18 иновативни дизајни на облека, кои можат да ни го олеснат секојдневието на извонреден начин

Облеката која не може да се извалка и е отпорна на дамки доби Нобелова награда како победнички иновативен материјал. Не, тоа не се дизајни од иднината, туку веќе постојат!

Облеката бележи неверојатен напредок во однос на материјалите и нејзината функционалност, а многу малку луѓе слушнале за овие изуми.

Без да пребарувате по Интернет, во продолжение следуваат соберени на едно место, 18-те иновативни дизајни и парчиња облека кои на извонреден начин го прават животот драстично полесен:

1. Еколошка облека отпорна на дамки, вода и мириси

https://www.instagram.com/p/BBNnatDxHEc/?utm_source=ig_embed

2. Соларна јакна која се полни од било која светлина и свети како криптонит. Водоотпорна е, мека и лесна, при што може лесно да ја носите и одржувате

3. LED- костим, кој може да биде забележан од огромно растојание. Идеален за безбедно поминување на улиците ноќно време, а плус одличен начин да се забавувате со пријателите

https://www.instagram.com/p/BoKMqVjHGDs/?utm_source=ig_embed

4. Овие обувки се прецизно изработени да бидат флексибилни, удобни и лесни за носење, а притоа обувки при чие носење секој нерви и мускул во стапалото ќе се стимулира на најправилниот начин

5. Облека која доаѓа со изолација, односно смирувачки т.н розев звук, дизајниран за да ги произведува истите бранови движењеа што ги искусувате при медитација или во природа

6. Бренд кој прави облека по мерка, во 99 различни големини, при што можете да си го најдете совршеното парче за вас. Секоја од големините е именувана по улиците во Њујорк

7. Плетени патики кои се водоотпорни и удобни, а тежат колку еден паметен телефон

8. Градник кој се облекува на принцип на негово лепење напред, што го прави совршен за носење на фустани со отворен грб

9. Додадетен заштитен џеб, за побезбедно носење на важните работи, кој ги надмудрува крадците

10. Обувки изработени од материјал наречен графен, кој доби Нобелова награда за најиздржлив материјал

11. Облека која доаѓа со вграден климатски систем. Со притискање на копчињата, одлучувате дали да ја зголемите или намалите температурата, односно ако ви е ладно, облеката автоматски ќе ве затопли

12. Ноќните прошетки веќе не се опасни, благодарение на оваа LED-капа

13. Неуништливи 100-годишни панталони и блуза, кои се изработени од 100% кевлар, кој е за 5 пати помек од памукот, а 5 пати поцврст од железо. Удобни и водоотпорни за носење.

https://www.instagram.com/p/BgBsK9oDuaL/?utm_source=ig_embed

14. Минималистички обувки кои ви овозможуваат да ја обновите анатомијата на стапалата, без да се жртвувате за изгледот

15. Елек во кој може да сместите сè што ви е потребно и така да го носите

16. Сега жените можат да уживаат во високо функционални фармерки. Доаѓаат со длабоки прегради, за сместување на вашите лични работи, супер удобни и притоа изгледаат одлично

17. Овој ремен има 32 нивоа за да го пронајдете соодветното кое ви одговара во однос на вашето тело, наместо класичните 5. Изработен е од кевлар, што значи дека неговата долготрајност може да достигне до 100 години, па да го носат и вашите внуци

18. Облека која е супер удобна и совршена за вежбање и спортски активности, а притоа изгледа како формална елегантна облека

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *