Гламурозна жена рудар открива како изгледа нејзиниот ден и тешките 12-часовни калливи смени

Лицето на Ами Бојд е извалкано од нечистотија, таа е жешка, испотена и косата е сува и разлетана по 12-часовна смена во рудниците.

Но, нема посебен третман за жени, според 35-годишната жена од Нов Зеланд, таа е „само една од момчињата“ на крајот на напорниот ден.

„Нема да стигнете далеку да бидете принцеза“, рече таа, признавајќи дека веројатно другите рудари ја судат пред да ја запознаат и да ја видат како работи, поради нејзините лажни трепки и ноктите.

И покрај „забраната за принцези“, искусната рударка рече дека е „важно“ да се внесе женственост во работната сила и се прави време да се задржи нејзиното здравје и рутина за убавина со редовно будење во 3 часот наутро за да се исцеди на тренинг пред да започне нејзиниот бурен работен ден.

Ами живее и работи во некои од најтешките средини на Западна Австралија веќе 12 години и знае дека може да и нанесе штета на нејзиното тело.

Таа е горда на својата способност да го задржи својот изглед и верува дека работата во рудниците не е изговор за да не се „чувствува добро“ со самата себе.

„Мислам дека само затоа што работам рударство, што се смета дека е машки свет, не значи дека треба да се откажам од својот изглед“, рече таа.
„Повеќето од нас се валкаат овде, сите се потиме, се валкаме и работиме навистина напорно. Не е за оние со слабо срце“.

Рударката неодамна стана вирална откако објави видеа од нејзиниот живот на „ТикТок“ – покажувајќи како во слободните денови преминува од покриена со црна нечистотија до ултрагламурозна.

Ејми работи „две недели вклучено, една недела пауза“ и тогаш ги прави своите надградби на трепките и ноктите.
Кога првпат се пресели од одделот за комунални услуги за да стане оператор, Ами „доби многу чудни погледи“ од другите рудари.

Но, таа рече дека повеќе жени оператори сега одвојуваат време да се погрижат за себеси.

„Повеќето жени сега ги прават своите нокти и трепки“, рече таа.

„На некои од нас навистина им е потешко да работат без нокти“.

Како изгледа нејзината рутина?

  • 3 часот по полноќ

Разбудете се, одете во теретана

  • 4 часот наутроТуш

Јадете појадок или направете шејк

Спакувајте храна за тој ден

  • 5 часот наутро

Фатете го автобусот на работа

  • 05:30 – 17:30 часот

Работа

  • 18 часот

Врати се во кампот

Туш

Јади вечера

Потоа или: пијалоци (на рударите им е дозволено најмногу шест пијалоци), теретана или „одете директно на спиење“.

Режим за убавина

Ами применува серуми за нега на кожата наутро и навечер и користи пилинг за лице за да ја отстрани нечистотијата од порите.

Таа користи третмани за коса за да помогне во контролирање на сувоста, и квалитетен шампон и регенератор.

Исто така, секое утро нанесува крем за сончање SPF 50 или BB крем.

Ами зема и рибини масла, пробиотици, витамин Б и магнезиум.

Ноктите и трепките ги прави на секои три недели.

Вредната хероина рече дека две недели со 12-часовни смени во задушувачките услови на Божиќниот поток во регионот Пилбара се груби за нејзиното тело.

Температурите можат да достигнат 47°С и да се спуштат на само 2°С во зима, а слабите врнежи од дожд и силните ветрови ги отежнуваат условите.

Но, рударката, која е „маженствено момче“, има режим на убавина кој ја одржува косата и кожата здрави во непростлива околина.

Ами рече дека треба да се биде безбеден од сонце со одличен заштитен фактор.

„Колку и да звучи комплицирано, ми требаат само 15 минути да се подготвам за работа“, рече таа.

Нејзината соба е со големина на стандардна хотелска соба, со мала бања.

Има голем шкаф на заклучување каде што ги става своите работи кога ќе замине, па некој друг може да ја користи нејзината соба ако е потребно.

Сите соби имаат голем единечен кревет, телевизија, работна маса и фрижидер и секој рудар добива своја соба, но постојаната просторија како онаа на Ами е луксуз.

„Твојот сосед може да биде момче, има неколку девојки во мојот блок, но останатите се момци“, рече таа.

Ами рече дека нешто што најмногу го сака во рударството е рамнотежата меѓу животот и работата.
Таа може да „направи што било или да оди каде било“ во слободните денови и сака што има цела недела за да ги види своите најблиски.

„Не треба да се грижам што јадам кога сум надвор, можам да излегувам на појадок секој ден и навистина да уживам во слободното време“, рече таа.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *