Со сигурност секој сопственик на прекрасната орхидеја не би сакал да се најде во ваква ситуација, но понекогаш проблемите се случуваат и при одгледувањето на домашните билки.

Во тие моменти, потребно е соодветно да реагирате и да го стимулирате вашето омилено цвеќе да започне да цвета.

Доколку вашата орхидеја престанала да цвета, но инаку е сосема здрава, односно нејзините листови активно растат и не забележувате никакви траги од штетници, тогаш на вашето цвеќе му е потребна лукова вода. Во продолжение прочитајте како да ја приготвите.

Домашно ѓубриво со лук

Потребни состојки

  • Половина литар вода
  • 6 чешниња лук
  • Половина таблета аспирин

Начин на подготовка

  • Се раствора аспиринот во врела вода.
  • Изрендајте го лукот и додадете го во претходната течност, кога истата ќе се излади.
  • Складирајте ја добиената течност во стаклена тегла и притоа оставете ја да отстои 24 часа.

Начин на употреба

Пред полевање на цвеќињата со оваа домашна инфузија во топла вода. Поставете ја во сад луковата вода, така што нивото на течноста достигне 2/3 од обемот на саксијата. Не грижете се за непријатниот мирис на лукот, истиот ќе исчезне по само неколку часа, а орхидејата ќе го добие сите потребни елементи од концентрацијата.

Овој метод не треба да го практикувате повеќе од неколку пати во месецот. Доколку третманот е правилно направен, вашата орхидеја повторно ќе започне да цвета нормално по само 2 недели.