Секој човек барем еднаш искусил кашлица и сите може да се согласиме дека појавата и чувството воопшто не се пријатни. Таа може да биде предизвикана од настинка, инфекција, цигари и други алергии.

Преку кашлицата, телото се обидува да ги исчисти белите дробови, а денес ви го откриваме најдобриот домашен лек благодарение на кој кашлицата неверојатно брзо ќе стане минат проблем.

Ефикасен домашен лек против кашлица

Потребни состојки

  • 2 банани
  • 2 супени лажици мед
  • 400 мл вода

Начин на подготовка и употреба

Поставете ја водата над оганот и оставете ја да зоврие. Пригответе пире од бананите и истите додадете ги кон водата, добро измешајте и оставете да се излади. Потоа додадете мед и повторно добро измешајте ги состојките.

Консумирајте го лекарството 4 пати на ден, 100 мл во топла форма.