Овој домашен мелем се смета за еден од најмоќните кога станува збор за идеалнот зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови. Еве како лесно да го приготвите.

Нането е најпознатото лековито растение кое расте во нашата област, а се користи за лекување на органите за дишење и варење. Нането, кое исто така се одгледува како растение во саксии, има интензивен мирис на ментол и често се користи во готвењето како зачин за варените јадења. Во комбинација со мед, тој претставува челична одбрана од вируси и бактерии.

За зајакнување на имунитетот, исчистете ги бронхиите и белите дробови (особено ако сте пушач), со приготвување на овој мелем од нане и мед според рецептот на познатиот фитотерапевт од Црна Гора, Рамиза Идризовиќ.

Моќен мелем за челичен имунитет и прочистени бели дробови

Потребни состојки

  • 10 супени лажици свежи листови од нане (или 5 лажици суви лисја од нане)
  • Половина килограм мед

Начин на подготовка и употрева

Поставете ги листовите нане во сува стаклена тегла и прелијте ги со мед. Добро промешајте со дрвена лажица, а потоа добро затворете ја теглата и оставете да отстои еден месец. По еден месец, мелемот е подготвен за употреба (Не треба да ги отстранувате лисјата од нане.). Консумирајте една лажица од овој мелем секое утро пред појадок.