Моето име е Ирина, имам 38 години, а јас тежам 101 килограм. Ова можеби ви изгледа многу, но не е ако се земе една работа во предвид: пред една година тежев 120 килограми. Решив да го сменам животот откако едно 5-годишно дете дојде до мене и ме праша: „Ирина зошто имаш толку голем стомак?“

Приказната за моето тело е слична на онаа што ја имаат повеќето луѓе со прекумерна тежина, која вклучува седентарен животен стил и нездрава храна. Поради мојата работа (јас сум фриленсер) и мојата тенденција да јадам кога се чувствувам лошо на 37 години имав 120 килограм.

На крајот на 2017 година, видов реклама за фитнес центар со 80% попуст попуст и решив да одам. Така започна мојата приказна.

Дел 1: Вежбање

По мојот прв тренинг во фитнест центарот со тренер ги оставив цигарите кои ги пушев во изминатите 20 години и поради кои тешко дишев. Исто така го оставив и алкохолот. Навистина ми беше тешко да вежбам со тренер иако не правев многу вежби. Тренингот од 90 минути ме исцрпување, облеката ми беше во пот и не не можев да се движам.

Пред и по вежбањето, јадев многу масна храна, како на пример, домашна пица или лазања со нешто солено. Мислев дека би можел да го направам тоа затоа што согорував многу калории во фитнес центарот.

Како резултат на 6 месеци во фитнес центарот (3 пати неделно, по 90 минути) изгубив само три килограми. По 6 месеци, членството во фитнес центарот заврши и решив да не го продолжам, не затоа што беше скапо без попуст, туку затоа што не забележав никакви резултати. Најдоброто нешто што се случи беше тоа што можев да дишам многу подобро и чувствував повеќе самодоверба.

Дел 2: Храна

Симнав апликација која пресмета дека мојот основен метаболизам бара 1.800 калории дневно; па за да изгубам тежината без физичка активност, треба да јадам 1,785 калории. Почнав на 10 октомври. Единствено нешто од што целосно се откажав беа колбасите и друго преработено месо.

И покрај сите информации што ги најдов на интернет, не престанав да јадам леб, шеќер или житни култури, но имав трик: почнав да купувам цели зрна и леб, ја намалив количината на храна што ја јадев и намалив на слатка храна и ја заменив со темно чоколадо и гумени бонбони.

Јас забележав првите резултати по еден месец, од 120 килограми намалив на 116. На 10 јануари 2019 година, вагата покажа 107 килограми. Решив да пробам нов план: само да јадам од 15 часот до 23 часот и не повеќе од 1.500 калории.

Главната храна што ја јадам е месо – на скара, варено или печено. Јадам тестенини, ориз и други јадења одделно, понекогаш со салата од краставици и домати – како закуска. Како и да е, за да можев да се контролирам и да останам на мојата исхрана, не престанав да јадам работи без кои би се чувствувала ужасно.

Еве како изгледа мојот дневен распоред:

  • 15:00. Парче варено или печено пилешко месо / месо / риба, чај, парче леб со сирење и половина колаче. 440 кал.
  • 17:00. Тост со сирење, чај, гумени бонбони. Не повеќе од 150 калории.
  • 19:00. Тестенини / печени компири / ориз (само 150 гр.), Со путер, салата од краставици и домати. Не повеќе од 200-250 калории.
  • 21:00. Чај со половина колаче. 70 кал.
  • 23:00. Парче варено или печено пилешко месо / месо / риба (околу 150 гр.), Чај, јаболко. Околу 400 кал.

А што ако ги правам и двете?

Значи, на крајот на февруари 2019, мојата тежина е 101 килограм. Мојата цел е да стигнам до 80 килограми и да повторно да одам во фитнес центарот. Јас сè уште јадам според мојот распоред, но поголемиот дел од времето е тешко да се јадат 1.500 калории, па понекогаш јадам само околу 1.200-1.300 калории.

Наместо заклучок

Изгледа како 19 килограми и да не е голем напредок. Но всушност ова е многу, особено за некој кој воопшто немал волја. Сè уште имам долг пат, мојата цел е 80 килограми и верувам дека ќе можам да ја достигнам. Некој можеби мисли дека напредувам многу бавно и дека морам да вежбам, но мојата тековна бавна прогресија ќе ми дозволи да ја изгубам тежината. Планирам да почнам со вежбање во летото и да почнам да возам велосипед.