Илустрации кои покажуваат дека „се’ уште сте добра мајка“

Бебињата при доење се стекнуваат со имунитет за борба против бактерии и вируси. Тоа е скоро како суперсила во реалниот живот што ја имаат мајките! Да се биде мајка, во секој случај, не е лесна работа, а понекогаш работите многу стресни, па се пашувате што правите погрешно.

Погледнете ги овие илустраци кои ќе ви покажат дека и понатаму сте добра мајка.

1. И покрај тоа што можеби сте уморни, вашето бебе сè уште добива внимание.

2. Во ред е понекогаш да не се оди во парк.

3. Во ред е понекогаш да се фрустрираме.

4. Да се ​​чувствувате преплавени од емоции значи само дека ја работите својата работа како што треба.

5. Да работиш и да управуваш со семејство е тешко.

6. Па што ако луѓето ве судат, нивното мислење не е важно.

7. Дури и малите задачи понекогаш прават да се чувствувате како да сте сред битка.

8. Дружењето е важен дел од животот, дури и ако вашето дете направи мал неред.

9. Прифатете ја помошта на вашиот партнер и одморете се.

10. Тешко е да се грижите за себе кога вашето дете да бара внимание, но тоа е потребно.

11. Во ред е да ги оставите вашите деца на кратко кога ви треба малку простор од нив.

12. Понекогаш, најдобро решение е да се најде алтернативно решение.

13. Одење на шопинг без вашите деца може да се чувствува како терапија и не мора да се чувствувате виновни што не ги донесовте.

14. Не чувствувајте лошо за користење технологија за забава на вашите деца. Тоа е дел од нашиот постојано менувачки свет.

15. Дури и ако вашето дете плаче, во ред е да одвоите една минута.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *