Некои гладуваат, втори поминуваат часови во теретана, трети консумраат само овошје и зеленчук, четврти се консултираат со нутирцонист…Колку многу луѓе се обидуваат да ослабнат, но безуспешно.

Но, според експертите, неуспехот се должи и на тоа што повеќето луѓе не го практикуваат консумирањето на чиа семето, кое значително го подобрува метаболизамот и ефикасно се бори против вишокот килограми.

Со додавањето на чиа семето во дневно мени, бројни истражувања покажуваат, дека луѓето добиваат огромно количество на енергија, при што многу полесно ги практикуваат вежбите. Чиа семето помага во забавување на гладот, при шт ве одржува сити подолго време и на овој начин, ве спречува да консумирате непотребна храна.

Иако чиа семињата се мали на големина, нивниот ефект е огромен, бидејќи се борат против јаглехидратите и брзо ги топат наталожение масни наслаги.

За таа цел, за денес ви откриваме супер лесен рецепт со неверојатна моќ, кој ќе ви помогне побрзо и без многу труд, да ја добиете поскуваната витка линија.

Моќен напиток за слабеење од чиа семе

Потребни состојки

  • 1 супена лажица чиа семе
  • 1 супена лажица течен мед
  • 1 лимон
  • Половина литар вода

Начин на подготовка

Полејте ги чиа семињата со вода и оставете ги да отстојат малку. Потоа кон истите додадете ја комбинацијата од половина лтиар вода, мед и лимон и употребувајќи блендер, измешајте ги сите состојки заедно до добивање на една соединета смеса.

Се препорачува секое утро да консумирате по 2-3 супени лажици од добиената смеса.

Како дејствува овој напиток?

По само неколку дена од консумирањето на чудесната смеса, вашиот метаболизам ќе се забрза, а првите забележителни промени во телесната тежина ќе настапат веднаш по првата недела.

Практикувањето на овој третман во временски период од 4 недели, може да ви помогне да ослабнете дури до 10 килограми.