Фритата- Мексикански деликатес готов за само 20 минути

Станете експерт за мексиканска кујна со овој едноставен рецепт кој се подготвува во 3 чекори, ќе ви одземе 20 минути, а со кој ќе ги воодушевите вашите најблиски.

Потребни состојки

  • 1 тиквичка
  • 5 јајца
  • 100 г сирење
  • 1 домат
  • 50 мл млеко
  • Сол
  • Зејтин
  • 1 лажица брашно

Начин на подготовка

Во сад, скршете ги јајцата, посолете ги со малку сол и 1 лажица брашно,а потоа додадете го и млекото и добро изматете. Tиквичката и сирењето и додадете ги во претходно добиената смеса. Истите претходно, по желба може да ги изрендате.

Садот за печење, пред да го користите, подмачкајте го со зејтин и загрејте го. Додадете ја смесата, а пред да ја печете, одозгора додадете исецкан домат.

Печете 20 минути, на 250°C

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *