Плочки од житарки и јаболка

Како да направите едноставни и меки житни плочки. Имаат одличен вкус и е се прават неверојатно лесно.

Полнети печени компири

Загрејте го маслото на средно висока температура, додајте ја сланината и пржете 2-3 минути. Потоа, додајте ги лукот и црниот пипер и мешајте уште 1 минута. Ставете го виното и…

Својот волчјак го носам на епски авантури, затоа што мразам да гледам заклучени кучиња

Често се изненадувам од тоа колку кучињата можат да донесат среќа во нашите животи. Уште повеќе, среќата којашто произлегува од здравиот однос со нив е навистина чудесна. Тоа е тешко да се опише, па така јас вообичаено не се ни трудам да го сторам тоа. Инстаграм профилот на Локи е производ на тоа чувство кое […]

Приказната за Нала, најпознатата мачка на Инстаграм, која има 2.3 милиони следбеници

Сопствениците на ова прекрано маче со слатко заоблени очи го дале во засолниште за животни уште кога било мало маченце. За среќа, било посвоено од Варисири Матачитифан и сега може да ужива и преде во својот совршен мачешки живот. „Иако јас и немав намера да посвојам маче тој ден, кога го виодв, едноставно знаев дека […]

Човеков направил специјален кајак за да може и своите кучиња да ги носи на авантури

67-годишниот Дејвид Бенсон сфатил дека може да го модифицира својот кајак за во него да смести куче, откако видел како неговото куче Сузи може лесно да го смести во багажникот. Кога Бенсон и неговата сопруга го набавиле второто куче Џинџер, тие знаеле што треба да направат. „Кога ја зедовме Џинџер, само направив уште една дупка“, […]

Несаканото маче станало чувар на ова момче, следејќи го насекаде

Запознајте се со мачорот Лари, од когошто неговиот сопственик се откажал бидејќи му упаднал во шкафот со храна. Бил посвоен од жена со име Мишел, и набргу станал чувар и заштитник на нејзиниот син Абел. Лари се вљубил во Абел уште од моментот кога се запознале. „Кога Абел плаче, Лари дотрчува да го теши“, раскажува […]

Ова е Роко, дога тешка 75.7 килограми, кој исправен на задните нозе е висок 2,3 метри и јаде по 8 чинии храна

Запознајте се со Роко, големата дога. Висок 2,3 метри исправен на задните нозе и со нозе долги еден метар од шепата до рамото – Роко се бори да влезе во Гинисовата книга на рекорди како највисокото живо куче на светот. За неговите сопственици Ник Хелмс и Џесика Вилијамс нивното џиновско милениче – кое е со […]

Мачето со најубави очи на светот

Запознајте го Коби, мачето чиишто сини очи собраа повеќе од 200.000 допаѓања на Инстаграм. Во комбинација со неговото отмено бело-сиво крзно, ова маче не може а да не го привлече вашето внимание. На нему посветениот Инстаграм профил пишува: „Јас имам големи сини очи, и уште поголема личност. Обожавам туна, да крадам покривки и да си […]

Овој човек самиот си направи уникатен мозаичен мијалник

Кога ќе си помислите на проект кој точно ќе ја отслика вашата вештина, креативност и умешност, слободно можеме да кажеме дека првата мисла нема да ви биде „мијалник“. Па, време е да ги проширите вашите видици. Има многу начини како да ја изразите вашата оригиналност, па така и изработувањето на мијалник е една од нив. […]

Спасено маче посвоено од семејство ласици мисли дека и тоа е ласица

Ова напуштено мачи било најдено кога имало само пет месеци. Мачето Комари било посвоено од семејство коешто веќе имало пет ласици, и преку нивната љубов и грижа, тоа повторно закрепнало во добро здравје. Петте машки ласици веднаш ја прифатиле Комари, и мачето почнало да се однесува како нејзините посвоени братчиња, раскажуваат членовите на семејството. Со […]

Семејство од Шведска го опкружи својот дом со стакленик за да ja одржува неговата топлина

Еве што ви се вика идеја! Одгледувајте си храна низ текот на целата година и топлете си ја куќата за време на зимските месеци така што ќе го сместите вашето живеалиште во стаклена градина. Токму тоа го сторило едно семејство од Шведска. Како што известува Екосол, едно семејство од близината на Стокхолм ја реновирало својата […]

Човек сам си направи масиче со аквариум и LED светилки

Со вистинската комбинација на креативност, планирање и вештина, луѓето можат да постигнат некои навистина неверојатни нешта. Таков е примерот со овој навистина восхитувачки „направи сам“ проект кој би бил украс за сечиј дом. За уникатниов аквариум биле потребни месеци на планирање и обмислување, но резултатот го оправдува сето тоа. За да се сместат сите пумпи […]

Позитив: Кученце со „невообичаен изглед“ посвоено од семејство на кое не му е грижа за неговите лузни

Изобличените животни вообичаено потешко се посвојувани од засолништата, но на ова кутре му се посреќило. Лиса, кутре старо десет недели, била донесена во Хуманото здружение на силиконската долина со лузни по целото лице и со воспалени очни капаци за кои била неопходна хируршка интервенција. Персоналот на засолништето не верувале дека ќе успеат да ѝ најдат […]

Лебдечките бонсаи дрвја сега се реалност

Јапонците решиле нивните мали бонсаи дрвца да не бидат само симпатични, туку и волшебни, па така направиле да можат да лебдат во воздухот како магија. Дизајнерите од тимот Хошинчу своето дело го нарекле „Воздушно бонсаи“. Тоа се состои од долна половина наречена „енергетска основа“ и лебдечка топка наречена „мала ѕвезда“. И двете половини имаат поставено […]

Уметник нашол падната гранка на патот и ја претворил во полица за книги

Салон за мебел не секогаш мора да биде одговорот кога ви е потребна нова полица. Понекогаш и падната гранка која ќе ја најдете на патот може да заврши работа. Чилеанскиот уметник Себастијан Еразуриз нашол една додека се шетал низ градот Сантјаго, Чиле и ја претворил во прекрасна полица. Природниот облик на гранката ја определил формата […]

Прекрасен базен во дворот од дрвени палети

Голем мерак е од летните горештини да се разладиш во базен во дворот. Меракот е уште поголем ако базенот си го направиш со свои раце. Следува чекор по чекор фото-упатство.

Одлично место за релаксација во дворот од дрвени палети

Следува чекор по чекор фото упатство како да си направите катче во кое ќе си го поминете цело лето.