Овој десерт од јагоди буквално нè тера да полудиме од неговата неодолива арома, а за вкусот едноставно можеме да кажеме дека е величествен! Може да го консумирате, па дури и ако ја држите најстрогата диета!

Колач од јагоди

Овој десерт од јагоди буквално нè тера да полудиме од неговата неодолива арома, а завкусот едноставно можеме да кажеме дека е величествен! Може да го консумирате,па дури и ако ја држите најстрогата диета!
Вкупно време1 ч 30 мин
Оброк: Десерт
Кујна: Италијански
Клучни зборови: диетален колач, колач, јагоди, колач од јагоди

Состојки

 • 50 гр путер
 • 1 кафена шолја кисело млеко
 • 2 јајца
 • 1 кафена лажица сода бикаробна
 • 170 гр шеќер
 • 1,5 шолји брашно
 • 1 прстофат сол
 • 300 гр јагоди

Начин на подготовка

 • Најпрво растопете го путерот. Следно, изматете ги јајцата во длабок сад, додадете прстофат сол и повторно измешајте, до добивање на смеса со значително поголем обем.
 • Потоа, додадете го и шеќерот и продолжете со матење уште 5 минути. Исипете ги киселото млеко и изладениот путер и изматете ја повторно смесата, со најниска брзина на миксерот.
 • Следно, пресејте го брашното, додадете ја содата и изматете го тестото со миксер, до добивање на соединета мазна смеса.
 • Конзистенцијата на тестото треба да наликува на густа кисела павлака. Во сад, претходно премачкан со путер, наредете ги јагодите на дното (претходно исчистени и измиени).
 • Одозгора рамномерно распределете го тестото врз јагодите и поставете го колачот да се пече околу 1 час во претходно загреана рерна на 180°C. Не заборавајте со дрвено стапче или чепкалка за заби да проверите колку колачот е готов.
 • На крај, извадете го од рерна, свртете го и сервирајте го со топка сладолед или слатка павлака.