Кога сакаме да ја регулираме исхраната, ние прво ја намалуваме количината на шеќер. Студиите докажуваат дека овој метод помага при борбата против дебелината и прекумерната тежина прилично добро. Но, не треба целосно да го исклучите овој производ од вашата исхрана засекогаш. Слатките производи не збогатуваат со енергија и можат да обезбедат „храна“ за мозокот. Во оваа статија, ние ќе ви објасниме каков вид на шеќер може да ги замени висококалоричните колачиња од кои се дебелееме.

5. Леден шербет

Овој производ е без масти. Тој е како сладолед без млеко, само замрзнат овошен сок. Тој содржи помалку калории и има замрзнати бобинки и овошје со исто количество витамини како и свежите.

4. Овошје

Овошјето е меѓу најпопуларните производи кои можат да се користат наместо слатки. Истражувањата покажуваат дека јадењето овошје не води кон вишок тежина. Ако ги сметате калориитњ, ви препорачуваме да јадете грејпфрут (кој содржи 30 калории и 7 гр јаглехидрати на 100 гр) наместо банана (која содржи 95 калории и 21 гр јаглехидрати на 100 гр).

3. Бобинки

Бобинките се одлична комбинација на корисност и вкус. Брусница, малини, јагоди, и црвена рибизла се лидери меѓу нискокалорични бобинки. Но, мора да бидете внимателни со цреши, калинка, боровинки и кајсии бидејќи нивото на шеќер е прилично големо.

Бобинките имаат повеќе позитивни ефекти врз нас. На пример, малините го отстрануваат вишокот на течност од телото. Бобинките, исто така, имаат добро влијание врз дигестивниот систем и го забрзуваат вашиот метаболизам.

2. Џем

Ние веќе ги откривме придобивките од овие производи и таков природен џем може да биде уште покорисен за нашето здравје. Работата е во тоа што, џемот содржи голема количина на пектин, полисахарид кој го нормализира гастроинтестиналниот транзит и го одржува бактериското баланс во нашето тело. но, ова не важи за индустрискиот џем кој ќе го купите во продавница.

1. Колачи

Како по правило, луѓето кои сакаат да изгубат телесната тежина знаат дека мора да престанат да јадат мафини и колачи бидејќи имаат високо ниво на калории и шеќери. Но, постојат одредени трикови што можете да ги направите за да уживате во вашите омилени слатки. На пример, може да го замените висококалоричното пченично брашно со лен, леќа, рж или овесно брашно. Користете стевиа наместо шеќер и растителни масти (маслиново или сончогледово) наместо путер и маргарин.