Овој човек живее на свој приватен остров во Флорида и еве како изгледа неговиот живот

Според Стефани Сеферијан, домаќинот на подкастот „Одржливи минималисти“, минимализмот е намерен избор да се живее со помалку. Тим Дејвидсон е еден од луѓето што го направија овој избор. И оттогаш тој не погледна назад.

Во 2017 година, на Тим му беа дадени 60 дена да се пресели од семејниот дом за одмор на Флорида. Отпрвин, тој помисли да купи куќа со традиционална големина. Но, како одминуваше времето, Тим сфати дека нешто толку големо веројатно ќе резултира во неискористен простор, непотребни предмети, повеќе даноци и повеќе пари.

 

Дејвидсон реши да се фокусира само на потребите: спална соба, станбена површина, мала кујна и пристап до отворено. Така, мал дом изгледаше како совршено решение.
„Навистина научив за минимализмот преку документарниот филм на Нетфликс, како и за религиите што се обидуваат да имаат помалку материјалистички работи”, рече Тим.

„Отсекогаш ме привлекуваше минимализмот без да знам дека ме привлекува минимализмот. Јас обично имав помалку работи од просечен Американец, но доволно каде што сè уште можев да го скротам мојот животен стил и да станам вистински минималист “.

Експертите гледаат барем неколку потенцијални предности на минималистичкото живеење. На пример, помалку неред значи помалку време поминато во чистење и организирање, и повеќе часови во текот на денот за семејството и пријателите.

„Одржувајќи животна средина без неред, можете да го зголемите фокусот на продуктивноста со што ќе го намалите стресот“, изјави за Опра Дејли, Калеб Бак, овластен експерт за здравје и здравје за „Maple Holistics“.

Ова зголемување не е само психолошко: студија од 2009 година, спроведена од Дарби Саксбе и Рена Репети, покажа дека нередот всушност може да го зголеми нивото на кортизол, т.е. вашиот хормон на стрес. Затоа, ослободувањето на вашиот дом од работи може да ви помогне да го ослободите и умот.

Областа на дневната соба е нагласена со маса со преклопување.. Што се однесува до местата за седење, има пријатна тапацирана клупа со соодветни столици.

Ако има потреба од малку повеќе простор, столпчињата се преклопуваат за да можат да се спуштат под клупата за да се тргнат од патот на Тим за тој да има простор за малку јога или за набљудување на темната шума во близина.
Тим го најде островот на Зилоу. „Тоа беше само земја и не се користеше како ништо, немаше ниту адреса“, се сеќава тој. „Решив да тропнам на вратата на сопственикот што ја продаваше и почнав да преговарам за цените. Тогаш имав 60 дена да разберам дали можам да изградам мала куќа таму со дозвола на градот. И, успеав успешно да изградам мала куќа од темел “. Земјиштето го купил за 200 000 долари и решил да постави две мини куќи кои се во согласност во неговите минималистички идеи.

„Едниот домот е направен од компанија наречена Делтек хомс“, рече Тим. „Тоа е високографски монтажен дом изграден во Ешвил, Северна Каролина, САД. Да имате дом во форма на октагон помага при аеродинамичен интензитет на ветрови, како што се урагани. Ова не дозволува ветерот да создава притисок врз еден ѕид и дозволува ветерот да се движи низ домот “.

Дејвидсон го изнајмува овој дом на Airbnb за да го искористи целиот простор што го има и да помогне во плаќањето на неговите трошоци за живот.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *