Чизкејкот не спаѓа во најомилените рецепти за приготвување, бидејќи се смета за посложен рецепт, но не и нашиот денешен чоколаден десерт! Еве како лесно да ги израдувате вашите најблиски уште денес со истиот!

Чоколаден чизкејк без печење

Чизкејкот не спаѓа во најомилените рецепти за приготвување, бидејќи се смета за посложен рецепт, но не и нашиот денешен чоколаден десерт! Еве како лесно да ги израдувате вашите најблиски уште денес со истиот!
Вкупно време5 ч
Оброк: Десерт
Кујна: Американска
Клучни зборови: чизкејк, чоколаден чизкејк
Порции: 4

Состојки

  • 300 гр какао бисквити
  • 100 гр путер
  • 400 гр крем сирење
  • 150 гр шеќер во прав
  • 400 гр млечно чоколадо
  • 200 мл павлака

Начин на подготовка

  • Сомелете ги бисквитите. Следно, растопете го путерот идодадете го кон бисквитите. Поставете ја добиената смеса на дното на соодветенсад и истиот складирајте го во ладилникот на половина час.
  • Растопете 250 гр чоколадо. Изматете го сирењето, а потоакон истото додадете ги шеќерот и чоколадото. Одделно изматете 100 мл павлака идодадете ја кон претходната смеса, а потоа сето додадете го врз бисквитнототесто.
  • За глазурата растопете го преостанатото чоколадо и измешајте го со 100мл павлака.
  • Покријте го чизкејкот со глазурата и поставете го воладилникот на 4 часа, за да се излади. Пред неговото сервирање, може да годекорирате со какао и чоколадо.