Еве како шминката ќе се промени во 2019 година (На мажите ќе им се допаднат новите трендови)

Се чини дека сите „инфлуенсери“ веќе го нашле својот совршен црвен кармин, научиле како да го контурираат лицето како Ким Кардашијан и можат да си нанесат туш без да гледаат во огледало. Сепак, овие вештини нема да бидат корисни во 2019 година, бидејќи има и други трендови кои ќе ги заменат оваа година и ќе ги најдете во оваа статија.

1. Руменило наместо контурирање

Руменилото кое се нанесува низ целиот образ ќе ги замени контурите.

2. Шминка без шминка

Следната промена ќе биде во текстури. Во новата година, густите пудри и подлоги ќе бидат заменети со полу-транспарентни. Мотото на 2019 година е “Поприродно лице!”. Со цел да се направат очите поекреативни, шминкарите користат мал трик – тие избираат коректор 3 нијанси потемен од кожата и го применуваат на очните капаци наместо сенката за очи.

3. Нема зголемување на усните

Обликот на усните ќе помине низ вистинска револуција во 2019 година. Шминкерите се обидуваат да ја спроведат идејата дека нема ништо лошо да се биде природна и нема потреба да ја менувате вашата природна убавина со помош на козметика или козметолог. Затоа главниот фокус во претстојната година ќе биде да престанете да ја надминувате линијата на вашите усни со моливот и карминот.

4. Суптилен сјај на кожата

Годината 2018 беше исто така време за прекумерна употреба на хајлајтери. Главниот тренд на претстојната година ветува дека ќе ја исправи оваа ситуација и ќе даде приоритет на „чистото“ лице со природен и здрав изглед.

5. Мат светли сенки, наместо на оние со влажни ефект

Шминка од 2019 година нема да биде здодевна, и покрај сите претходни правила. Дали се сеќавате на правилото кое препорачува да ги потенцирате или вашите усни или очите? Во 2019 година, тоа ќе бидат очите. Мат светлите сенки на инаку „природно“ лице ќе станат нов тренд.

6. Секојдневна шминка наместо „Инстаграм“ шминка

Вие не треба да нацртате прецизни и цврсти линии за да ги потенцирате цртите на лицето, бидејќи ефектот на вчерашната шминка сега е во мода. Вчерашната шминка е малку несовршен а и не е супер-прецизна.

7. Кафеавиот кармин ќе има предност

Кафеавиот кармин, кој беше популарен во 90-тите години, се враќа и ги остава зад себе другите нијанси. Исто како со црвени кармини, ќе треба да ја барате бојата што ќе одговара на вашиот тен на лицето.

8. Нагласувањето на линијата на долните трепки повторно е во мода

Многу од нас се сеќаваат на времињата кога во продавниците имаше само црн, кафеав и сив молив за очи. Сега има голема палета на бои. Сепак во 2019 година заборавениот тренд на исцртување на линијата на долните трепки со црн или кафеав молив ќе се врати во мода.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *