Сладолед на стапче – вкусно но отровно

Овие сладоледи изгледаат доста примамливо, но вистината е дека дури еден залак од нив може да ви разболи. Зашто? Бидејќи се направени од отпадните води во Тајван.

Хороскоп за денес, 09 јуни

Овен

Денес најважниот аспект од животот на претставниците на овој Хороскопски знак ќе биде финансискиот. Ќе се занимавате со осигурување, заштеди и инвестиции. Вашите активности денес можат да бидат слободни, но ако имате флуктуација одложете го донесувањето на одлуките.

Природни пробиотици за здрави црева

Терминот “пробиотик” се користи за да ги означи даровите од природата, кои содржат здрави бактерии кои се “виновни” за процесот на ферментација. Погледнете која храна, освен јогуртот, ќе направи цревната флора да се чувствува здраво и во кондиција благодарение на влакна, минерали, витамини и протеини.

Вториот живот на гумените ластичиња

Ластичињата ги има во секој дом и многу често не им обрнуваме особено внимание. Тие се незгодни за врзување на долгата коса, но затоа можат да се користат на многу други начини во домаќинството. Еве неколку идеи за нивна употреба.

Како да примаме помалку шеќер?

Ако сакате да го намалите внесот на рафиниран шеќер, без тоа да се претвори во мачна казна, обидете се да го направите тоа постепено и да најдете повеќе здрави замени на некои од храната и пијалоците со кои сте навикнати.

10 чуда на природата кои ќе Ви го одземат здивот

Во денешната галерија ќе ви покажеме 10 уникатни места кои сигурно ќе Ве остават без зборови.

Ресторантите во светот, кои нудат софистицирана вечера и убава глетка

Погледнете ги овие ресторани кои се комбинација на неверојатна кујна и незаборавна глетка.

Хороскоп за денес, 08 јуни

Овен

Денес ќе можете да ги покажете своите говоречки вештини. Ќе прикажете на околните колку сте духовити. Богатиот круг на контакти ќе Ви помогне да најдете заеднички јазик со сите околу Вас.

Бик

Денешната атмосфера ќе е склона кон искреност.

9 чудни факти за храната

Работите со кои се соочуваме секој ден, често кријат многу мистерии за кои малку луѓе знаат. Еве само неколку релевантни, изненадувачки и директно чудни факти за храната.

Фотограф го слика дивиот свет во модерните градови на Европа

Фотографот Сем Хобсон слика диви животни, но не во нивната природна средина, туку во поголемите градови. Да, лисици, јазовци, ракуни, елени, верверици и многу други.

Најдобри фонтани во светот

Ова се само мал дел од неверојатните фонтани, кои во моментов може да се најдат низ целиот свет.

Мачки кои го сакаат сонцето повеќе од сѐ

Мачките имаат многу брз метаболизам и потребна им е многу енергија за да се загреат. Така всушност ја задржуваат енергијата и го надоместуваат падот на метаболизам, кој доаѓа со спиењето и “затвора” одредени процеси во нивното тело. Поради тоа го сакаат сонцето и топлината која им ја дава.

Хороскоп за денес, 07 јуни

Овен

Денес многу од претставниците од овој Хороскопски знак ќе имаат успешен ден. Денот е погоден за шопинг. Особено успешна ќе биде првата половина на денот. По ручекот ќе биде соодветен за социјални контакти.

Неколку идеи за Вашата трпезарија

Не сите имаат голема кујна и трпезарија. Но, тоа не значи дека дизајнот на трпезаријата треба да се занемарува. Всушност може да се претвори во пријатно место на кое и исхраната и разговорите ќе бидат пријатни. Еве неколку симпатични идеи.

Сакам да ме сликаш и мене

Да се направи совршена слика не е лесно. И кога се ќе биде идеално, кога треба да сликаш, некој ќе застане пред објективот и ја расипува сликата. Но, тоа и не е толку страшно ако сликата Ви ја расипе некоја позната личност.

Фотографии кои ја прикажуваат врската помеѓу детството и невиноста

Уживајте во галеријата која ни ја покажува убавината на невиност и едноставност кои децата ги носат во себе

Фотографии од Мерлин Монро, пред да стане позната

Норма Џин Мортенсон, како што е вистинското име на Мерлин Монро, имала доста тешко детство. Постојано била преместувана од еден дом во друг, била силувана и дури почнала да пелтечи. Се омажила на само 16 години

Модел со ретка генетска болест ги урна модните стереотипи

Запознајте се со 28-годишната Мелани Гајдос – една храбра жена која ги урна стереотипите во модната индустрија. Американката има ретка генетска болест наречена ектодермална дисплазија.

Хороскоп за денес, 06 мај

Овен

Денот е погоден да се занимавате со литература, рекламирање, комуникации и транспорт. На работното место ќе имате инспирација и ќе бидете многу креативни

10 психолошки проблеми на децата, за кои се виновни родителите

Повеќето психолошки проблеми се вкоренети уште во детството. Но, понекогаш тие не се толку очигледни, не зборуваме за физичко малтретирање или целосен недостаток на внимание – понекогаш дури навидум обичното однесување на родителите може да е причина за емоционалните проблеми како возрасни.

Чоколадото е добро за срцето, го намалува стресот и ги топи килограмите

Многу луѓе јадат чоколадо секојдневно и не го сметаат тоа за лоша навика. Донекаде имаат право, бидејќи чоколадото има свои предности за здравјето. Но, сепак тоа важи само за црното чоколадо. Здравите својства се должат на високата содржина на какао.

Храни кои ни ја крадат енергијата

Сите сме се почувствувале уморни после јадење. Постојат храни кои и покрај нормалните порции и здравствените квалитети, ни ја намалува енергијата.

Слики од пријателства кои траат цел живот

Нема сомнение дека пријателствата се прекрасни подароци на животот. И додека некои пријатели доаѓаат и си одат, други остануваат со нас за цел живот. Во нашата галерија ќе најдете фотографии од токму такви пријателства.

Нема да поверувате дека постојат: 14 чудесни скулптури

Во светот има многу необични скулптури, за кои е тешко да поверуваме дека навистина постојат. Нивните творци излегле од рамките и заборавиле на вековните традиции и создале неверојатни дела.

Како да ја регулирате менструацијата на природен начин!

Нередовна менструацијата е чест проблем за жените. Понекогаш ќе доаѓа повеќе пати во месецот а понекогаш ќе ја немате и со месеци. За да не доаѓа до вакви проблеми искомбинирајте неколку од овие природни и едноставни начини.

Хороскоп за денес, 05 јуни

Денес ќе може да се справите со многу проблеми одеднаш. За жал, сепак, задачите нема да имаат крај. На работното место избегнувајте да правите избрзани одлуки. Во сферата на личните односи денес е погоден ден за изразување на вашите чувства.

Две состојки со кои маснотиите во крвта ќе станат минато

Овие две состојки комбинирани заедно се многу ефикасни во разградување на маснотиите во крвта. Се што Ви е потребно се суви смокви, јаболков оцет и малку време.

Како да се запре стареењето за кратко време?

Со овој еликсир на младоста кожата станува мазна и еластична по целото тело.

Рецепт кој помага при воспалено грло и крајнци

Овој едноставен традиционален рецепт од Русија со сигурност ќе Ви помогне да се справите со воспаленото грло и крајници.

Порано се срамев од рацете, а сега сите ме прашуваат каков крем користам!

Сакате кожата на дланките повторно да биде мека и нежна?
За тоа не треба да купувате скапи производи и креми за избелување на кожата, кои не само што се слабо ефикасни, туку можат и да ја оштетат вашата кожа.