Речиси и да не постои некој кој не ја обожава медената торта. Следниот рецепт е наменет за 7 до 10 луѓе, при што садот е потребно да биде со дијаметар од 26 цм. Доколку ги намалите состојките на половина, доволен ќе биде и сад од 20 цм.

Медена торта со кисело млеко

Речиси и да не постои некој кој не ја обожава медената торта. Следниот рецепт е наменет за 7 до 10 луѓе, при што садот е потребно да биде со дијаметар од 26 цм. Доколку ги намалите состојките на половина, доволен ќе биде и сад од 20 цм.
Вкупно време1 ч 30 мин
Оброк: Десерт
Кујна: италијанска
Клучни зборови: торта, кисело млеко, медена торта, мед
Порции: 10

Состојки

 • 4 шолји од по 250 мл пченично брашно
 • 6 супени лажици мед
 • 6 јајца
 • 2 шолји од по 250 мл шеќер
 • 2 шолји од по 250 мл кисело млеко или кисела павлака
 • 1 кафена лажица сода бикарбона
 • 150 гр путер
 • 1 супена лажица оцет

Начин на подготовка

 • Растопете го путерот на водена пареа. Потоа, додадете го медот и 1 шолја шеќер и добро измешајте ги сите состојки заедно.
 • Додадете го оцетот и јајцата во тестото и повторно добро изматете ја смесата.
 • Исипете го и брашното и измешајте со миксер. Следно, испечете го паднишпанот.
 • Може да употребите силиконски сад со кружна форма. Со лажица распоредете го тестото, истото визуелно разделувајќи го на 8-10 дела. Секој пандишпан печете го 12 минути на температура од 180°C.
 • Изматете ја павлаката со 1 шолја шеќер. Со добиениот фил, премачкајте ги пандишпаните и премачкајте ја готовата торта. Доколку сакате да заштедите време, секогаш може да купите готов пандишпан од маркет.