Како влијае тоа што сте сингл на вашиот личен развој

Додека за некои од нас да се биде сингл значи осаменост и фрустрација, други се чувствуваат посилни и слободни кога се сами. Ако спаѓате во првата група на луѓе, можете да се придружите на втората ако само ја смените перспективата и сфатите дека да се биде сингл не е тотална катастрофа. Без разлика дали станува збор за избор или неочекуван пресврт на настаните, да се биде сингл е навистина корисно за вашиот развој како личност и нуди толку многу можности  што едноставно не можеме да ги игнорираме.

Време е да се заборават стереотипите.

И покрај тоа што има сè повеќе луѓе кои решаваат да бидат сингл, многумина од нас сè уште можат да го почувствуваат социјалниот притисок да бидат во врска и да имаат свое семејство. Слободните луѓе сè уште се сметаат за осамени и несигурни, а ние треба да го смениме тоа клише. Некои луѓе претпочитаат да бидат сингл, тоа е личен избор, a ние треба да го почитуваме тоа.

Ако сте сингл во моментот (од која било причина), но не се чувствувате среќни и сигурни за вашата ситуација, можете да се обидете да започнете да размислувате позитивно за овој период од вашиот живот, и еве зошто.

Можете да ги поставите нови цели и да ги постигнете.

Ако сте сингл ова е совршено време време да поставите нови цели и да ги направите работите што веројатно не би имале време да ги направите доколку сте во врска. Многу години сонувавте да научите странски јазик? Па време е да започнете! Искористете го ова време за да се фокусирате на она што навистина го сакате и на она што навистина ви треба. Проширете ги вашите хоризонти. Почнете со ново хоби или поставете нови професионални цели, правете што сакате и уживајте во животот во потполност!

Светот е на ваша дланка

Можете да си бидете најдобриот другар за патување. Само замислете. Може да го испланирате патувањето самостојно и нема потреба да ги земате предвид туѓите преференции. Исто така ќе треба да донесувате тешки одлуки и да ги надминувате предизвиците сами, а тоа ќе ве направи посилни. Одете каде сакате, кога сакате, и истражете го секој агол на нашата прекрасна планета. Посетете нови места, испробајте нова храна, запознајте нови луѓе и направете го вашето соло патување најдоброто нешто во вашиот живот!

Можете подобро да се грижите за вашето физичко и ментално здравје.

Да се ​​биде сингл е совршен временски период за да испробате нов вид спорт или здрава исхрана што планирате да ја пробате подолго време. Можете да ја испланирате вашата дневна рутина само земајќи ги предвид вашите желби и вкусови, а сега можете да најдете време за здрава исхрана, вежбање, медитација, доволно спиење и што и да ви падне на ум.

Можете да научите кои сте вистински.

Можете да поминете повеќе време сами за да разберете кои сте и што сакате. Ако ви недостасува романсата од љубовна врска што некогаш сте ја имале, сами можете да ја задоволите таа потреба. Може да си купите цвеќе, кутија со омилени чоколади или парче убав накит. Зошто да не? Можете дури да се поканите на состанок во вашиот омилен ресторан или на изложба на која сонувавте да одите.

Можете да го насочите фокусот кон други важни врски.

Освен романтичните врски, постојат и други врски кои го формираат нашиот тесен круг и ни ја даваат потребната поддршка – нашите пријатели и семејство. Додека уживате во војот сингл живот, можете да потрошите повеќе време и напор за зајакнување на овие важни врски. Запознајте се со вашите пријатели, организирајте големи семејни вечери и бидете во чекор со она што се случува во животот на најблиските. Средбата со нови пријатели исто така може да биде корисна за негување на вашата социјална страна и зајакнување на вашето ментално здравје.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *