„Имав момент на страв, тогаш решив да уживам во животот“-Оливија Њутн-Џон живее со рак и ни открива како да останеме позитивни

Оливија Њутн-Џон го сака животот. Таа нема апсолутно никаков интерес да го пушти, или да чуе колку долго и преостанува. „Можеа да ми кажат, но мислам дека е грешка да се слуша, ти става нешто во умот “, вели таа. Длабоко во себе, велиш:„ О, душо, тие мора да знаат нешто што јас не го знам “. Блокирај го!

Живее со рак, но сепак Оливија Њутн-Џон ги има истите оптимистички погледи како Сенди, иконскиот лик од Грис, кој ја направи суперѕвезда во 1970-тите. Таа ги открива своите тајни за да остане позитивна.

Оливија има 72 години, но изгледа и звучи исто толку прекрасно како и Сенди во филмот „Грис“ пред повеќе од 40 години. Сепак, тешката вистина е дека ракот на дојка што го преживеа во 90-тите години на минатиот век се врати и се прошири до нејзините коски. Пред две години дури имаше извештаи за нејзината смрт. „Ха! Да се чита дека умираш или дека си скоро мртов е некако вознемирувачко! Особено затоа што се чувствував добро. Имав мои моменти, но не бев никаде близу таму“.

Како се чувствува сега, дома на нејзиниот ранч на калифорниското сонце? „Јас сум навистина добро, благодарам. Многу добро“. Животот на моменти мора да биде исцрпувачки и застрашувачки, со оглед на тоа што Оливија мораше да научи да оди повторно откако пред три години туморот скрши коска на дното на рбетот („тоа беше мачно“) Но, таа ја има поддршката од нејзиниот сопруг и сродна душа Џон Пастерлинг, експерт за Амазон. Заедно тие ја започнаа Фондацијата Оливија Њутн-Џон за да финансираат истражување за начините на кои канабисот и другите ботаници можат да им помогнат на луѓето.

„Само сакам да откријам дали можеме да лечиме рак на понежен начин што ќе го зајакне имунитетот, наместо да го уништи“. Оливија е исто така голем верник во моќта на позитивното размислување. „Кога ми беше дијагностициран рак на дојка во 1992 година, имав момент на страв и паника. Но, морав да донесам одлука дека ќе бидам добро, затоа што имав млада ќерка за одгледување“. Клои Роуз тогаш имаше шест години.  „Има голема моќ во системот на верување и затоа ме плаши кога лекарите им кажуваат на луѓето: „О, имаш само толку време“. Затоа што можете да го направите тој систем на верување реалност. Затоа, се обидувам да не го сторам тоа. Јас не читам статистички податоци и не размислувам за тоа“.

Сигурно има моменти кога животот се влошува? „Ако имам тежок ден или болка, се разбира. Но, работам на тоа и донесувам одлука дека ќе бидам добро. Играм со моето куче или моите коњи, земам цвеќе или правам градинарски работи. Одењето надвор е начинот за мене да се вратам на благодарноста“.

Ракот на Оливија се врати во 2013 година, по сообраќајна несреќа на пат да ја види нејзината сестра Рона, која умираше од тумор на мозокот. Таа вели: „Имав метастази кои веројатно беа поттикнати од несреќата и емоционалниот стрес од губење на сестра ми.“ Потоа, во 2017 година беше пронајден рак на дното на ‘рбетот на Оливија: „Мислев дека е ишијас. Бев во Австралија на снимање на сцена со Пол Хоган за филм  и мојот сопруг мораше да ме подигне затоа што не можев да станам од кревет. Таа вечер завршив во мојата сопствена болница“. Ова беше клиника во Мелбурн, која таа ја основаше десетина години порано. „Сакрумот ми беше скршен од тумор. Морав повторно да научам да одам правилно“.

Минатото лето, Оливија изгуби уште една личност од рак, што многу ја сакаше. Кели Престон, сопругата на Џон Траволта, почина на 57-годишна возраст.

„Би сакал да можев да направам повеќе за да помогнам. Тоа навистина ја зајакнува мојата решеност да продолжам со работата затоа што изгубив премногу пријатели“.

„Јас сè уште шетам и уживам во животот, неверојатно сум благодарна, особено за мојот сопруг. Имаме куче, мачка, неколку кокошки и неколку коњи и е прилично прекрасно. Јас сум многу среќена“.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *