Кралицата Елизабета Втора, најдолгиот владеачки монарх на Велика Британија, оваа година полни 92 години. Додека многу рабти се промениле во светот за време на нејзиното владеење, нејзините преференции за храна не се промениле многу, според нејзиниот официјален кралски готвач. Двапати неделно, кралицата добива листа на предлози од мени и ги обележува предлозите што ги сака.

Нане сака да го сподели она што е познато за менито на најпознатата жена во светот. Побарајте совети во ова мени бидејќи, на крајот на краиштата, јадењето на вистинската храна е предуслов за подолг, поздрав живот.

1. Чај со бисквит пред појадок

Кралицата го започнува својот ден рано со тенџере свежо сварен Ерл Греј чај без шеќер и неколку бисквити.

2. Појадок со житарици и тост

Типичен појадок на кралицата вклучува овошје и житни култури. Понекогаш се почастува со тост со џем или мармалад, а во многу посебни прилики, пржени јајца со пушен лосос и малку тартуфи. Според нејзиниот поранешен готвач, таа само уживала во свежи тартуфи околу Божиќ кога биле испратени како подарок.

3. Чаша џин пред ручек

Нејзиното Височество сака да испие коктел пред ручек: џин и Дубонет со многу мраз и парче лимон. Рецептот за овој коктел може да се најде на интернет.

4. Нема скроб за ручек (и вечера)

Ручекот на кралицата е во 13:00 часот. Обично вклучува риба, со спанаќ или со тиквички, или пак пилешко на скара со салата. Кралицата има тенденција да ја избегнува штетната храна поголем дел од времето, така што на менито нема тестенини, ориз или компири.

5. Попладневен чај со колачи и сендвичи

Попладневниот чај често доаѓа со мед и кремаста-сунѓерска торта, како и чоколадна торта со бисквити, која Нејзиното Височество ја обожава. Според поранешниот готвач, Мекгреди, два вида сендвичи се задолжителни со Високиот Чај, како што се сендвичите со краставица, пушен лосос и јајце со мајонез или шунка и сенф без кора.

6. Добро зготвен стек за вечера

Кралицата Елизабета Втора преферира месо од локалните фарми на вечера. Нејзиниот омилен е галски стек, служен со сос од печурки, крем и виски. Таа, исто така, сака јагнешко месо, печено говедско месо и тетреб. Без разлика за кој вид на место да се работи даа сака да е добро сварено, пржено или печено.

7. Чаша шампањ по вечерата

Овој шампањ е најверојатно избран од осумте брендови (на пример, Болингер, Лансон и Круг), кои добиле кралски налози.

8. Чоколадо како задоволство со малку вина

Мекгреди, поранешниот кралски готвач, спомнува дека кралицата сака чоколада, па дури и ја нарекува „чокохолик“. Нејзиниот омилен тип на чоколада е темно чоколадо („колку потемно толку подобро“).