Без разлика на недостатокот на јајца, овие вкусни гурабии се со подеднаков моќен вкус како и класичните. Уште повеќе, децата со сигурност нестрпливо ќе ги чекаат додека се печат.

Гурабии без јајца

Без разлика на недостатокот на јајца, овие вкусни гурабии се со подеднаков моќен вкус како и класичните. Уште повеќе, децата со сигурност нестрпливо ќе ги чекаат додека се печат.
Вкупно време1 ч
Оброк: Десерти
Кујна: Турска
Клучни зборови: гурабии, колачи
Порции: 4

Состојки

  • 250 гр маргарин
  • 300 гр кисела павлака
  • 2,5-3 шолји брашно
  • 1/2 пакетче пециво

Начин на подготовка

  • Оставете го маргаринот да омекне на собна температура и следно измешајте го заедно со киселата павлака и брашното, а потоа додадете го и пецивото. Возможно е на тестото да му треба помалку или повеќе брашно. Исто треба да стане меко и да не ви се лепи по рацете.
  • Поставете го готовото тесто да отстои половина час во ладилникот.
  • Следно, тестото се расукува во тенка кора, а потоа со помош на чаша се сечат од истото кругови, се потопуваат во шеќер и се подредуваат во садот за печење, во кој претходно е поставена хартија.
  • Гурабиите се печат до добивање на соодветна боја, на температура од 180-200°C. По желба, може да ги измешате во сомелени ореви или пак, кристален или шеќер во прав.