Во комбинација со здрава и балансирана исхрана и се подразбира, редовна физичка активност, овој лесен домашен напиток значително го зголемува бројот на изгубени вишок килограми.

Неговата ефикасност се должи во моќта забрзано да ги топи наталожените масни наслаги, особено оние кои се сконцентрирани во пределот околу бутовите.

Станува збор за напиток од кисело млеко и цимет. Додека киселото млеко ја регулира цревната флора и помага во забрзување на метаболизамот. Циметот пак, дејствува во намалување на лошиот холестерол во организамот и го намалува апетитот.

Како да го приготвите?

Измешајте 1 кафена лажица цимет во 1 чаша кисело млеко. Добиениот напиток консумирајте го 2 пати дневно, наутро на празен стомак и навечер, пред спиење.

Доколку практикувате диета која не дозволува напитокот да го консумирате двапати дневно, тогаш се препорачува со истиот да ја замените вашата вечера.