Мали секојдневни работи кои не знаевме дека ги правиме погрешно

Низ годините, стекнуваме навика да ги правиме работите на одреден начин. Сакаме да веруваме дека знаеме сè, но никогаш не е доцна да научиме нешто ново, особено ако тоа е нешто што би ни користело секојдневно.

Сфативме дека многу ситници ги правиме на погрешен начин. Денес, би сакале да обрнеме внимание на правилниот начин на користење на различни нешта.

Пета па прсти е вистинскиот начин на одење.

Веројатно никогаш не сме обрнале внимание на начинот на кој одиме или како тоа влијае на нас. Но, вистината е дека некои луѓе одат на прсти, што е техника што главно ја користат животните. Вистинскиот начин на одење е прво да газиме со петите, а потоа со прстите. Овој начин на одење е поефикасен бидејќи чекорот троши помалку енергија и го намалува притисокот во глуждовите.

Складирањето на садот за сладолед во ќеса пред да го ставите во замрзнувач го одржува сладоледот мек.

Откако ќе отвориме сладолед, можеби ќе успееме да се избориме со искушението да го изедеме целиот и да оставиме малку за следниот ден. Во овој случај, го враќаме веднаш во замрзнувачот, што го отежнува вадењето наредниот ден. Најдобриот начин да го зачувате вашиот сладолед помек е да го чувате во пластична кеса.

Кремата не треба да се трие, туку да се тапка на кожата.

Постојат многу правила за тоа како правилно да се грижите за вашата кожа, а едно од нив е лесно тапкање на производите врз неа. Потврдено е дека со оваа техника буквално го притискате производот во вашата кожа, што помага подобро да се апсорбира производот и да го зголеми протокот на крв. Едно нешто што можете да направите за да добиете оптимални резултати е да го загреете производот во вашите раце пред да го нанесете.

За да исчистите блендер, можете само да додадете малку средство миење садови и вода.

Многу е вообичаено да го ставите блендерот во машината за миење садови за да го исчистите, но она што е многу интересно е што можете да го наполните блендерот со малку топла вода и сјај за садови и да го оставите да работи околу 10 секунди. Истурете ја водата, исплакнете го и сте завршиле работа.

Дишењето од стомакот е поефикасно од дишењето од гради.

За жал, дишењето е исто така една од оние работи кои веројатно сме ги правеле погрешно, но не е доцна да научите како да внесете доволно кислород во вашиот систем. Докажано е дека најефикасен начин за дишење е спуштање на воздухот надолу кон стомакот. Како што се собира дијафрагмата, стомакот се шири за да ги наполни белите дробови со воздух.

Лебот треба да се сече наопаку.

За да го исечеме лебот правилно и да го зачуваме обликот на лебот, треба да почнеме од поцврстата страна. Почнувајќи од дното на лебот многу полесно се одржува неговата форма. Исто така, препорачливо е да почекате лебот да се олади на собна температура пред да го исечете.

Ролање на облеката додека се пакувате ви помага да заштедите простор.

Овој метод се нарекува ролање и помага да се добие повеќе простор и да се заштити облеката. Оваа техника можете да ја користите за маици, панталони, фустани, костими за капење и пижами, но не и за облека со големи димензии, како џемпери.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *