесна пара. Внимавајте што јадете, од каде купувате храна и одбегнувајте ги производите што изгледаат совршено.

17 неверојатни свадбени фотографии од 2018 година, кои ќе ви го одземат здивот

Секоја година Fearless Photographers имаат конкурс наречен Fearless Awards, каде што жирито ги избира најдобрите свадбени фотографии. Најкреативните и тренди фотографи се натпреваруваат и ние можеме да уживаме во резултатите од нивната креативност. Каде на друго место можеме да видиме вакви емотивни и невообичаени фотографии?

Нова техника како да се справите со вашите несигурности – третирајте ги како за ваш пријател кој е несигурен во себе

Доколку вашите несигурности ви го отежнуваат и загорчуваат животот, мислете на нив како за ваш пријател кој има извесни несигурности во себе. Сите ние си имаме некои наши слабости поради кои ни е неудобно, било да се работи за нешто во врска со телесниот изглед или било што што понекогаш нѐ тера да се повлечеме во себе.

„Не е старо сѐ додека не се продаде!“ Кои јадења никогаш не треба да ги нарачувате во ресторани за брза храна (откриваат вработените)

Сите знаеме дека храната која најчесто ни е најзгодно да ја јадеме не секогаш е и најздравиот избор, но сега вработени во индустријата за брза храна споделуваат тајни кои ќе ве згрозат. Од превриено пилешко, до стар, подгреан помфрит, овие нивни сведоштва од кои ќе ви се преврти во стомакот ќе направат да размислите двапати кога следниот пат ќе помислите да си нарачате нешто од блиската сендвичарница.

ТЕСТ: На што најмногу се концентрирате во животот?

Сите ние си имаме свои приоритети во животот, но понекогаш и самите не сме свесни кон што најмногу тежнееме. Овој тест ќе ви помогне да го определите тоа. Изберете ја вашата мандала и дознајте на што се концентрирате најмногу во животот.

Ова е најмоќниот природен антибиотик на сите времиња – буквално ги убива сите инфекции во телото

Дали некогаш сте се запрашале што правеле луѓето во Средниот век за да го одржат здравјето и да се одбранат од неизлечивите болести и епидемии од тоа време? Тие го пиеле овој моќен тоник!

Предупредувачките знаци за конзумирање премногу сол кои повеќето луѓе ги игнорираат

Солта е зачин кој повеќето од нас секојдневно го употребуват. Како и со сѐ друго, и овде важи златното правило за умереност. Кујнската сол содржи 40 отсто натриум и 60 отсто хлорид, што значи дека секоја лажичка сол содржи 2000 милиграми натриум. Се препорачува да не се внесува повеќе од 2300 милиграми натриум дневно (што е нешто повеќе од една лажица сол).

Како да го прочистите затнатиот нос за само 1 минута?

Не е многу забавно да имате затнат нос. Не можете да дишете како што треба и спиењето може да биде болно иксуство, па така мислите само на тоа како да ви помине што е можно побргу.

10 причини поради кои, според науката, би требало да јадете повеќе чоколада (како да ни требаат повеќе причини)

Некои видови на какао и црно чоколадо имаат посилни антиоксиданси од овошја како боровинките. Антиоксидансите се важни во борбата со клеточното оштетување предизвикано од слободните радикали. Се вели дека редовното внесување на антиоксиданси може да го спречи развојот на болести како ревматичен артритис и дијабетес.

Затнати артерии, дијабетес, очни болести, депресија… Зошто докторите сега веруваат дека сите тие можеби се предизвикувани од еден тивок убиец

Дали се работи за резултат на изместен глужд, алергиска реакција на полен, или инфициран трн, сите го знаеме тоа чувство на жештина, оток и неудобност кое го носи воспалението. Но, додека ова можеби на прв поглед се чини како нешто сосема тривијално, воспалението не се сведува само на површинат на кожата. Сѐ повеќе понезабележливата форма на оваа реакција во внатрешноста на телото се препознава како срцевина на повеќето, ако не и на сите вообичаени хронични заболувања.

26 смешни животни кои решиле да бидат „негативци“

Сопствениците на миленичиња мора да поминат низ долга листа на скршени правила, бидејќи нивните четириножни пријатели секогаш прават работи кои ќе ги извадат од такт. Но хероите на оваа статија се толку шармантни што веднаш сме подготвени да им простиме.

10 најпривлечни мажи за 2018 година за кои гласаа жените од целиот свет

На интернет, има листа на 100 најатрактивни мажи за 2018 година, и тоа е навистина објективно: најубавите мажи биле предложени од корисниците на социјалните медиуми, а не од специјално жири. Во почетокот, сите предложиле по некој кандидат и потоа луѓето гласале за нив. Ова се првите 10 најубави мажи, а „најубавиот“ ќе ве изненади.

Хомеопатските лекарства се ефективни колку шеќерни пилули – велат експертите

Хомеопатските лекови не се ништо поефективни од плацебо при лекувањето, се заклучува според едно ново истражување. Тим експерти од Австралија ги предупредуваат луѓето кои ја избираат хомеопатијата дека си го ставаат здравјето на ризик ако ги отфрлаат или одложуваат конвенционалните начини на лекување.

14 необични финти за да си приготвите јајца

Пржењето јајце во микро печката за 1 минута е закон, а има и доста други начини на приготвување јајца кои вреди да се пробаат.

Треба ли да пиеме вода додека јадеме?

На телевизиските емисии за здрава храна, „експертите“ често велат дека е забрането да се јаде и да се пие во исто време. Некои „експерти“ објаснуваат дека водата ја разредува нашата стомачна киселина. Другите мислат дека тоа е причина за дебелеењето. Некои луѓе дури пак мислат дека водата турка несварена храна надвор од желудникот! Може ли обичната вода да биде штетна за нас?

Што би се случило кога антибиотиците би престанале да делуваат?

Антибиотиците претставуваат едно од најголемите откритија на човештвото. Порано луѓето можеле многу лесно да умрат од најобична исеченица или настинка. Стапката на смртност била многу поголема, а особено биле ранливи децата.