Овој извонреден крцкав чоколаден колач е супер избор кога сакате да приготвите нешто брзо и лесно, а притоа неговиот богат вкус дефинитивно никого не остава рамнодушен!

Чоколаден колач со крцкаво тесто

Овој извонреден крцкав чоколаден колач е супер избор когасакате да приготвите нешто брзо и лесно, а притоа неговиот богат вкусдефинитивно никого не остава рамнодушен!
Вкупно време45 мин
Оброк: Десерт
Кујна: Грчка
Клучни зборови: чоколаден колач
Порции: 4

Состојки

 • 4 јајца
 • 1 шолја шеќер
 • 1 пакетче путер
 • 1 пакетче ванила
 • 2 шолји брашно
 • Половина шолја узо
 • 1 чоколада

За сируп

 • 1 шолја вода
 • 1 шолја шеќер

Начин на подготовка

 • Најпрво добро изматете ги шеќерот и маслото за готвење, користејќи миксер.
 • Следно, кон нив додадете ги ванилата, јајцата, узото,брашното и чоколадата (претходно исечена на парчиња) и повторно добро измешајте ги сите состојки заедно.
 • Добиената смеса исипете ја во соодветен сад, а одозгора додадете го студениот сируп од шеќер и вода.
 • Поставете го колачот да се пече, како што тоа го правите на класичен начин, како и за сите преостанати колачи.