Како да се третира складирањето на вишок течности во телото и како да се спречи нивното враќање

Дали сте забележале длабоки траги од не-толку-тесни чорапи на нозете во вечерните часови? Дали вашата тежина нагло се зголеми без причина? Дали имате едеми, целулит или кеси под очите? Ова може да бидат симптоми на акумулација на вишокот течности во вашето тело, што е непријатен синдром. Неопходно е да се консултирате со лекар за да се исклучат болести кои исто така можат да бидат придружени со едеми, како што се болести на бубрезите и циркулаторниот систем или метаболички нарушувања.

Нане собра информации кои ќе ви бидат од корист доколку се борите со ваков проблем.

10. Јадете повеќе агруми.

Можете да го отстраните отокот со цитрус. Главната работа е да не се консумираат премногу за да се избегнат алергии. Се препорачува да јадете агруми најмалку 4 часа пред спиење.

9. Пробајте контраст-туширање.

Масирајте го телото со вода од дното нагоре, по должината на лимфниот проток. Избегнувајте многу топли и ледени температури и одберете нешто во средината. Топло-ладно – таков температурен режим е идеален за крвните садови и лимфната дренажа.

8. Вклучете протеин во вашата исхрана.

Во третманот на хидропсија(складирање на течности), важна улога игра здрава исхрана која вклучува доволни количества протеини од животинско потекло: месо, јајца, млеко, сирење и риба.

7. За да се избегне складирање на вода … пијте повеќе вода.

Може да изгледа контроверзно, но обилното пиење исто така помага да се отстрани вишокот на течност од телото. Кога нашето тело почнува да губи вода, презема превентивни мерки, обидувајќи се да престане со понатамошно губење и да ја задржи водата што веќе ја има. Ова води до нарушување на балансот на вода и оток.

6. Заменете ја солта со билки и лук.

Неопходно е нашите тела да одржуваат оптимална рамнотежа на нивоата на водата и солта за реализација на нормална активност. Вишокот на сол е една од најголемите причини за складрање на водата. Ако сакате да го диверзифицирате вкусот на јадењето, подобро е да додадете билки или лук.

5. Јадете храна со магнезиум.

На човечкото тело му е потребен магнезиум за ефикасна работа на генитоуринарниот систем и спречување на формирање на бубрежни камења. Вклучете во вашата исхрана какао, леќа, бадеми, ориз, спанаќ, овесни снегулки и авокадо.

4. Бидете поактивни! Пливање, велосипед и прошетка.

За да се ослободите од отекување на нозете или барем да ги намалите непријатностите, треба редовно да вежбате активен начин на живот и вежбање. Обидете се да почнете со најмалку 15 минути на ден и ќе ги видите резултатите.

3. Направете си масажа со четкање.

Масажа на телото со сува четка – функционира подобро од било кој пилинг!Влакната деликатно ги отстрануваат мртвите честички на кожата, а по неколку сесии, кожата станува сјајна и мазна. Постапката ја активира циркулацијата на крвта и ја забрзува лимфата, а со тоа го активира процесот на обнова на кожата и го отстранува отокот. Масажата може да трае од 3 до 8 минути и тоа е подобро да се направи малку секој ден.

2. Пијте чај од магдонос и сок од брусница наместо кафе.

Чајот од магдонос го отстранува вишокот на вода од телото и да се забрза отстранување на оток. Јадењето салата од магдонос во вечерните часови ќе ве спаси од подуениот изглед во утринските часови. Во текот на денот, можете да пиете чај направен од магдонос.

1. Не јадете слатки.

Слатки и вишок на јаглени хидрати може да предизвикаат оток и вишок тежина. Затоа, подобро е да се откажете од колачиња и чоколади и да ги замените со бобинки.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *