Затегнете го обликот, елиминирајте ги фините брчки, намалете ги испуканите капилари, ублажете ја подуеноста, исчистете ги порите и подобрете ја текстурата на вашето лице со обичен желатин.

Желатинот важи за моќен природен извор на колаген, кој е неопходен за еластичноста на кожата.

Златна домашна маска со желатин против стареење

Потребни состојки

  • 1 кафена лажица масло од праска
  • 1 кафена лажица сок од алое вера
  • Капсула од витамини А и Е
  • Желатин

Начин на подготовка и употреба

Додадете ги маслото од праска, сокот од алое вера, витамините А и Е во желатинот растворен во вода и така добро измешајте ги сите состојки заедно. Нанесувајте ја маската 2 пати неделно, во временски период од 3 недели. Оваа маска со желатин ќе даде неверојатни резултати, благодарение на кои на природен начин, ќе го затегнете вашето лице и значително ќе ги ублажицте знаците на стареење.