Ефективни природни начини за отстранување на тврдите забни наслаги

Совршената насмевка се смета за една од најатрактивните работи кај луѓето. За жал, постојат многу работи што можат да им наштетат на вашите заби, како што се пушењето, премногу кофеин и неправилна стоматолошка заштита. Нашите навидум невини дневни навики, всушност, можат да предизвикаат проблеми како што се забните наслаги (забен камен и слично). Ако сакате да ги намалите посетите кај стоматологот Нане направи листа на природни и едноставни начини да се ослободите од проблеми со забите.

Сода бикарбона

Сода бикарбона може да се користи како природен чистач и често се користи во многу лекови. Измешајте лажица сода со малку сол и едноставно натопете ја вашата влажна четка за заби во мешавината и измијте ги забите како и обично.

Алое Вера и глицерин

За да направите помоќна природна паста за заби, ќе ви треба:

  • една чаша вода
  • 1/2 чаша сода бикарбона
  • едно лажиче Алое Вера гел
  • 4 лажичиња глицерин
  • една лажичка етерично масло од лимон

Измијте ги забите со оваа мешавина!

Оцет

Ова не е највкусното решение, но е 100% природно и ги чисти забите без да предизвика штета:

  • 2 лажици оцет
  • една лажица сол
  • 4 мл вода

Комбинирајте ги состојките, исплакнете и повторувајте неколку дена за максимален ефект.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *