Лични карти за крави и пловечка пошта: 13 работи што ја прават Индија уникатно место во светот

Индија е многу разновидна земја, сите можеме да најдеме нешто волшебно во неа што ќе нè натера да посакаме да ја посетиме барем еднаш во животот. Поради прекрасните пејзажи, вкусната кујна, богатите традиции и културата, гарантираме дека Индија никогаш нема да престане да не` изненадува.

Собравме 14 неверојатни факти за Индија кои навистина ја прават посебно место во светот.

1. Има рид во Ладак што и пркоси на гравитацијата

Магнетниот рид е всушност удолница која остава впечаток на рид поради околните падини. Поради оваа оптичка илузија, се чини дека предметите и автомобилите се тркалаат по удолницата.

2. Варанаси, Индија е еден од најстарите населени градови во светот

Градот дури станал независно кралство во 18 век. Постарите улици се тесни и непроодни за моторен сообраќај, додека поновата инфраструктура е попространа.

3. Првата ракета во Индија била транспортирана на велосипед.

Ракетата „Најк-Апачи“ направена од НАСА била толку лесна што можела да се транспортира со велосипед. Била лансиран на 21 ноември 1963 година од градината на црква која подоцна стана станица за лансирање на ракети.

4. Во Западен Бенгал, индиските крави мора да имаат лични карти со фотографии.

Оваа мерка е донесена со цел да се спречи шверцот на говеда и да се заштитат животните. Индиската влада има за цел да додели единствен идентификациски број на секоја крава во земјата.

5. Мавсинрам е највлажното место на земјата.

Градот Мавсинрам во североисточна Индија го држи рекордот како највлажно место во светот. Локалните жители треба однапред да се подготват за сезоната на монсуните. Тие собираат храна и неопходни работи и често користат густа трева за звучно изолирање на покривот.

6. Езерото Лонар било формирано од метеор.

Не само што е формирано пред повеќе од 50.000 години (иако поновите студии сугерираат дека е многу постаро), езерото има и 2 различни делови кои никогаш не се мешаат. Студијата од 2019 година спроведена од IIT-Bombay покажа дека содржината на минерали во езерото е слична на примероците добиени од Месечината.

7. Единствената пловечка пошта во светот е во Индија.

Конструкцијата во облик на брод се наоѓа на водите на езерото Дал. Беше инаугурирана во 2011 година и често ја посетуваат и локалните жители кои испраќаат писма и туристите кои го посетуваат поштенскиот музеј кој исто така се наоѓа таму.

8. Највисоката статуа на светот се наоѓа во Индија.

Статуата на единството го прикажува индискиот активист за независност Валабхаи Пател. Скулптурата е висока 182 метри и поставена е на 31 октомври 2018 година. Се наоѓа во државата Гуџарат.

9. Златниот храм во Амритсар храни 100.000 луѓе секој ден.

Храмот е отворен 24 часа на ден секој ден во годината, и ги храни сите што се гладни без разлика на религија, пол или етничка припадност. Се смета за најголемата кујна во светот.

10. Фреди Меркјури има индиско потекло.

Роден е на 5 септември 1946 година како Фарок Булсара во семејство со парсиско потекло. Подоцна ќе стане пејач на познатата рок група Квин и се смета за еден од најважните музичари што некогаш живееле.

11. Индија била главен извор на дијаманти од 7 п.н.е. до 18 н.е

Од античко време до 18 век, Индија била главниот извор на дијаманти во светот. Најголем дел од рударството се одвивало во одводите на реките Пенер и Ганг. Многу од познатите скапоцени камења во светот како дијамантите Хоуп и Орлоф доаѓаат од Индија.

12. Во Шани Шингнапур нема врати или брави.

Жителите тврдат дека во селото со векови немало кражба, па затоа немаат потреба од врати и брави.

13. Има спа центар само за слонови во Керала, Индија.

До 59 животни истовремено се разгалени во спа центарот за слонови Punnathoor Cotta. Тие уживаат во смирувачки масажи, бањи, имаат внимателно избрана исхрана и се третираат со ајурведски терапии.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *