Сите жени сакаат облеката да ги истакне нивните предности и да ги сокрие нивните недостатоци. Сепак, ова не е лесна задача. Сите фактори како што се стилот, бојата и дизајнот на облека треба магично да се совпаѓаат.

Но, советите совети од Интернет често даваат конфликтни информации. Сепак, облеката треба да стане ваш сојузник, покажувајќи ги само вашите најдобри квалитети- сè додека ги знаете вистинските трикови за стилизирање.

Токму следните жени решија сами да откријат дали модните трикови што ги најдоа на Интернет навистина функционираат, а конечниот резултат го споделија со предложениот вид на облека. Дали овие трикови ја сменија формата на телото кон подобро?

Важно е самите ние да пробаме и да утврдиме кои трикови се навистина ефикасни. Да започнеме:

1. Облеката со V-израз визуелно го издолжуваат горниот дел од силуетата и го прават телото да изгледа послабо. Отвореното деколте привлекува повеќе внимание, а го одвлекува вниманието од останатите делови од телото.

2. Фустаните со контрастни тонови го прават телото да изгледа визуелно потесно и ќе ве направат да изгледате потенки за 1 помал број. Покрај тоа, тие се одличен избор за истакнување на облините.

3. За да изгледате повитки, треба да изберете облека со иста боја. Во овој случај, долниот и горниот дел од телото ќе формираат вертикална линија што ќе ја направи силуетата да изгледа потенка.

4. Незакопчан или опуштен џемпер или мантил со средна должина ќе создаде вертикална линија, издолжувајќи ја фигурата и ќе ве направи визуелно повисоки.

5. Совршената силуета за песочен часовник лесно може да се создаде со широко здолниште со средна должина и тесен горен дел. Здолништето ќе ги скрие колковите и ќе ја истакне половината додека тесниот горен дел ќе ги истакне градите и вратот.

6. Бидете внимателни со вертикални линии на облеката. Широките линии додаваат волумен на телото и го прават да изгледа пообемно. Подобро е да изберете тесен линии со мали детали.

7. Фустаните на преклоп создаваат дијагонални слободни набори и асиметрија кои ви помагаат да изгледате поелегантно. Фустаните со висока половина го кријат стомакот и ги балансираат широките колкови.

8. Ако изберете поголемо сако, нема да мора да се грижите за вишокот килограми, бидејќи истото совршено сокрива сè.

9. Кошулата вметната во панталоните го прави телото да изгледа повитко. Но, маица или блуза која е надвор од панталоните ве прави да изгледате пониски и да ги искривува пропорциите на вашето тело.

10. 3/4 ракавите привлекуваат внимание кон зглобовите. И бидејќи е најтенкиот дел од раката, го прави целото тело да изгледа потенко.

11. Долгото сако и јакна го покриваат поголемиот дел од телото, криејќи ги несовршеностите на половината и колковите.

12. Хулахопките што одговараат на бојата на чевлите, ги прават нозете да изгледаат визуелно подолги. Овој трик функционира со секоја боја, бидејќи чевлите служат како дополнително издолжување на нозете.

13. Фармерките и панталоните со висок струк ги прават нозете да изгледаат подолги. И не е важно дали ќе изберете тесен или поопуштен модел.

14. Тесно здолниште со висок струк или средна должина може да ги подобри пропорциите на телото. Помага при истакнување на тенкиот дел од нозете и видливо го сокрива стомакот.