Исчистете ги вашите бели дробови со медена вода

Веројатно веќе сте слушнале полезните својства на медот, но дали сте слушнале за исцелителните особености на медената вода?

Како да подготвите медена вода

Ставете една лажица мед во чаша свежа вода и измешајте. Ќе добиете 30-процентен меден раствор со идентичен состав како крвната плазма, па така лесно се апсорбира од организмот.

Исцелителната моќ на медената вода

Го нормализира дигестивниот процес и става крај на проблемот со „мрзливите црева“.

Го зајакнува имунитетскиот систем, се справува со згрутчувањата, одличен е за бронхитис и ја чисти слузта во белите дробови.

Го чисти хранопроводот од паразити и го спречува нивното размножување. Исто така ги прочистува цревата од токсичните наслаги.

На почетокот можеби ќе забележите зголемување на обемот на вашата половина, но не грижете се. Ова се случува бидејќи фекалните седименти отекуваат, стануваат помеки, со што почнува процесот на нивното отстранување од телото.

Потоа почнува процесот на прочистување на организмот на клеточно ниво и се зголемува антивирусната, антибактериска и антигабична отпорност.

Се нормализира работата на дебелото црево. Медената вода помага и со обновување на микро флората во дебелото црево и отстранувањето на штетните бактерии.

Како да ја конзумирате медената вода

За превентива, пијте медена вода секое утро на гладен стомак. Немојте да ја пиете полека како што пиете сок, туку испијте ја наеднаш. Пијте ја и навечер. Нема да ви претставува никаков проблем бидејќи ја помага работата на бубрезите. Но секогаш пијте свежо приготвена медена вода.

Растворот можете да го употребувате и надворешно, на пример за чистење на лицето, што ќе ви ја направи кожата помека, блескава и свиленкаста. Медената вода е природно козметичко средство и е најстариот, а истовремено и најсовремениот препарат за убавина.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *