На пазарот постојат мал милион на разни пасти за заби, но според одредени истражувања, дел од истите содржат материи што ги прават не толку безбедни за нашето здравје.

Токму за оваа цел, денес ви претставуваме рецепт за ефикасна домашна паста за заби, благодарение на чија редовна употреба, не само што значително ќе ги избелите вашите заби, туку и ќе ја спречите појавата на разни проблеми во усната празнина.

Природна лековита паста за заби

Потребни состојки

  • 3 супени лажици сода бикарбона
  • 1 супена лажица кора од ним дрво во прав (Може да се пронајде во продавниците за органска храна)
  • 3 супени лажици кокосово масло за консумирање
  • 15 капки етерично масло од нане

Начин на подготовка и употреба

Измешајте ги сите состојки заедно, до добивање на паста со мазна текстура. Складирајте ја смесата во ладилникот, а потоа добиената паста употребувајте ја на истиот начин како и купечката, односно мијте ги забите со истата наутро и навечер.

Зошто оваа паста е ефикасна?

Ним дрвото во Индија го сметаат за божествено дрво, при што најчесто го нарекуваат и како еден вид природна аптека, а најчесто се користи поради неговите моќни антибактериски и антигабично својство, а коксовото масло во комбинација со содата претставува неверојатно средство за избелување, при што сите состојки заедно имаат чудесен ефект врз здравјето и убавината на забите.