Експертите за убавина со сигурност ќе ни кажат дека за да постигнеме совршен изглед потребно е здраво да се храниме, да одиме на фитнес и редовно да посетуваме козметичар.

Но, бидејќи не секој ја имаа оваа можност, од аспект на финансиите или пак времето, за денес ви предлагаме еден неверојатно ефикасен домашен рецепт благодарение на кој ќе ја спасите вашата коса, доколку имате проблеми со истата.

Домашна маска за густа и долга коса

Експертите за убавина советуваат да нанесуваме маска од сенф на секои 3 дена. За да ја подготвите маската, разредете сенф во прав со растително масло, до добивање на густа каша.

Нанесете ја добиената смеса на влажна коса и оставете ја да дејствува 30 минути, а потоа исплакнете.

Како резултат на редовната употреба, вашата коса ќе започне да расте побрзо и ќе изгледа совршено.

Важно: Маската не треба да ја користат луѓе кои страдаат од хипертензија, не треба да се користи за време на бременост, при псоријаза, рани и воспаленија на скалпот.