Мајкл Даглас, споделува фотографија со таткото Кирк Даглас за одбележување на една година од смртта на иконата на 103 години

Холивудската sвезда Мајкл Даглас во петокот сподели слика на Инстаграм со неговиот татко Кирк Даглас.

Актерот од Вол Стрит одбележуваше една година како почина  ѕвездата од Спартакус на 103 години.

Во својот пост, победникот на Еми даде коментар за тоа како неговиот татко имал среќа да излезе на време бидејќи 2020 година беше ужасна година. Не само што КОВИД-19 се прошири низ целиот свет, туку имаше и смртоносни протести на БЛМ инеколкумина го загубија животот на немирите во Вашингтон.

A sweet tribute: Hollywood star Michael Douglas shared an image to Instagram with his father Kirk Douglas on Friday. The Wall Street actor was marking the one year passing of the Spartacus star at age 103.

Кирк е роден во 1916 година во Њу Јорк и имаше  многу активна филмска кариера со неговиот најзначаен филм „Спартак“ од 1960 година.

Тој исто така во 1956 година се појави  во филмот „Желба за живот“ и во „Осамени се храбрите“ во 1962 година.

A hero to many: Kirk was born in 1916 in New York and went on to have a very active film career with his most notable film 1960's Spartacus

Another hit for this vet: In the 1949 movie Champion directed by Mark Robson

За време на неговата смрт тој бил во брак со Ана Бајденс. Тој имаше четири сина: Мајкл, Ерик (кој почина во 2004 година), Џоел и Питер.

Во Декември, Мајкл сподели ретка фотографија од неговиот син Камерон и неговото ново семејство.

Актерот ја објави фотографијата на Инстаграм откако Камерон (42) и неговата девојка Вивијан Тибес, му посакаа добредојде на нивното новородено момче Рајдер Т Даглас.

Споделувајќи го слаткиот семеен спомен на кој се појави и тригодишната ќерка на парот Луа, Даглас напиша: Честитки за Камерон и Вивијан! Добредојдовте во светот Рајдер Т. Даглас! # Горда дедо.

All together now: Kirk, far left, seen with Michael, Catherine, their two kids and extended family in a rare group photo from 2019

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *