Лукот важи за едно од најдобрите природни лекарства. Моќниот зеленчук поседува силни антибактериски, антисептични и антигабични својста, а притоа лесно може да се најде во секоја кујна.

И повеќето од нас најчесто го користат како зачин и додаток во исхраната, следниот сируп од лук е чудесен начин како да се избориме со множество сериозни заболувања. Покрај лук, извонредниот сируп содржи и јаболков оцет и мед, а и двете состојки имаат многубројни ползи за нашето здравје и може да го зашитат телото од инфекции и други здравствени проблеми.

Моќниот сируп претставува чудесно лекарство за настинки и грип, бактериски и вирусни инфекции, како и воспалителни состојби, како артритис. Сите 3 состојки содржат моќни соединенија и клучни витамини и минерали, кои ќе го подобрат општото здравје.

Моќен сируп од лук за зајакнато здравје

Потребни состојки

  • 200 мл мед
  • 200 мл јаболков оцет
  • 8 чешниња лук

Начин на подготовка и употреба

Измијте и излупете ги чешнињата лук, потоа изгмечете ги и додадете ги јаболковиот оцет и медот. Мешајте 15-20 секунди, а потоа додадете го лекарството во тегла и оставете го 5 дена да отстои во ладилникот. Еднаш дневно, мешајте ја смесата.

По 5 дена, моќното лекарство ќе биде готово за консумација. Едноставно додадете 2 супени лажици од лекот во чаша топла вода и испијте ја смесата наутро, на празен стомак. Не го консумирајте лекот без вода, бидејќи е доста силен и може да го надрзани стомакот.