Неверојатни жени од историјата кои им пркосат на сите очекувања

Неспорно е дека жените во текот на историјата главно биле подложени на строго водени животи. Дури и во исти земји, различни групи на жени можеле да живеат сосема различен живот. На пример, во Античка Грција, жените од Атина воделе многу ограничени животи, но Спартанките можеле да уживаат во правото на поседување земја и развод од своите партнери.

Сепак, има некои жени низ историјата кои се побуниле против нормите и им пркоселе на сите очекувања.

Сакаме да учиме за луѓе кои ги иснпирираат другите, без разлика дали живееле пред 1.000 години, затоа собравме листа на неколку инспиративни жени.

Артемисија I од Карија — поморски командант

Кралицата Артемисија I од Карија била храбра и решителна античка грчка владетелка која е најпозната по нејзината улога во грчко-персиската битка кај Саламис во 480 година п.н.е. Овде, Артемисија служела како поморски командант и била на страната на Персијците против Грците.

Изворите велат дека за време на битката кај Саламис Артемизија се нашла заробена од флота од бродови и успеала да се ослободи. Таа го удрила својот брод во еден од нејзините персиски сојузници во обид да ги збуни своите непријатели, и успеала! Грците верувале дека Артемисија е нивна и ја пуштиле да помине.

2. Сабиха Ѓокчен — прва жена борбен пилот

Сабиха Ѓокчен била една од посвоените ќерки на Мустафа Кемал Ататурк, првиот претседател на Турција. Сепак, тоа не е причината зошто Гекчен е на нашата листа. Како резултат на наредбите на нејзиниот татко, таа можела да се запише на Академијата за воена авијација и да продолжи со обука за пилоти.

По нејзината обука, Ѓокчен станала првата жена борбен пилот во светот во 1937 година и учествувала во 32 операции.

3. Ени Оукли

Ени Оукли била родена во сиромашно семејство, па усвоила типични машки обврски во домот, како што е ловот. Оукли пораснала за време на ерата на Дивиот Запад и ги развила своите вештини за пукање и станала легендарен стрелец. Таа на крајот станала првата жена што се приклучила на шоуто „Дивиот Запад“ на Бафало Бил Коди и стекнала светска слава.

4. Дона Тобијас — првата жена нуркач

И покрај тоа што на жените им било забрането да станат нуркачи за американската морнарица, храброста и интелигенцијата на Дона Тобијас ги импресионирале нејзините претпоставени. Таа на крајот аплицирала во училиште за нуркање, во кое била примена во 1975 година.

Тобијас се соочила со дополнителен притисок поради тоа што е жена, но таа дипломирала истата година и станала првата жена нуркач на морнарицата.

5. Накано Такеко — самурај

Накано Такеко потекнувала од влијателно семејство на самураи, но таа им пркосела на општествените норми кои ги спречувале жените да станат вешти борци. Таа, исто така, ги научи жените и децата како да ракуваат со нагината, еден вид традиционално јапонско сечило.

За време на војната во Бошин низ 1860-тите, на жените не им било дозволено да се борат, па Такеко се нафатила да командува и да создаде своја женска единица. За жал, токму за време на оваа војна Такеко го загубила животот на 21-годишна возраст.

6. Мери Ред и Ен Бони — пирати

Овие 2 буквално одат рака под рака. Мери Рид и  Ен Бони, биле 2 од најозлогласените женски пирати кои некогаш живееле.

Бони помина дел од своето детство претставувајќи се како момче, но подоцна се омажила и се преселила во Њу Провиденс на Бахамите, кој бил преполн со пирати. Таму, Бони се запознала со капетанот на пиратите, Калико Џек, и го напуштила својот стар живот за да биде дел од неговата екипа.


Ред поминала голем дел од своето детство во сиромаштија, а исто така се преправала дека е маж, нарекувајќи се себеси „Марк Ред“. Во 1710-тите, Рид почнала да се занимава со пиратеријата и признала дека е жена само на својата колешка, Бони.

7. Кејт Ворн — првата жена детектив

Кејт Ворн влегла во Детективската агенција Пинкертон во 1856 година и тоа засекогаш и го променило животот. Детективската агенција Пинкертон е американска приватна детективска агенција која сè уште е активна до ден-денес. Ворн одговорила на оглас за работа и наводно го убедила Пинкертон да ја вработи како прва жена детектив.

Како детектив, Ворн била одлична, спријателувајќи се со сопругите и девојките на главните осомничени за да открие докази. Таа продолжи да биде почитувана десна рака на Пинкертон.

Ворн веројатно била најпозната по тоа што го спречила обидот за атентат врз Абрахам Линколн во Балтимор додека бил во воз.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *