Д-р Дре: Од рап продуцент до милијардер

Д-р Дре, еден од највлијателните уметници во историјата, денес наполни 56 години и затоа оддаваме почит на оваа рап икона.

Прашајте секој што се интересира за музика и  сигурно имаат слушнато за др. Дре, вистинско име Андре Јанг. Од неговото почеток во хип хоп групата NWA до неговата огромно успешна продукција и соло кариера, албумот The Chronic, издаден во 1992 година, останува еден од најзначајните хип хоп албуми со кој Дре надмина повеќе музичките граници.

Во 2010 година, Ролинг Стоун го стави на 56 место на 100-те најдобри  уметници, а тој има освоено вкупно шест Греми награди, од кои три за неговата работа во музичка продукција. Тој е четвртиот најбогат рапер во светот, со нето вредност на неверојатни 820 милиони долари, според „Wealthy Gorilla.“.

Тој бил клучен во градењето кариери на некои од најголемите имиња во хип хоп и рап. Во 1993 година, Дре го продуцираше деби-албумот на Снуп Доги Дог, критички признат Doggystyle, а во 1996 година го напушти Death Row Records за да основа своја сопствена продуцентска куќа Aftermath Entertainment.

Тој  потпиша договор со Еминем во 1998 година и 50 Цент во 2002 година, ко-продуцирајќи ги нивните албуми. Многу други рапери виделе како нивните кариери вртоглаво се зголемуваат до нови височини под негова грижа. Тој продуцираше албуми за други легендарни рапери, вклучувајќи ги 2Pac, Кендрик Ламар, The Game и Xzibit.

Не само тоа, но тој беше доста успешен и како претприемач. Неговиот бренд за слушалки, Beats By Dre, беше основан во 2008 година и само шест години подоцна беше купен од Епл за 3 милијарди долари, што е сепак најскапа набавка на технолошкиот гигант.

На 4 Jануари годинава, музичкиот свет беше шокиран кога се дозна дека Дре е хоспитализиран по аневризма на мозок. За среќа тој се појави на Инстаграм еден ден подоцна за да ги увери фановите дека „е добро и дека наскоро ќе ја напушти болницата“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Dre (@drdre)

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *