„Давав огромни суми за ексфолијанти. Но, не повеќе! Две домашни состојки прават чуда со кожата- ги отстрануваат дамките, акните, белезите“

Поголемиот дел од жените штедат ниту време, особено не пари кога станува збор за грижа и нега за својата кожа. Секоја жена го сака најдоброто!

Но, понекогаш, наместо во козметичките продавници, најдобрите средства може да бидат токму во природната, без разлика дали е потребно за отстранува на брчките, дамките, акните.

Денес со вас споделуваме еден таков природен лек, кои може да ви помогне успешно, едноставно, ефикасно и брзо да се справите со непријатните предизвици со кои постојано се соочува една жена, односно моќен природен лек за намалување и отстранување на темните дамки на кожата на лицето, здодевните акни, белези и брчки, без притоа да има лекот несакани ефекти.

За подготовката на овој лек, потребни ви се само 2 состојки, кои најверојатно веќе ги имате во кујна, бидејќи се едни од најупотребуваните. Станува збор за масло за готвење и сода бикарбона.

И двете состојки се исклучително корисни за кожата и ќе ви помогнат на природен начин да заблеска вашето лице. Содата содржи својства на ексфолијација и може успешно да ги отстрани акните и белезите од истите на лицето, додека пак маслото за готвење содржи антивоспалителни, смирувачки и навлажнувачки својства, кои можат многу лесно вашата кожа да ја направат мазна и беспрекорна.

Природен лек за блескава кожа

Потребни состојки

  • Сода бикарбона
  • Маслиново масло

Начин на подготовка

Во мал сад најпрво додадете го маслиновото масло, промешајте, а потоа додадете ја и содата. По мешањето на состојките, треба да добиете густа паста.

Добиената паста нанесете ја на потребните зони од лицето, при кои се соочувате со непријатните појави како акните, брчките или белезите. Оставете ја маската да отстои во времетраење од 5-10 минути, а потоа исплакнете го лицето со топла вода. Потребно е третманот да се практикува секојдневно, сè додека не ги добиете посакуваните резултати.

По само неколку недели од неговата употреба, вашата кожа на лицето ќе се зајакне и ќе го врати својот блескав сјај, а на акните ќе им кажете збогум!

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *