Доколку сте обожаватели на лесно киселиот и лесно лутиот вкус, тогаш оваа туршија е совршената за вас! Ако никогаш досега не сте конзервирале зелени домати, време е да се обидете- резултатот со сигурност нема да ве разочара!

Туршија од зелени домати

Потребни состојки

(за 3 тегли од 1.5 литри)

  • 5 кг зелени домати
  • Корен или лист од рен
  • 50 гр свеж копар
  • 50 гр магдонос
  • 1 главица лук
  • 1 лута пиперка

За маринадата

  • 5 л вода
  • 150 мл оцет (9%)
  • 2 супени лажици сол
  • 4 супени лажици шеќер

Теглите се стерилизираат 15 минути.

Начин на подготовка

Изрендајте го лукот. Извадете ги семињата од лутата пиперка, исечете ја истата на половина, а потоа сомелете ја.

Исечете ги на ситни парчиња зелените домати. Во одделен сад, додадете ги исечените зелени зачини, сомелената лута пиперка и лукот. Добро измешајте ги состојките. Добената смеса ќе биде филот за доматите.

Следно, пресечете ги доматите на половина, без да ги сечете до крај, а потоа наполнете ги со претходно добиената смеса.

Стерилизирајте ги теглите во рерна на температура од 150°C , во времетраење од 10-15 минути. Потоа, полејте со врела вода до самиот врв, покријте со капаци и оставете да отстои 10 минути.

Прецедете ја водата.

Следно, пригответе ја маринадата. Во прецедената вода, додадете сол и шеќер, добро измешајте ги состојките и варете околу 3-4 минути, додека истите не се растворат целосно. Потоа додадете го и оцетот и оставете ја смесата да врие уште неколку минути.

Полејте ги зелените домати со готовата топла маринада и покријте ги теглите со капаци, а потоа стерилизирајте ги на следниот начин:

На дното од тенџерето поставете крпа, наредете ги теглите и наполнете го тенџерето со топла вода. Откако водата ќе зоврие, стерилизирајте 15 минути. Добро затворете ги капаците и свртете ги теглите, така што дното ќе се најде одозгора.

Покријте со ќебе и оставете ги теглите да се изладат.