Ана го фотографирала прекрасниот, мачниот и магичниот момент на породувањето

Ана Павлета е фотограф од Полска и таа е специјализирана за фотографирање на новороденчиња. Нејзината инспирација почнала откако ја родила нејзината ќерка пред 13 години. Таа сега била дел од неверојатно искуство, наместо да слика бебиња од неколку месеци таа била поканета да фотографира за време на самиот чин на раѓање.

10 Трикови за шминкање со кои ќе изгледате беспрекорно

Секоја жена се грижи за нејзиниот изглед, а секогаш има нешто во нејзиниот изглед што би сакала да го смени. Но, нема потреба од екстремни мерки. Совршен изглед бара само соодветни алатки за шминка и малку време.

Рецепт со кој се обновува црниот дроб за само еден месец

Црниот дроб се ослободува од токсините во нашето тело и затоа секогаш треба да се грижиме за него. За да имаме здрав црн дроб кој нормално ги извршува своите функции, треба да се храниме здраво, да одбегнуваме алкохол и да одржуваме нормална телесната тежина. За да се зачува здравјето на црниот дроб и да се спречат разните болести пробајте го овој ефикасен природен лек.

Еве како да ги идентификуваме честите каснувања од инсекти

Многу малку луѓе успеваат да избегнат да бидат каснати од инсекти. Ова станува уште полошо во летото. Понекогаш е многу тешко да откриете што точно Ве каснало. Постојат многу различни инсекти и сите тие пренесуваат различни болести, па затоа е многу важно правилно да се идентификува што Ве каснало, почнувајќи од стршлен па се до навидум безопасните комарци.

Рецепт за традиционален македонски ајвар

Ајварот е едно од нашите најголеми богатства во традицијата од кое не се откажуваме, дури и кога не можеме самите да го направиме. Но, секако највкусниот ајвар е домашниот, оној приготвен по рецептот на нашите баби, кој совршено се вклопува со топлиот леб и белото сирење. Овој рецепт за ајвар ќе Ви овозможи оваа зима да ја поминете со полн и задоволен стомак.

Смешен хороскоп кој на комичен начин ја открива вистината за хороскопските знаци

Кој вели дека хороскопот не може да биде и малку смешен? Можеби ова не ги опишува детално карактеристиките на хороскопските знаци, но сигурно некои од Вас ќе се пронајдат зад кулисите на овие реченици.

Ефикасни природни начини за контролирање на месечниот циклус!

Можеме ли да го запреме месечниот циклус безбедно? Ова прашање го поставува речиси секоја жена од раѓање. Признајте дека „овие денови“ се многу непријатни и би сакале да ги забрзате малку или обратно, да го одложите овој непријатен настан. Нарушувањето на менструалниот циклус без медицински надзор може да му наштети на репродуктивниот систем. Но, постојат многу докажани народни лекови кои можат да го намалат протокот на менструацијата, како и да ги намалат непријатните симптоми, или пак да ја добиете менструацијата порано.

Рецепт: Како да го направите највкусното малиџано?

Сега почнува сезоната на зимниците и без сомнение сите ќе се фатиме за работа. Малиџаното е највкусното нешто веднаш по ајварот и секоја домаќинка треба да го послужи на трпезата. Еве го рецептот за совршеното малиџано:

Совети за тоа како најлесно да ја надминете менопаузата

Многу жени не сакаат да користат хормонска супституциона терапија пред и за време на менопаузата. Тие можат да си помогнат на други, целосно природни начини.

Бремена жена позира со 20.000 пчели во откачена фотосесија посветена на мајчинството

Емили Милер е прекрасна идна мајка која го шокираше светот со нејзината уникатна но застрашувачка фотосесија. „Пчелата Милер“ е компанија водена од Емили и нејзиниот сопруг. Таа ја основала компанијата во 2015 година со мисијата да ги спаси пчелите.

Подготвување за гинеколошки преглед: 5 работи што треба да ги знаете пред да го посетите гинекологот

Преглед кај гинеколог – процедура која редовно треба да ја практикува секоја жена без разлика на возраста, бидејќи така можат да се спречат многу заболувања. Сепак, некои жени прават одредени грешки пред посетата на гинеколог кои можат да влијаат врз точноста на дијагнозата, како и да ја попречат самата процедура. Еве што не треба да правите пред или за време на прегледот кај гинекологот:

Како одмараат мајките? (приказна)

Да бидеш жена и да работиш е тешко, но да работиш и да ги чуваш децата е уште потешко. Има една приказна за една мајка и нејзините три палави момчиња, кои еден ден по вечерата се играле во дворот „полицајци и разбојници“.

5 работи кои секојдневно ги користиме, но можат многу да му наштетат на нашето здравје

Понекогаш поради добрите реклами и убедливоста на компаниите купуваме работи кои не ни се потребни. Но, одредени производи не само што не ни користат, туку можат и да ни наштетат. Поголемиот дел од овие работи сите ги имаме во нашите домови а не сме свесни за опасностите кои ги носат со нив.

Домашен крем против брчки со само четири состојки

Со годините пристигнуваат и брчките. Најчесто кремите против брчки се прилично скапи, а за ботокс да не зборуваме. Но, постои и природен начин за да ја задржите Вашата убавина. Овој рецепт за домашен крем против брчки нема да Ви одземе многу време и пари, но ќе го направи тоа со Вашите брчки.

Фотографка правела портрети на непознати луѓе пред и откако ги бакнала

Додека повеќето луѓе присуствуваа на овогодинешниот Роскилде фестивал во Данска за музиката и атмосферата, фотографот Јохана Сиринг имала уште една работа на ум, а тоа било фотографирање на странци пред и откако ги бакнала. Погледнете ги реакциите на луѓето!

По 45-тата година работите се одвиваат на поинаков начин: Златни совети за топење на килограмите и зајакнување на метаболизмот

Со оглед на хормоналните промени кои се јавуваат по 45-тата година, телото на жените се менува. Производството на естрогените,од кои зависат пропорциите на женската фигура, нагло се зголемува на почетокот, а потоа подеднакво се намалува. Бидејќи нагли промени во овој период може да го нарушат ендокриниот баланс, жените над 45-годишна возраст треба да се воздржат од диетални експерименти.

Рецепт за лаксативен џем кој на природен начин ги чисти цревата

Сувите сливи имаат хранлив и лаксативен ефект, со децении и тие често се препорачуваат и од лекарите. Исто така и втората состојка спаѓа во едни од најздравите плодови во светот.

Рецепт за вкусни и освежителни колачиња со лимон

Овие колачиња се едноставно извонредни. Добрата работа околу нив е дека тие имаат уникатен вкус и можете да ги подготвите кога и да посакате.

Научниците одговорија на прашањето: Зошто жените мислат дека се дебели кога не се?

Дури и најслабите жени, понекогаш, кога ќе застанат пред огледалото, се случува да си кажат: „Овој фустан ме прави дебела!“.

Рецепт за ефективен „убиец“ на масни наслаги со ким

Прекумерна тежина е голем проблем за нашето здравје. Тоа може да биде причина за дијабетис, заболување на црниот дроб, срцето и зглобовите. Затоа мораме да се бориме. Кимот го забрзува метаболизмот, го спречува задржувањето на течностите во телото и помага да се изгуби телесната тежина.

Како да си ги подмладите и зголемите градите?

Какви вежби треба да правите и што треба да јадете за да Ви се зголемат градите? За да ги зголемите Вашите гради, следната вежба може да биде многу корисна. Според личниот тренер Надја Феирвуд, тоа ќе помогне да се зголеми ткивото на дојката.

Диета од три состојки која што стана хит кај дамите

Рецептот за губење на тежината од само три состојки предизвика светско лудило, особено затоа што се повеќе и повеќе луѓе кои го пробале сведочат за неговата ефикасност. Подгответе, пијте три пати на ден и уверете се.

Рецепт за сладок и едноставен десерт: Три во едно (торта, баклава и палачинки)

Со овој рецепт ќе ги израдувате Вашите домашни, но исто така кога еднаш ќе ја пробате тортата ќе посакате да направите уште. Состојките се евтини, рецептот е едноставен а вкусот незаборавен.

Ова се наубавите свадбени фотографии од магични дестинации

Фотографите од целиот свет собрале над 4.500 фотографии од парови кои на најсреќниот ден од животот се фотографирале на навистина неверојатни дестинации. Некои од овие места се толку прекрасни што изгледаат прилично нереално.

12 Симптоми кои не треба да ги игнорирате доколку имате болки по целото тело

Имате болки по целото тело и не разбирате зошто? Ова можеби не е само од замор, туку можеби станува збор за фибромијалгија- мистериозна болест за која лекарите расправаат во изминатите неколку години. Мапата со човечко тело на крајот од текстот ќе Ви помогне да се проверите.

3 Чекори за избор на совршен пар фармерки без да ги пробувате

Овие 3 едноставни чекори ќе ви помогнат лесно да ги најдете фармерките од Вашите соништа и да избегнувате повторно да ги пробувате и да го трошите Вашето скапоцено време.

Традиционални рецепти за зимница од мелени домати

Сезоната за зимниците е на прагот и сите ние сакаме да си приготвиме вкусни јадења или додатоци кои ќе ни бидат од корист во студените зимски денови. Доматите можат да се искористат во повеќе рецепти за зимница, а овие рецепти се брзи и едноставни така што ќе имате повеќе време да посветите на останатите работи, како на пример ајварот.

Оваа девојка прави неверојатно реалистични гоблени од волна

Овие реалистични портрети од животни се направени од уметничката Дени Ивс, која што решила да ги заборави четките и боите и да направи ремек дела со малку поразличен материјал. Уметничките дека од игла се направени со голема прецизнот и прфекрасни детали. Дали би сакале да имате ваков гоблен од Вашето милениче?

9 Работи кои не треба да ги правиме на празен стомак

„Вие сте она што јадете“ е поговорка позната на сите. Но, она што го правиме пред оброк, исто така, има големо влијание врз нашето здравје. Ова се 9 работи што не треба да ги правите на празен стомак (не помалку од 2 часа по последниот оброк).

Поучна приказна: Љубовта објаснува сè

Во далечна источна земја живеел калиф по име Харун ара-Рашид. Тој дознал дека бедуинот и поетот по име Кајс се вљубил во локална девојка по име Лејла и го изгубил разумот по неа, тој станал љубопитен да ја запознае девојката.