Овој домашен напиток е исклучително лесен за правење, а има неверојатна моќ да ги отстрани наталожените масни наслаги од стомакот, правејќи ве слаби и воедно секогаш да се чувствувате здраво и лесно.

Благодарение на комбинацијата на моќни состоји, во добро дефинирани количини, домашниот напиток од чиа семе важи за најдоброто природно средство за отстранувањето на маснотиите.

Луѓето кои го пробале велат дека е возможно да се отстранат дури 80% од маснотиите од стомакот за седум дена, а единствениот услов е да го пиете редовно секој ден на празен стомак.

Домашен напиток за моќно слабеење

Потребни состојки

  • 1 кафена лажица чиа семе
  • 1 кафена лажица мед
  • сок од 1 лимон
  • 1 и пол чаша вода

Начин на подготовка и употреба

Исипете го чиа семето во вода и оставете го да отстои 1 час во садот. Потоа додадете ги сокот од лимон и медот и добро измешајте ги состојките.

Во случај напитокот да биде премногу густ и сакате да добиете измазнета текстура, пијалокот можете да го направите користејќи блендер.